تبیان، دستیار زندگی
ازدواج های ساده و جمع و جور که نه عروس و داماد را به زحمت و قرض بیندازد و نه مهمان ها را گرفتار تکلف و خرج تراشی کند، شعار مسئولان دولتی و توصیه مشاوران خانواده است، اما زوج هایی هستند که نه به ازدواج ساده وکم خرج اعتقاد قلبی دارند و نه از موضع خود برای ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جنجال سوژه ای تازه در مجالس عروسی

ازدواج های ساده و جمع و جور که نه عروس و داماد را به زحمت و قرض بیندازد و نه مهمان ها را گرفتار تکلف و خرج تراشی کند، شعار مسئولان دولتی و توصیه مشاوران خانواده است، اما زوج هایی هستند که نه به ازدواج ساده وکم خرج اعتقاد قلبی دارند و نه از موضع خود برای برپا کردن مراسم پرخرج و خیره کننده کوتاه می آیند .

بخش اجتماعی تبیان
تجمل گرایی

حاصل این طرز فکرمی شود عکس ها و فیلم های محیرالعقول از جهیزیه ها، ماشین های عروس لوکس و تجملی، کیک های ازدواج ویژه و ده ها خرده کاری پرهزینه برای مراسم چند ساعته ازدواج که در سایت های اینترنتی و فضاهای مجازی دست به دست می چرخد و عده ای را مجذوب این سبک زندگی و عده ای را دلشکسته از جیب بی پول خود می کند.
تجمل درون خانه

ابتدا جا می خوری از تصویر سلفون کشیده یک دست کله و پاچه گوسفند که مثل یک عروس مژه مصنوعی به چشم چسبانده، لب را سرخ کرده، ابروها را رنگ زده و سربندی قرمز به سر پیچیده. ولی به تصویر که عادت می کنی سم های واکس خورده و انگشتری نگین دار را می بینی که به این سم ها وصل و روی هم شده کله و پاچه مخصوص یخچال عروس.

بعضی از مردم اسم این قبیل کارها را می گذارند وقت تلف کردن یا هدر دادن پول، اما این کارها برای عده ای عین زندگی است؛ یک جزء جدانشدنی از زیباترین شب زندگی. روان شناسان و جامعه شناسان هم هر کدام تحلیل خود را دارند وعده ای پرداختن به حاشیه های ازدواج با این غلظت را مصداق تجمل گرایی می دانند. اما کسی مثل دکتر حسین آقاجانی، جامعه شناس که سال های زیادی از عمرش را میان اقوام ایرانی گذرانده و مراسم ازدواج در گوشه و کنار ایران را مطالعه کرده، می گوید اینها نه تجملات که عرف جامعه ماست.

این کله و پاچه را که ببینی، دیگر از مرغ ویژه یخچال عروس جا نمی خوری وقتی درون یک سینی، مرغی پرکنده را می بینی که سر یک عروسک روی گردنش چسبیده و دستبند و النگو به دو بال و یک کیف صورتی کوچک زیربغلش گذاشته اند. ماهی یخچال عروس، گوشت یخچال عروس، میوه و نوشیدنی یخچال عروس، اینها این روزها شده اسباب فخرفروشی بعضی خانواده ها که تا این حد خوش ذوق و باسلیقه اند و البته وسیله ای شده برای کسب و کار عده ای دیگرکه با تزئین جهیزیه عروس امرار معاش می کنند . پیدا کردن این افراد کارآسانی است و مایه اش کمی گشت زدن است در شبکه های اجتماعی. تماس برقرار می شود، دختری جوان آن سوی خط است و می گوید کار اصلی اش تهیه کیک، دسر و ژله برای یخچال عروس است که هزینه تهیه یک کیک و یک دسر و یک ژله می شود 150 هزار تومان.
تماسی دیگر برقرار می شود، بازهم زنی جوان پاسخگوست، او میوه ها و الویه و بطری های نوشیدنی یخچال را تزئین می کند و می گوید میوه و مواد لازم را که خانواده ها در اختیارش بگذارند، دستمزدش می شود 200 هزار تومان . به جزاین دو، افراد دیگری نیزهستند که کارشان تزئین تخم مرغ های یخچال یا نان و پنیر و سبزی عروس است با هزینه 30 هزار تومان به بالا. عده ای دیگر هم دکوپاژ عکس روی صابون های جهیزیه را انجام می دهند با دستمزدی از هفت تا ده هزارتومان بابت تزئین هر قالب صابون.
تجمل بیرون خانه
عروس و دامادهای معمولی اما پا به چنین خانه هایی نمی گذارند. ساکنان این خانه های بزک شده که حتی گوشت چرخ کرده درون فریزرش در ازای هزینه ای تزئین شده یا در سرویس بهداشتی اش که با تورهای رنگی و پارچه های ساتن آراسته شده، کاسه های آجیل و شکلات قرار گرفته، کسی نیستند جزعده ای که مراسمی پرتجمل و تشریفات راه انداخته اند.
کاملا بستگی به جیب هر زوجی دارد هزینه ای که صرف خرید لباس، طلا و جواهر، شام عروسی و تالار و هزار خرده ریز دیگر می شود؛ این هزینه ها سقف ندارد. اما گاهی اوقات در گوشه ای از این کشور اتفاقاتی رخ می دهد که چشم خیلی ها را خیره می کند، مثل خودرویی که حالا در سایت های اینترنتی به نام گران ترین ماشین عروس ایران شناخته می شود؛ یک رولزرویس فانتوم کوپه سفید رنگ با پلاک گذرموقت است که گفته می شود قیمتش بالای 400 هزار یوروست . البته مشخص نیست عروس و داماد، مالک این خودرو بوده اند یا نه، ولی ملالی نیست چون حتی اگر دوستداران تجمل صاحب خودروهای لوکس نباشند، می توانند با چند میلیون تومان،ماشین عروسی مدل بالا و چشم خیره کن داشته باشند. پیگیری های ما نشان می دهد در تهران می توان یک بنز اس 500 را از ساعتی 90 هزار تا 120 هزار تومان اجاره کرد یا برای هر ساعت استفاده از یک بی ام دبلیو 740 آی 80 تا 100 هزار تومان پرداخت یا دل به دریا زد و پورشه پانامرا را با ساعتی 140 هزار تومان کرایه کرد یا سوار مازراتی شد و بابت هر ساعت 180 هزار تومان پرداخت .
موسسات اتومبیل های کرایه ای لوکس همه رقم خودرو در اختیار مشتریان قرار می دهند البته با این شرط که مدت استفاده از آن بیش از 12 ساعت باشد که با یک ضرب ساده، رقمی که بابت کرایه ماشین عروس نیاز است، مشخص می شود.
چرا تجملات؟
بعضی از مردم اسم این قبیل کارها را می گذارند وقت تلف کردن یا هدر دادن پول، اما این کارها برای عده ای عین زندگی است؛ یک جزء جدانشدنی از زیباترین شب زندگی. روان شناسان و جامعه شناسان هم هر کدام تحلیل خود را دارند وعده ای پرداختن به حاشیه های ازدواج با این غلظت را مصداق تجمل گرایی می دانند. اما کسی مثل دکتر حسین آقاجانی، جامعه شناس که سال های زیادی از عمرش را میان اقوام ایرانی گذرانده و مراسم ازدواج در گوشه و کنار ایران را مطالعه کرده، می گوید اینها نه تجملات که عرف جامعه ماست.

