تبیان، دستیار زندگی
هدیه های سیاستمداران همیشه با حاشیه های جالبی همراه بوده و اغلب تا مدت ها سوژه رسانه ها می شوند. در این گزارش به مواردی از جالب ترین این هدیه ها می پردازیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هدیه های جالب سیاسیون به یکدیگر 

هدیه های سیاستمداران همیشه با حاشیه های جالبی همراه بوده و اغلب تا مدت ها سوژه رسانه ها می شوند. در این گزارش به مواردی از جالب ترین این هدیه ها می پردازیم.

بخش سیاست تبیان
هدیه های جالب سیاسیون

هدایای سیاسی از اتفاقات جالب تاریخ سیاسی تمام کشورها هستند که همیشه حاشیه های جالبی با خود به همراه داشته اند. هدیه هایی که هوشمندانه انتخاب می شوند و حامل یک پیام سیاسی خاص هستند.  هدیه «ولادیمیر پوتین» به رهبر انقلاب شاید از آخرین و جالب ترین این هدیه ها باشد که بازتاب های عمده ای به همراه داشته است.  به بهانه این هدیه، به سراغ دیگر هدایای سیاسی جالب و مهم ایران و جهان می رویم.

هدیه علمای یهود ضدصهیونیست به رهبری

لوح سنگی طلاکوب با کتیبه های فارسی، عبری و انگلیسی، یکی از اشیائی است که علمای یهود ضد صهیونیست در سال ۱۳۷۹ به رهبر انقلاب هدیه کردند. روی این لوح سنگی نوشته شده است: «پروردگار شما را برکت داده و محافظت فرماید نور جلالش را بر شما تابانده و بر شما شفقت فرماید. پروردگارخشم خود را از شما برطرف گردانیده و به شما سلامتی عنایت فرماید». این هدیه از طرف رهبری به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

هدیه های جالب سیاسیون

هدایای لبنانی ها به رهبر ایران

یکی دیگر از این هدیه ها قاب یادبود حزب الله لبنان به رهبری است. در این قاب که از جنس آرکوپال است، كشتی در دریا با طرح حزب الله و به رنگ زرد تصویرگری شده كه روی بادبان سبزرنگ آن نوشته شده است: «إن السید علی خامنه ای هو اصل القیاده امام الخمینی» به این معنی كه: «همانا سید علی خامنه ای ادامه رهبری امام خمینی است.»
هدیه دیگر لبنانی ها به رهبر ایران، نشان (لوح) یادبود بیعت با مقام معظم رهبری با عنوان «بایعناك» بوده که اهدایی جمعی از آزادگان لبنان در سال ۱۳۷۸ شمسی است. در این لوح كه با نقش برجسته برگ های زیتون همراه است، با خطی درشت عبارت «بایعناك بالدماء و الأرواح»كتابت شده است. لبنانی ها هدایای دیگری هم به مقام معظم معظم رهبری هدیه داده اند که هم اکنون تمام آن ها در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شوند.

هدیه رهبری به مشاور اردوغان

در حاشیه سفر اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران هم هدیه ای توسط رهبری به یکی از تیم همراه او داده می شود. یکی از مشاوران اردوغان که به شدت تحت تاثیر فضای معنوی دیدار با رهبر معظم انقلاب قرار می گیرد، از رهبری می خواهد به عنوان تبرک هدیه ای دریافت نمایند. رهبری نیز یک عدد مهر نماز به مشاور اردوغان که از برادران اهل سنت بوده،  هدیه می دهند که این مقام ارشد ترکیه پس از دریافت مهر تبرک شده وصیت می کند این هدیه به همراه وی در سفر آخرتش گذاشته شود تا از رحمت و مغفرت الهی برخوردار شود.

