تبیان، دستیار زندگی
نباید اجازه دهید سلیقه دیگران شما را از مسیر درست زندگی تان خارج كند: یعنی سعی كنید هرگز نردبان سلیقه دیگران نشوید. به جای اینكه نگران نظر مردم باشید اول نگران خود باشید. نگران شخصیت و عزت نفس خود باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لطفا به خودتان احترام بگذارید

گامهایی برای اینكه بی خیال حرف مردم شوید(2)

نباید اجازه دهید سلیقه دیگران شما را از مسیر درست زندگی تان خارج كند: یعنی سعی كنید هرگز نردبان سلیقه دیگران نشوید. به جای اینكه نگران نظر مردم باشید اول نگران خود باشید. نگران شخصیت و عزت نفس خود باشید.

فراوری:ه. منفرد - بخش خانواده ایرانی تبیان
حرف مردم

در مقاله قبل گفتیم که، افرادی دائما به فکر رضایت دیگران هستند، در راضی نگهداشتن هرکسی مهارت دارند الا خودشان! آنها ذاتا می دانند دیگران چه می خواهند و به اولویت هایشان بسیار اهمیت می دهند و توجه و مراقبتی را که از خود دریغ کرده نثار آنها می کنند. این افراد ارزش های خود را براساس ارزش های دیگران تنظیم می کنند و همان قدر که به مراقبت از دیگران می پردازند، نمی دانند به خودشان چگونه توجه کنند. خود شکننده شان را با پشتیبانی از دیگران رها می کنند و نمی دانند چنین رفتاری چه هزینه گزافی برایشان به بار خواهد آورد. آنها ارزش ها و امنیت فردی شان را کاملا در راضی نگهداشتن دیگران می بینند و دست آخر فراموش می کنند که خودشان برای تکمیل شدن نیازمند چه چیزهایی هستند. عده ای از این طرز نگرش و شخصیت شان خسته شده اند و تصمیم گرفته اند کمی هم به خودشان بپردازند. روش های ارائه شده می تواند به شما کمک کند:

مردم اصلا به شما فكر نمی كنند

اگر تلاش كنید مثل دیگران و مطابق سلیقه آنها فكر و عمل كنید دیگر خودتان نیستید؛ در واقع تلاش می كنید كپی ناقصی از نسخه های خطادار دیگران باشید. خودتان باشید و زندگی خودتان را بكنید

این را همیشه به خاطر داشته باشید، مردم اصلا به شما فکر نمی کنند. اینكه ما دائما زیر ذره بین دیگران هستیم تصوری بیش نیست. كسی كه شما را زیر ذره بین قضاوت سخت خود قرار داده غالبا كسی به جز خودتان نیست. وقتی وارد اتوبوسی می شوید مسافران به حسب عادت به شما نگاه می كنند و این شاید برای شما تصور توجه آنها را ایجاد كند، درحالی كه بسیاری از آنها غرق افكار خودشان هستند و حتی شما را نمی بینند. در واقع این شما هستید كه دائما نگران افكار دیگران نسبت به خود هستید؛ دیگرانی كه اصلا به شما فكر هم نمی كنند. پس راحت باشید و شما هم به فكر دیگران فكر نكنید.

نظر خدا را ملاك خود كنید

مهمتر از همه اینکه  بد است كه آدمی در ملكی زندگی كند كه صاحبش را نشناسد و بدتر است كه به جای جلب نظر مالك این ملك، به دنبال جلب توجه و نظر بندگان آن باشد؛ هم بی ادبی است و هم خفت می آورد. امیر مؤمنان(ع) درحكمت ۸۹ می فرمایند:كسی كه میان خود و خدا را اصلاح كند، خداوند میان او و مردم را اصلاح خواهد كرد و كسی كه امور آخرت را اصلاح كند، خدا امور دنیای او را اصلاح خواهدكرد.

رابطه را برای چه می خواهید؟

بعد از دو اصل مهمی که گفته شد، حال به لحظاتی که تسلیم خواسته های دیگران می شوید کاملا توجه کنید. مثلا این که چرا و چه وقت و در کنار چه کسانی، شما از قدرت و نیروی فردی تان دست کشیده و به خواسته دیگران تن می دهید. در حقیقت مشخص کنید که چه چیزی باعث می شود بخواهید رابطه ای را حفظ کنید.

تایید دیگران به چه دردتان می خورد

یاد بگیرید دائم به دنبال تائید دیگران نباشید. نیازهای خود را نزد کسانی که برایتان مهم هستند مطرح کرده و اجازه دهید آنها هم از خواست هایتان مطلع شوند. این جسارت ابراز وجود خود باعث می شود احساس آرامش کنید. البته برای این که بتوانید این کار را براحتی انجام دهید باید بارها و بارها آن را تمرین کنید. در صورت امکان از دوست یا یکی از اعضای خانواده تان کمک بگیرید و با بیان خواست هایتان به او، این روش را تمرین کنید.

