تبیان، دستیار زندگی
نبرد نامداران کشتی جهان در آزادی با قهرمانی نماینده ایران به پایان رسید. جام قهرمانی دومین دوره رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان در حالی در ایران ماندنی شد که تیم بیمه رازی به خوبی توانست در این دوره از رقابت ها از قهرمانی دوره گذشته خود دفاع کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جان دوباره به ورزش اول کشور

نبرد نامداران کشتی جهان در آزادی با قهرمانی نماینده ایران به پایان رسید. جام قهرمانی دومین دوره رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان در حالی در ایران ماندنی شد که تیم بیمه رازی به خوبی توانست در این دوره از رقابت ها از قهرمانی دوره گذشته خود دفاع کند. شاگردان غلامرضا محمدی در حالی در فینال رقابت ها با تیم تایتان مرکوری آمریکا سرشاخ شدند که تیم آمریکایی 2 چهره ایرانی در ترکیب خود داشت؛ مجتبی گلیچ، قهرمان جوانان جهان (86کیلو) و مرتضی قیاسی، قهرمان ایران (65کیلو) که البته هر 2 مقابل کشتی گیران نامداری چون مسعود اسماعیل پور، ملی پوش بیمه رازی و میثم مصطفی جوکار بازنده شدند.

بخش ورزشی تبیان
کشتی

در طرف مقابل هم بیمه رازی علاوه بر نفرات شاخصی مانند رضا یزدانی، کمیل قاسمی، مسعود اسماعیل پور و میثم مصطفی جوکار از 2 قهرمان جهان به نام های ولادیمیر خینچگاشویلی (57کیلو) از گرجستان و ماگومد رسول حاجی ماگومداف (70کیلو) از روسیه در ترکیب خود استفاده کرد که البته این 2 خارجی به خوبی از پس رقبای آمریکایی خود برآمدند و پیروز میدان لقب گرفتند. اما اتفاق مهم رویایی کشتی گیران ایران و آمریکا در وزن 97 کیلوگرم رقم خورد؛ آنجا که رضا یزدانی، پلنگ جویبار ظرف یک دقیقه و 30 ثانیه با نتیجه 10- صفر جک وارنر، قهرمان المپیک لندن از آمریکا را شکست داد تا نمایش خیره کننده ای به اجرا درآورد.
این اتفاق در حالی رقم خورد که یزدانی به دلیل مصدومیت در مرحله نیمه نهایی المپیک نتوانست موفق به کسب مدال شود و در غیاب او وارنر روی سکوی قهرمانی ایستاد. به این ترتیب بیمه رازی در این دوره از رقابت ها با ثبت نتیجه 7- یک به سود خود علاوه بر ایستادن روی سکوی قهرمانی، برنده جایزه 50 هزاردلاری شد. تیم آمریکایی هم با نایب قهرمانی در مسابقات به جایزه 30 هزار دلاری رسید. پیش از این تیم کفایتی خراسان رضوی که در مسابقه رده بندی 7- یک تاشیر ارمنستان را مغلوب کرده بود، با کسب عنوان سوم، 20 هزار دلار جایزه را به خود اختصاص داد. به این ترتیب از جایزه 100 هزار دلاری در نظر گرفته شده برای این رقابت ها، 70 هزار دلار آن به کشتی ایران رسید.
 پرونده دومین دوره رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان در حالی با حضور 12 تیم خارجی (آمریکا، مجارستان، آذربایجان، بلغارستان، مغولستان، برزیل، بنگلادش، عراق، ارمنستان، قرقیزستان، گرجستان و آمریکای لاتین) و 4 تیم داخلی (بیمه رازی، ستارگان ساری، شهرداری همدان و کفایتی مشهد) در ایران بسته شد که رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران نسبت به عدم حضور برخی کشورهای صاحب نام در کشتی جهان ابراز نارضایتی کرد. خادم با اشاره به حضور نیافتن برخی کشورها از جمله روسیه و ترکیه در جام باشگاه های جهان در تهران گفت: «حضور نیافتن تیم های رقیب به خصوص روسیه در چنین مسابقاتی هدفمند است.» به گزارش ایرنا، او ادامه داد: «برای دومین دوره جام باشگاه های کشتی آزاد جهان هماهنگی لازم برای حضور 15 تیم انجام شده بود که 4 تیم با همین سازماندهی در روزهای آخر در مسابقات شرکت نکردند. البته این رقابت طبیعی است و رقابت های لیگ جهانی کشتی آزاد خیلی از فرصت های بکری که در کشتی دنیا مورد بهره برداری قرار نگرفته را زنده و احیا می کند و وقتی محوریت آن ایران است طبیعا مورد پسند رقبای ما نمی تواند باشد.»
 از نکات جالب توجه برگزاری جام باشگاه های جهان، حضور 9 کشتی گیر ایرانی در تیم های خارجی به این شرح بود؛ وزن 61 کیلوگرم: جلال علیزاده (تیم منتخب آمریکای لاتین)، بهزاد بهروزی (برزیل)، 65 کیلوگرم: مرتضی قیاسی (آمریکا)، 70 کیلوگرم: نیما الهی (مجارستان)، مرتضی گودرزی (آمریکای لاتین)، 74 کیلوگرم: کیانوش نادری (ارمنستان)، 86 کیلوگرم: مجتبی گلیچ (آمریکا)، محمد مکتبدار (برزیل)، 125 کیلوگرم: امیرحسین کیانیان (برزیل). ناگفته نماند برای مراسم اختتامیه جام باشگاه های جهان، گروه ارکستر سمفونیک تهران برنامه ویژه ای داشت اما بنا به دلایلی این برنامه لغو شد.


منبع : خراسان