اسلحه ای که حسن نصرالله به احمدی نژاد هدیه داد

از دیگر هدیه های سیاسی مهی که در تاریخ انقلاب اسلامی ردوبدل شده می توان به هدیه «سیدحسن نصرالله» رهبر حزب الله لبنان یاد کرد.  در دیداری که بین او و «محمود احمدی نژاد» در سال ۱۳۸۹ در بیروت صورت گرفت، احمدی نژاد هدیه ای استراتژیک از رهبر حزب الله لبنان دریافت کرد. نصرالله در این دیدار برای سپاسگزاری از احمدی نژاد، تفنگ (اسلحه) یکی از نظامیان صهیونیست را که مقاومت اسلامی آن را در جنگ ژوئیه (جنگ سی و سه روزه) به غنیمت گرفته بود، به وی هدیه کرد.

هدیه های جالب سیاسیون


سوغات لاریجانی برای فرنگی ها

«علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی از آن دسته سیاسیونی است که همیشه طرف سیاسی مقابل خود را با هدیه های فرهنگی غافلگیر می کند. شهریورماه همین امسال بود که در دیدار با «برونس دسوزا» یک طاقه ترمه به این رئیس مجلس اعیان انگلیس هدیه داد.

هدیه های جالب سیاسیون

لاریجانی پیش از این هم از صنایع دستی کشور برای هدیه دادن استفاده کرده بود و در دیدار با رئیس مجلس ژاپن هم به او یک ترمه هدیه می دهد. همچنین سال گذشته هم در سفر دوره ای به عراق، سوریه و لبنان به همسر «جلال طالبانی» یک تابلوی نقاشی هدیه کرد.
به نظر می رسد لاریجانی حساسیت ویژه در انتخاب هدایای سیاسی خود دارد.

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه روحانی به رئیس جمهور ترکمنستان

«حسن روحانی» که اسفندماه سال گذشته به ترکمنستان سفر کرده بود، در حاشیه نشست مشترک بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکمنستان یک دستگاه اتوبوس VIP تولید شرکت عقاب افشان را به عنوان نماد صنعت، جمهوری اسلامی ایران به قربانقلی بردی محمداف - رییس جمهوری ترکمنستان اهدا کرد.

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه علمی احمدی نژاد به امیرقطر

در دولت گذشته نیز هدایای سیاسی رنگ و بوی معرفی توانایی های کشور را داشت. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشورمان در جریان سفر یک روزه خود به دوحه نانوسکوپ ساخت محققان کشور را که پیش از این به روسای جمهور ونزوئلا و برزیل نیز اهدا کرده بود به امیر قطر اهدا کرد که مورد توجه شیخ حمد بن ثانی آل خلیفه امیر قطر قرار گرفت.

هدیه های جالب سیاسیون

احمدی نژاد در جریان سفر به قطر در کنفرانس خبری مشترک با شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر با اشاره توانمندی کشور در ساخت و تولید دستگاه نانوسکوپ گفت: به جز ایران، تنها پنج کشور توانایی ساخت این دستگاه را دارند و این هدیه ای از فناوری ایران به قطر است که می توانید آن را در مراکز آموزشی و پژوهشی مورد استفاده قرار دهید. این دستگاه هزار برابر قدرت بزرگ نمایی دارد و از آن در آزمایشات تخصصی پیشرفته استفاده می شود.

آلبوم تصاویر؛ هدیه روحانی به رئیس جمهور اتریش

شهریورماه امسال رئیس جمهور ایران «حسن روحانی» با همتای اتریشی خودش در کاخ سعدآباد چندین نشست برگزار کرد و در زمانی که رئیس جمهور  اتریش در حال ترک ساختمان کاخ سعدآباد بود، رئیس جمهور کشورمان آلبوم عکسی به او هدیه داد که عکس های دیدارهای دوجانبه آن روز در آن دیده می شود.

