تبیان، دستیار زندگی
نسخهٔ اینترنتی فیلم مستند «شش قرن و شش سال» از اول آذرماه بر روی سایت IMVBox. com منتشر شد و در دسترس علاقه مندان خارج از ایران قرار گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شش قرن و شش سال

نسخهٔ اینترنتی فیلم مستند «شش قرن و شش سال» از اول آذرماه بر روی سایت IMVBox. com منتشر شد و در دسترس علاقه مندان خارج از ایران قرار گرفت.

بخش هنری تبیان
شش قرن و شش سال

پیش از این، «گروه سینماهای هنر و تجربه» این فیلم را به مدت پنج ماه (مهرماه تا اسفندماه ۱۳۹۳) در تهران و چند شهرستان دیگر اکران کرده بود و این در حالی است که دی وی دی فیلم نیز از مهرماه امسال از طریق مرکز موسیقی بتهوون برای عرضه در شبکه نمایش خانگی منتشر شده است و از این طریق مخاطبان داخل ایران امکان دیدن فیلم را داشته اند.

IMVBox.com تنها مرجع قانونی پخش فیلم ایرانی در دنیای آن لاین است که طبق قرارداد قانونی با فلیم ساز ها و پخش کننده های ایرانی عمل می کند و حافظ منافع معنوی و مادی آنان است. «بانوی گل سرخ»، «صدای دوم»، «ساز مخالف» و «رودخانه هنوز ماهی دارد» چهار فیلم مستند دیگر من هستند که پیش از «شش قرن و شش سال» در این سایت عرضه شده اند.
پیش از این «میرتهماسب» دربارهٔ این اثر دربارهٔ این اثر گفته بود: » از شروع ساخت این فیلم سه دولت آمد و رفت؛ اما فکر نمی کنم هیچ کدام به اهمیت موضوع آن پی برده باشند و اصلا آن را دیده باشند. بعد از اکران در سینمای هنر و تجربه، طبیعتا پلهٔ بعدی تلویزیون است که متاسفانه در ایران همواره در هایش به روی ما بسته است و بعید می دانم اصلا بخواهد این مستند با این موضوع را از اصل و اساس پخش کند. قاعدتا رفتم سراغ پخش دی وی دی و فکر می کنم باید تمام شرایط دیدینش را فراهم می کردیم که فراهم است. حالا دیگر کار من تمام شده است.»

سال ۲۰۱۴ میلادی به نام «عبدالقادر مراغی» مزین شد و البته شش قرن طول کشید تا آثار «عبدالقادر مراغی» توسط محمدرضا درویشی بازیابی و شش سال زمان برد تا توسط موسیقی دانان ایرانی بازخوانی شوند. درویشی از سال ۸۳ کار را شروع و دو سال بعد از آن، از اعضای سه گروه مختلف و متفاوت برای سازبندی و اجرای قطعات عبدالقادر مراغی استفاده می کند.
از همان زمان نیز «میرتهماسب» همراه او می شود تا از این تلاش فیلمی مستند بسازد، تلاشی که «محمدرضا شجریان» دربارهٔ آن گفته است: » باید به درویشی تبریک بگویم که عمرش را برای پیدا کردن گمشده های عبدالقادر مراغه ای گذاشته و علاوه بر آن سال ها در شناساندن موسیقی و هنرمندان نواحی ایران عمرش را در کوره راه های مناطق مختلف ایران صرف کرده است. من دست درویشی را می بوسم؛ او یکی از گمشده های فرهنگ و هنر ایران یعنی عبدالقادر مراغه ای را معرفی کرد و حتما بازهم گمشده های دیگری داریم که می توان یافت تا بخش هایی از تاریخمان را که گمشده است بشناسیم. وقتی همایون برای اولین بار در مورد این کار با من صحبت کرد و من کار را شنیدم احساس کردم که این کار، موسیقی استانبولی است و بعد هم حس کردم که موسیقی استانبولی کنونی هم گرفته شده از همین است. ولی وقتی به این موتیف ها و کوچک ترین بافت های جملات دقت می کردم می دیدم که این همان موسیقی خودمان است. وقتی هم این ترکیب ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند به شکل دیگر قرار می گیرند که با منطق امروز ما بیگانه است؛ اما موتیف ها همان اصالت ها را دارند.»

علاقه مندان دیدن این فیلم در خارج از ایران می توانند فیلم را با کیفیت مناسب و با زیرنویس انگلیسی در نشانی زیر تماشا کنند:
 https://www. imvbox. com/watch-persian-movie-iranian-movies/six-centuries-six-years-shesh-gharn-o-shesh-saalمنبع: سایت موسیقی ما/ سما بابایی