تبیان، دستیار زندگی
شاهزاده روم بهترین انیمیشن ایرانی است . این قیاس به خاطر تاثیر هنری صرف در فضای سینمای ایران نیست . نشانه های این برتری در مقایسه با نمونه های خارجی بیشتر روشن می گردد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورود به دنیای انیمیشن

شاهزاده روم بهترین انیمیشن ایرانی است . این قیاس به خاطر تاثیر هنری صرف در فضای سینمای ایران نیست . نشانه های این برتری در مقایسه با نمونه های خارجی بیشتر روشن می گردد.

فرآوری : مجتبی شاعری - بخش سینما وتلویزیون تبیان
شاهزاده روم

انیمیشن شاهزاده روم بی شک جز بهترین انیمیشن های تولید شده در ایران که از لحاظ فنی و محتوایی ، گام بلندی در این عرصه برداشته است و مخاطب را مجذوب خود می کند.
داستان انیمیشن شاهزاده روم به کارگردانی هادی محمدیان درباره پرنسسی مسیحی و پاکدامن به نام ملیکا نوه قیصر کبیر روم است که دست سرنوشت او را به بلاد اسلامی می آورد و در نهایت مادر امام عصر (عج) می شود. انیمیشن شاهزاده روم بی شک یکی از بهترین و خارق العاده ترین انیمیشن های تولید شده به دست متخصصان ایرانی  است .

شروعی پخته و طوفانی با حرکت منظم دوربین

آغاز فیلم با پیامی الهی به یک فرشته که در کالبد پروانه ای درآمده و حامل پیامی به دختر قیصر روم است آغاز می شود و پس از آن تیتراژ فیلم پخش می شود.پس از تیتراژ شاهزاده روم شروع طوفانی دارد، تعقیب و گریز پروانه و خفاشی که لابه لای درختان در حال حرکت هستند و مدام جا به جا می شوند اما خفاش در به دام انداختن پروانه ناکام می ماند و پروانه وارد شهر روم می شود، حرکت آرام دلنشین دوربین در عین التهاب اولیه و ضرباهنگ تند آن کاملا دلنشین است و مخاطب را مجذوب خود می کند.

طراحی و کارگردانی بی نقص

نحوه حرکت دوربین و کادر بندی صحیح و منطقی است و بیننده هیچ گاه احساس نمی کند که زاویه و کادری از قاب بیرون زده و حرکت و یا نمایی خارج از فیلم است ، چهرپردازی ها بسیار خوب و طبیعی طراحی گردید و با توجه به تم کودکانه و شاد آن منطقی و پذیرفته شده است و از نظر فنی اجزا و کارکتر ها  حتی اشیا پیرامون کاملا روح دارند و از هم تفکیک هستند و به خوبی لایه لایه بودن آن را می توان احساس کرد و با آن ارتباط گرفت، طراحی صورت کارکتر ها طبیعی و پذیرفته شده همراه با کمی اغراق است که با توجه به فضای کودکانه، لزوم آن احساس می شد. رنگ ها کاملا جذابند و قطعا کودکان و حتی بزرگ سالان غرق در تماشای فیلم می شوند.
کارگردان در ایجاد فضای درام موفق بوده و مخاطب را با خود همراه می کند، صحنه های مربوط به خواستگاری حضرت عیسی از ملیکا و همچنین حضرت مریم ، با لطافت و حس بسیار خوبی همراه است و بر روی مخاطب تاثیر گزار و او را کاملا در ذهن حل می کند و لذت قرار گرفتن در چنین موقعیتی را در او به وجود می آورد و او را راضی نگاه می دارد
قطعا هیچ یک از فیلم های سینمایی دنیا و حتی برترین های ان خالی از نقص نیستند و مخاطبان بر اساس سلیقه خود فیلمی را می پسندند و یا خیر اما نکته مهم وجود استاندارد های اولیه ای است که  بتوان فیلمی را دید و نمره قبولی را به آن داد که در مورد شاهزاده روم هم صادق است ، درست است که انیمیشن شاهزاده روم دارای ایرادات فنی گوناگونی است و خالی از نقص نیست اما به جرئت می توان گفت که می تواند با انیمیشن های روز دنیا رقابت کند و در مواردی از آنان پیشی بگیرد.با توجه به اینکه شاهزاده روم جز اولین انیمیشن های راه یافته به جشنواره فجر پس از «تهران ۱۵۰۰» است و اینکه تا کنون انیمیشنی در این سطح به جشنواره فیلم فجر راه نیافته بود، باید آن را جز بهترین های امسال جشنواره دانست.