به چه قیمتی محبت کنم؟

وقتی تصمیم می گیرید تغییر کنید، باید تا جایی که می توانید از منطقه امن و آسایش عاطفی خود دور شده و بدون واهمه شروع به بیان عقاید، افکار و احساسات خود نمایید و به این موضوع که ممکن است دیگران با شما موافق نباشند اهمیت ندهید. در واقع به خود بگویید اگر کسی به رفاه شما نمی اندیشد و برای هویت تان ارزشی قایل نیست، ارزش محبت دیدن از سوی شما را ندارد و حتی مناسب دوستی نیست، زیرا باعث آزارتان می شود.

رفتارتان را با خودخواهی اشتباه نگیرید

قرار نیست رفتار خودخواهانه ای از خود نشان دهید و همیشه اولویت های خودتان را مقدم بر دیگران بدانید اما باید به خود یادآور شوید که نیازهای شما هم درست مانند نیازهای دیگران مهم هستند و باید همان قدر که برای دیگران ارزش قائل هستید به خودتان هم اهمیت بدهید و از ترس طرد شدن تن به انجام خواسته های دیگران ندهید.

کودکی تان را مرور کنید

این را همیشه به خاطر داشته باشید، مردم اصلا به شما فکر نمی کنند. اینكه ما دائما زیر ذره بین دیگران هستیم تصوری بیش نیست. كسی كه شما را زیر ذره بین قضاوت سخت خود قرار داده غالبا كسی به جز خودتان نیست

زخم های روحی و روانی دوران کودکی تان را شناسایی کنید. زیرا این کار به شما کمک می کند از احساسات بد دوران کودکی و آسیب پذیری تان کاسته شود. ناراحتی های آن دوران را تنها به بخشی از خاطرات کودکی تان که تمام شده و گذشته اند تبدیل کنید. اکنون خود را فردی بزرگسال که مقتدر است بدانید. کسی که برای زندگی و احساس امنیت نیازی به خشنود کردن دیگران ندارد. البته این کار بسیار سخت و زمانبر است.

مستقل بودن را تمرین کنید

استقلال فردی تان را بالا ببرید. با این روش می توانید خود را از شخصیت خشنودکننده دیگران به شخصیتی مستقل و بی نیاز به دیگران تبدیل کنید. یادتان باشد که ممکن است اطرافیان تان همیشه با شما موافق نباشند و بخواهند نظرات شان را به شما تحمیل کنند. زمانی که مستقل بودن را تمرین کنید، می توانید از پس آنها برآمده و هویت و شخصیت خودرا حفظ کنید.

متفاوت بودن عالمی دارد

اگر تلاش كنید مثل دیگران و مطابق سلیقه آنها فكر و عمل كنید دیگر خودتان نیستید؛ در واقع تلاش می كنید كپی ناقصی از نسخه های خطادار دیگران باشید. خودتان باشید و زندگی خودتان را بكنید و از به ثمر رساندن استعدادهای خود و كشف گنجینه ای كه خالق به صورت اختصاصی برای شما به ودیعه گذاشته است لذت ببرید.

چرا  مردم به دنبال حرف شما نباشند؟

یك قطره جوهر می تواند تمام یك لیوان آب را به رنگ خود درآورد اما یك لیوان آب هم گاهی رنگ یك قطره جوهر را پاك نمی كند. از خود بپرسید چرا شما باید به دنبال حرف مردم باشید و چرا قضیه برعكس نباشد؟ اگر فكر، حرف و عمل شما حكایت از درونی پرمغز و پرجوهر داشته باشد این شمایید كه الگوی دیگران خواهید بود. سنجیده حرف زدن و سنجیده عمل كردن از خطای شما كم می كند و دیگران را به دنبال حرف شما می كشاند، به جای اینكه شما به دنبال حرف مردم باشید.

مردم هیچگاه راضی نمی شوند

راضی كردن مردم نه كاری عقلانی است و نه شدنی. شما هر چقدر هم كه تلاش كنید بازهم هیچ وقت نمی توانید همه را از خود راضی نگه دارید، پس به جای آنكه خودتان را برای هیچ و پوچ به آب و آتش بزنید،تلاش كنید كه فقط درست عمل كنید، چه مردم خوش شان بیاید یا نیاید. اگر كاری را درست انجام می دهید از مردم برای بهبود آن بازخورد بگیرید اما به دنبال مهر تأییدشان نباشید.
با طی کردن فرآیند بهبود و بازسازی شخصیت تان می توانید نسبت به زندگی احساس خوبی پیدا کرده و دچار شرمندگی و حقارت نشوید. با اعتبار بخشیدن به هویت خود، دیگران هم یاد می گیرند به شما احترام بگذارند.


منابع:
همشهری، جام جم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.