تبیان، دستیار زندگی
در قسمت اول این مطلب با عنوان « 11 مشکل پوستی شایع در بزرگسالان»، به 5 بیماری شایع در بین بزرگسالان اشاره کردیم. گفتیم مشکلاتی مانند آکنه، اگزما، کهیر، لک و پیس...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

11 مشکل پوستی شایع در بزرگسالان (2)

تبخال یک بیماری پوستی ویروسی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس بروز می کند. علائم اصلی و اولیه تبخال عبارت است از خارش و گزگز موضعی در اطراف دهان.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
رزاسه در پوست صورت

در قسمت اول این مطلب با عنوان « 11 مشکل پوستی شایع در بزرگسالان»، به 5 بیماری شایع در بین بزرگسالان اشاره کردیم. گفتیم مشکلاتی مانند آکنه، اگزما، کهیر، لک و پیس و پسوریازیس در سنین بزرگسالی بروز می کنند. در خصوص علائم این بیماری ها و راه های کنترل آنها توضیحاتی دادیم. در قسمت دوم این مطلب شما را با 6 بیماری پوستی رایج دیگر صحبت کرده و توجه تان را نسبت به آنها بیشتر جلب می کنیم.

رزاسه

رزاسه یکی از مشکلات رایج پوستی در بزرگسالان است که با قرمزی های مزمن روی صورت خود را نشان می دهد. این قرمزی ها اغلب روی بینی، چانه، گونه ها و پیشانی دیده می شوند و معمولا کمتر چشم ها را درگیر می کنند.

مشکلاتی مانند ضخیم شدن پوست، چرکدانه ها و انبساط رگ های خونی صورت نیز همراه با روزاسه ها دیده می شوند. مصرف الکل، نوشیدنی های داغ و غذاهای تند و پرادویه باعث افزایش و تشدید قرمزی های پوست ناشی از این بیماری پوستی می شود. دلیل اصلی رزاسه هنوز شناخته نشده است.

این بیماری در افراد 30 تا 50 ساله، افرادی که پوست های روشنی دارند، خانم ها و افرادی که سابقه ی این بیماری را دارند بیشتر دیده می شود. رزاسه به طور دوره ای عود و فروکش می کند.

می توان علائم این بیماری را با داروهای خوراکی و موضعی کنترل کرد. استفاده از لیزر برای درمان انبساط عروق خونی صورت نیز موثر است.

بیماری پای ورزشکار

بیماری پای ورزشکار یک بیماری شایع ناشی از عفونت های قارچی پوست در بین افراد بزرگسال است. ترک های پوستی دردناک، پوسته پوسته شدن پوست در بین انگشتان پا و یا طرفین پاها از جمله علائم اصلی این بیماری به شمار می آیند. خارش و سوزش نواحی مبتلا نیز یکی دیگر از مشکلات این بیماری است. از دیگر علائم آن می توان به تاول هایی اشاره کرد که رطوبت پس می دهند و به صورت خونمردگی در می آیند.

خارش، سوزش، ترشحات، خونریزی یا تغییر غیرعادی خال های پوستی باید مورد بررسی پزشک متخصص پوست قرار بگیرد

پای ورزشکار از طریق تماس مستقیم با مناطق مرطوبی مانند حمام، استخر و غیره منتشر می شود. این بیماری اغلب به دلیل قارچ تریکوفیتون روبروم بروز می کند که در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند.

داروهای ضدقارچ موضعی یکی از درمان های رایج این بیماری است. مصرف داروهای خوراکی ضدقارچ نیز در صورت بروز به این بیماری موثر است.

زگیل

زگیل یک بیماری پوستی رایج در بزرگسالی است که بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)  بروز می کند. این ویروس بیش از صد نوع مختلف دارد. زگیل ها جزو بیماری های قدیمی هستند که قدمتی سه هزار ساله دارند.

این غده های گوشتی هم رنگ پوست هستند و به صورت صاف یا به شکل برآمدگی دیده می شوند. زگیل ها روی انگشتان دست ها، بازوها و پاها بروز می کنند. زگیل ها خوش خیم و بدون درد هستند. این برآمدگی های گوشتی قابل سرایت هستند و با تماس مستقیم پوست با پوست قابل انتقال می باشند.

زگیل ها معمولا بدون درمان نیز به مرور از بین می روند. استفاده از داروهای موضعی روند درمان را سرعت می بخشد.

خال ها

خال های زیبایی بسیار رایج هستند که معمولا به شکل لکه های قهوه ای یا سیاه رنگ بروز می کنند و ممکن است در تمام سطوح بدن دیده شوند. ممکن است خال ها صاف، چین دار، تخت یا برآمده باشند. روی سطح برخی از این خال ها موهای ریز و پررنگ وجود دارد.

ممکن است این خال ها از سنین کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی بروز کنند. تقریبا همه ی افراد بزرگسال بین 10 تا 40 خال در بدن خود دارند. اکثر این خال ها خوش خیم هستند، اما ممکن است تغییر ماهیت داده و بدخیم شوند. لازم است که خال ها در این شرایط مورد بررسی پزشکی قرار بگیرند: هر نوع نامنظمی در لبه های خال ها، تغییر در شکل، رنگ  و اندازه ی آنها. درد، خارش، سوزش، ترشحات، خونریزی یا تغییر غیرعادی هشداردهنده است که باید مورد بررسی پزشک متخصص پوست قرار بگیرد.

زونا

زونا یک مشکل پوستی در سنین بالاست. این بیماری زمانی بروز می کند که ویروس واریسل که در بدن خفته است، در بافت های عصبی فعال می شود. از علائم زودهنگام این بیماری درد یا سوزن سوزن شدن در یک طرف بدن یا صورت بوده و در پی آن ضایعات قرمز و تاول مانند بروز می کنند. زونا صرفا یک طرف بدن را درگیر می کند و ضایعات معمولا بین دو تا چهار هفته از بین می روند.

این بیماری درمانی ندارد، اما مصرف داروهای خوراکی می تواند باعث تسریع بهبود این بیماری شود. در برخی موارد درد این بیماری بسیار شدید است. در این صورت پزشک داروهای مورد نیاز را تجویز می کند.

نوریت (التهاب عصب) بعد از زونا باعث بروز دردهای مزمن می شود و در حدود 20 تا 30 درصد افراد نیز بعد از بهبود بیماری دیده می شود.

تبخال

تبخال همان تاول های کوچک و دردناک پر از مایع است که در اطراف دهان و بینی دیده می شوند و بسیار رایج است. تبخال یک بیماری پوستی ویروسی است که به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس بروز می کند. علائم اصلی و اولیه تبخال عبارت است از خارش و گزگز موضعی در اطراف دهان. این علائم زمانی  که ضایعات به صورت تاول و پر هستند بروز می کنند.

زمانی که تاول ها خالی از مایع می شوند به صورت برآمدگی هایی درآمده و معمولا بدون گذاشتن جای زخم بهبود پیدا می کنند. معمولا بین دو تا چهار هفته طول می کشد تا تبخال ها بهبود یابند.

این ضایعات پوستی مسری هستند و در تماس مستقیم پوست با پوست مانند روبوسی قابل انتقال است. حتی امکان دارد افراد بدون داشتن تبخال نیز ناقل ویروس آن باشند. عواملی که باعث بروز تبخال می شوند عبارتند از استرس، تب، خستگی، بیماری های ویروسی و تغییرات هورمونی مانند عادت ماهیانه در خانم ها. تبخال نیز درمان ندارد، اما به کمک برخی پمادها و داروهای ضدویروس خوراکی می تواند روند بهبود آن را تسریع بخشید.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.