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه عجیب وزیر اطلاع رسانی سوریه به ولایتی

«عمران زعبی» وزیر اطلاع رسانی سوریه هم در مردادماه امسال با «علی اکبر ولایتی» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت وگو کرد و در حاشیه این دیدار یک شمشیر به او هدیه کرد. در روزهایی که کشور سوریه در حال جنگ با دشمنان است، این هدیه مفهوم روشن و شفافی دارد.

هدیه های جالب سیاسیون

از تابلو فرش تا استکان و نعلبکی

در دیدار فروردین ماه سال گذشته وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با سرلشکر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در تهران دو طرف به یکدیگر هدایایی دادند. در این دیدار سرلشگر فیروزآبادی یک تابلوفرش و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان هم یک جفت استکان و قاشق چای خوری به وی هدیه داد!

هدیه های جالب سیاسیون

علاوه بر ایران در سایر کشورهای جهان هم می توانیم نمونه های جالبی از ردوبدل کردن هدیه های سیاسی مشاهده کنیم. به تعدادی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

هدیه جالب رئیس جمهور ترکمنستان

«عبدالله گل» رئیس جمهور وقت ترکیه هم هدیه ای از همتای ترکمن خود دریافت می کند و عکس آن را در صفحه توئیتر خود به اشتراک می گذارد.

هدیه های جالب سیاسیون


هدیه عجیب رئیس جمهور پاکستان به اوباما

«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا، آلبوم تصاویر دوره حضور «استنلی ان دانهام» مادر «باراک اوباما» در پاکستان را به عنوان هدیه به وی تقدیم می کند. «استنلی ان دانهام » برای کار در پروژه مربوط به بانک جهانی به مدت یک سال و نیم در «گواجر نواله» در استان پنجاب پاکستان اقامت داشت.

رئیس جمهوری که یک «بازی» به اوباما هدیه داد!

«دونالد تاسک»، وزیر سابق کشور لهستان در سفر باراک اوباما به این کشور در سال ۲۰۱۱، نسخه کالکتور بازی The Witcher ۲: Assassins of Kings را به رسم یادبود به او هدیه داد. رئیس جمهور آمریکا چند ماه گذشته دوباره سفری به این کشور داشت و درباره ی آن هدیه حرف های جالبی زد و گفت: «آخرین باری که اینجا بودم، دونالد به من یک هدیه داد؛ یک بازی رایانه ای با نام "The Witcher" که اینجا در لهستان ساخته شده و در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. اعتراف می کنم که خیلی به بازی های رایانه ای وارد نیستم اما به من گفته شده بود که این بازی، مثالی عالی از جایگاه لهستان در اقتصاد جهانی امروز است.»

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه پوتین به رئیس جمهور مصر

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هم سال گذشته در سفر خود به مصر، یک عدد کلاشینکف به روز شده به عبدالفتاح السیسی هدیه داد.

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه های خنده دار کری و لاوروف

چند ماه پیش هم «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به «جان کری» یک تی شرت به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی هدیه داد که روی آن به زبان روسی نوشته شده است : پیروزی. هدیه جالب دیگر لاوروف به کری دو سبد گوجه فرنگی محصول روسیه بود. وزیر امور خارجه روسیه هنگامی که هیئت آمریکایی برای مذاکره رسمی با او در داخل اتاق بود دو سبد گوجه را به همراه خود به داخل اتاق آورد و با این کار باعث خنده حاضران در جلسه شد. لاوروف این گوجه ها را به تلافی هدیه سیب زمینی سال گذشته کری به او در سفارت آمریکا در پاریس داد. کری سال گذشته در دیدار با لاوروف در ژانویه سال ۲۰۱۴ در سفارت آمریکا در پاریس دو عدد سیب زمینی آمریکایی در داخل یک کارتن به لاوروف هدیه داد. این دو سیب زمینی کاشت ایالت آیداهو مدت ها سوژه ها طنز و خنده رسانه ها شد.

هدیه های جالب سیاسیون

هدیه های جالب سیاسیون


منبع : مجله مهر