پرداخت ضعیف فیلمنامه مهم ترین ضعف شاهزاده روم

به طور منصفانه باید گفت که صداگزاری شاهزاده روم در مواردی با ایراداتی همراه است که کمی مخاطب را درگیر می کند و باعث گیجی بیش از حد او در سالن سینما می گردد ، اما باید گفت که صداپیشگان آن به خوبی از عهده نقش خود برآمده اند و انتخاب آنان به جز صدای امام حسن عسکری(ع) به درستی انجام شده است.
اما مشکل اصلی شاهزاده روم در نحوه پرداخت به داستان زندگی حضرت امام هدی تا تولد امام عصر می باشد که به جای پرداختن به داستان اصلی و لزوم توجه و دقت در جزئیات تاریخی و آشنایی بیشتر مخاطب با زندگی ائمه معصومین به حاشیه ها و خرده داستان های پر زرق و برق پرداخته و کمتر به صحابه امام و زندگی آنان نظر داشته است و مخاطب پس از نمایش فیلم چیز زیادی از زندگی ملیکا، امام هادی و امام عسکری یاد نمی گیرد و باید گفت که شخصیت پردازی شاهزاده روم کمی لکنت دارد و کمی در شناساندن کارکتر های خود به مخاطب درمانده. اگر قرار باشد ایده آلیستی به این نکته پرداخته شود باید گفت که فضاسازی شهر روم و وضعیت امپراطوری آن و جهان اسلام کاملا فانتزی و خارج از فضای رئالیستی است و کمتر به جزئیات در آن دقت شده است .با توجه فشردگی ساخت و ترس از عدم رسیدن فیلم به جشنواره فیلم فجر، مقداری بی توجهی و مشکلات فنی در شاهزاده روم به چشم می خورد که می توان از آن چشم پوشید.

پرش تاریخی سوال برانگیز

یکی از مشکلات بزرگی که در سر راه رسیدن به فیلمنامه مطلوب کارگردان جوان این فیلم وجود داشته است، عدم وجود منابع تاریخی صحیح و متقن در این برهه از زندگی ائمه است و سد راه بزرگی در راه دست یافتن به حقیقت امر و ایجاد فضای منطقی در فیلمنامه است، مهم ترین ضعف فیلمنامه پرش یک ساله آن از زمان ورود ملیکا به بغداد و بعد از آن ورود او به خانه امام عسکری (ع) است که در فیلم وجود ندارد و علامت سوال بزرگی را در ذهن مخاطبان به جای می گذارد که در این یک سال چه اتفاقاتی برای ملیکا به وجود آمد و او چگونه با امام عسکری(ع) ازدواج کرد.
با توجه به رشد چشم گیر فناوری و تکنولوژی ساخت انیمیشن و تاثیر گذاری آن بر قشر نونهال و حتی بزرگ سالان و در زمانه ای که هالیوود سالانه میلیارد ها دلار صرف هزینه ساخت انیمیشن و در نگاه کلی تفکر آمریکایی می کند، وجود چنین تولیداتی در کشور ایران به شدت احساس می شود، با توجه به قدرت انیمیشن در خلق هر نوع فضای دراماتیک و عدم محدودیت در استفاده از بازیگر، لوکیشن و آکسسوار بر خلاف سینما که به شدت و به مراتب پر هزینه تر است و مشکلات فراوانی برای تولید دارد، باید گفت بدون هیچ تردیدی نیاز به توجه به این گونه تولیدات بیش از پیش برای مدیران فرهنگی عیان گردید و باید حرکت فرهنگی کشور تحت تاثیر آن قرار گیرد.

محمد تقی فهمیم منتقد سینما درباره شاهزاده روم گفته:  نکته اصلی در ساخت انیمیشن باور پذیر کردن و قبل از آن خلق دنیای فانتزی است.انیمیشن باید با فانتزی عجین باشد. در دنیای غرب می گویند ناشدنی ها را باید با انیمیشن شدنی کرد. در این انیمیشن دوستان تلاش کردند با روایت یک قصه واقعی به فانتزی هم نزدیک شوند. دنیای فانتزی متعلق بچه هاست. اگر انیمیشن نتواند بچه ها را جذب کند شکست خورده است. حالا باید در لابه لای خلق این دنیای فانتزی به بچه ها پیام های مختلفی نیز بدهیم.


منابع : سینما کات (سجاد هاشمی) ، خبرگزاری هنر (آرتنا)