ماشین های لوکس سال هاست زیرپای برخی عروس و دامادها گاز می خورد و اتفاق تازه ای نیست. اما سوژه تازه، کیک های موزیکال عروسی است که این اواخر خیلی ها را به دنبال خود کشانده است؛ کیک هایی با یک متر ارتفاع که می تواند موزیکال شود.

او می گوید ازدواج تابع قوانین مدنی، شرعی و عرفی است که نقش عرف در شکل گیری فرهنگ ازدواج از دو قانون دیگر قوی تر و نافذتر است و هرچه جامعه مدرن تر شود، تجملات و رقابت میان مردم بیشتر می شود. این جامعه شناس تحلیلش این است که وقتی در یک جامعه طبقات و پایگاه های اجتماعی متفاوت وجود داشته باشد، ارزشگذاری ها نیز براساس پایگاه های اجتماعی صورت می گیرد که بر همین اساس وقتی زوجی متعلق به یک طبقه مرفه باشند، طالب ازدواج پرزرق و برق اند و غیر از این را سبک گرفتن مراسم ازدواج تلقی می کنند .
اما سوی دیگر این تحلیل، دکتر بهروز بیرشک، روان شناس قرار دارد که ظهور تجملات روزافزون را یک مشکل می داند، نه پدیده ای که بتوان با آسودگی از کنارش گذشت. او تجملات و تشریفات در ازدواج را ربط می دهد به افزایش رقابت میان افراد بر سر امورات مادی و از بین رفتن معنای واقعی ارزش ها و معیارها در زندگی خیلی ها. به اعتقاد این روان شناس، آنچه جایش در زندگی های امروزی خالی است تلاش برای سعادت وخوشبختی واقعی است که برای عده ای این دو مفهوم خلاصه شده درخرج کردن و متفاوت بودن نسبت به دیگران.
دولت ها وارد شوند یا خیر؟
چه کسی می تواند ترمز ولع برای تفاخر و متفاوت بودن را بکشد؟ هرکسی به نوبه خود، خانواده ها یا دولت؟ هرشخصی برای این سوال پاسخی دارد، عده ای می گویند آدم ها را باید به حال خودشان رها کرد تا آن طورکه می پسندند زندگی کنند، گروهی دیگر اما معتقدند بد نیست اگرخانواده ها وارد گود شوند و ترمز تجملگرایی را بکشند. در این میان دکتر بیرشک و آقاجانی می گویند هرکسی وارد این گود شود بهتر است تا این که دولت به این موضوع ورود کند. بیرشک نقش خانواده ها را پررنگ می داند و آنها را مسئول راهنمایی نسل جوان می داند و آقاجانی معتقد است اگر در امورات خانوادگی مداخله نکنند و از بالا به پایین نسخه نپیچند، بهتر است .
تجمل شیرین
ماشین های لوکس سال هاست زیرپای برخی عروس و دامادها گاز می خورد و اتفاق تازه ای نیست. اما سوژه تازه، کیک های موزیکال عروسی است که این اواخر خیلی ها را به دنبال خود کشانده است؛ کیک هایی با یک متر ارتفاع که می تواند موزیکال شود. یکی از طراحان این کیک ها به ما می گوید وقتی تمام بدنه این کیک نورپردازی شود و در تالار رقص نور کند و موزیکش به گوش مهمانان برسد، آن وقت لذت داشتن کیکی مدرن احساس می شود . نورپردازی این کیک 600 هزار تومان خرج دارد که این جدا از هزینه پخت کیک است .


منبع : جهان نیوز