تبیان، دستیار زندگی
برخی از داستان هایی که درباره سردار سلیمانی منتشر می شود مانند افسانه است، رمز و حقیقت این داستان ها در چیست؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سردار سلیمانی فراتر از اسد و پوتین

برخی از داستان هایی که درباره سردار سلیمانی منتشر می شود مانند افسانه است، رمز و حقیقت این داستان ها در چیست؟

امیر رضوانی-بخش سیاست تبیان
سردار سلیمانی

تروریست ها با اینکه توانستند با کمک غرب پیشرفت هایی را بعد از سوریه در خاک عراق داشته باشند اما حال با گذشت زمان و قوی تر شدن محور مقاومت و حضور پررنگ تر ایران در این کشورها اوضاع متفاوت از گذشته است.
به ویژه نقش قاسم سلیمانی که رسانه های غربی از او بعنوان ژنرال یاد می کنند، نقش ویژه ای در شکست تروریست ها و عقب نشینی های آنها در خاک عراق و سوریه دارد و حضور وی در این جبهه در تحولات منطقه تأثیر گذار بوده است.
در طول این 5 سال که منطقه درگیر این گروهک ها شده است و از زمانی که چهره قاسم سلیمانی و نقش او رسانه ای شد وی از سرخط خبرها و موضوع تحلیل ها و یادداشت های  بسیاری از رسانه های غربی می باشد، "چرا قاسم سلیمانی در خاورمیانه قدرتمند است؟"( Business Insider)، "آقای همه فن حریف ایران؛ آیا کاری هست که سلیمانی نتواند انجام دهد؟" (Weekly standard) ، مردی موفق تر از آمریکا (Spiegel) و... این ها تنها گوشه ای از تیتر ها و مفاهیمی است که این رسانه ها درباره این سردار ایرانی به کار برده اند.
علاوه بر این موارد داستان ها و نقل قول های زیادی از سردار سلیمانی در فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که خیلی از آنها  به افسانه شبیه است اما همه آنها یک روح حقیقی دارند وآن نشان از اقتدار و قدرت این سردار رشید اسلام است و محبوبیت او در میان مردم ایران و سایر ملت های منطقه.

دو نمونه از این داستان ها که اخیرا هم روند انتشارشان بیشتر شده است را در زیر بخوانید:

سردار سلیمانی یک شخصیت نیست او دیگر یک فرهنگ است، آن هم یک فرهنگ فرامرزی. او یقیناً در آینده بیش از این در تحولات منطقه اثرگذار خواهد بود و این مهم، نه به صرف حضور او که به خاطر  آموزش و خط مشی اوست که  سربازان و نیروهای مقاومت آنرا فرا گرفته اند

1. در گیر و دار برنامه ریزی برای عملیات مجدد جهت آزادی سریع خلبان روس سردار سلیمانی با روس ها تماس می گیرد و به آنها اطلاع می دهد که یک یگان ویژه جهت نجات خلبان روس آماده کرده و پیشنهاد می دهد به دلیل اینکه این یگان ویژه متشکل از نیروهای ویژه حزب الله لبنان و کماندوهای سوری آموزش دیده توسط ایران است و آشنایی کامل با جغرافیای مکانی دارند، عهده دار عملیات زمینی گردند و نیروی هوایی روسیه پشتیبانی و آتش بار هوایی و اطلاعات ماهواره ای را برای آنها تامین کند و تعهد می دهد که خلبان روس را صحیح و سالم برگرداند، در نهایت همین هم شد.
پس از ردیابی مکان خلبان روس توسط دستگاه ردیابی ماهواره ای که به وی متصل شده بود مشخص شد خلبان در مکانی حدود 6 کیلومتر پشت خطوط مقدم درگیری ارتش سوریه و مخالفین قرار دارد.
شش رزمنده از یگان ویژه عملیاتی حزب الله و 18 کماندوی سوری برای انجام عملیات به خطوط مقدم نزدیک شدند همزمان نیرو هوایی و هلیکوپتر های روس جهنمی از آتش در اطراف منطقه ایجاد کردند و همه استحکامات را با خاک یکسان کردند به گونه ای که اکثر نیروهای دشمن مستقر در مکان فرار را بر قرار ترجیح دادند و زمینه نفوذ یگان های ویژه فراهم شد.

2. چندی پیش خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعا کرده بود که تصمیم به آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه، پس از «مذاکرات» سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه «قدس» با ولادیمیر پوتین، گرفته شده است در تابستان گذشته گزارش هایی از دیدار سلیمانی از روسیه، منتشر شده بود که مسکو و ایران آنها را تکذیب کرد. روسیه گزارش تازه رویترز را نیز تکذیب کرده است.  اما این بار آسوشیتدپرس نیز موضوع را بازتاب داده است  اما این داستان از این قرار بود که این خبرگزاری به نقل از مقام های دولتی عراق، می گوید در پی «دیداری سه ساعته» که تابستان گذشته بین «قاسم سلیمانی و ولادیمیر پوتین» صورت گرفته، او از رئیس جمهوری روسیه خواسته تا دست به انجام حملات هوایی در سوریه و افزایش حضور خود در عراق بزند.

این روزها وجود قاسم سلیمانی و نیروهایش در منطقه با آرامش مردم ایران، عراق و سوریه و کابوس عربستان، آمریکا و داعش گره خورده است


در واکنش به این خبر، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به پرسشی درباره نشست پوتین و سلیمانی اعلام کرد اظهارات بسیاری از سوی مقامات ناشناس مطرح می شود. درهمین حال سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز تصریح کرد درمورد سفر سلیمانی به روسیه که نقض تحریم های سفر سازمان ملل متحد علیه این مقام نظامی بلندپایه ایران به شمار می رود، بی اطلاع است.

علاوه بر این خبری دیگر که اخیرا رسانه های غربی بسیار بر روی آن مانور دادند خبر کشته و مجروح شدن سردار سلیمانی بود، موضوعی که غرب آرزوی خود را در غالب خبر و جنگ روانی در رسانه هایش مطرح کرد که آن هم نشان از جایگاه این مرد بزرگ و هراسی که غرب از او دارد، می باشد.

کلام آخر:

فارغ از تایید یا تکذیب، نقل این داستان ها  نشان از نقش حیاتی  و تاثیرگذار این سردار رشید اسلام در  تحولات منطقه دارد. البته قدرت و اقتدار و نقش به سزای سردار سلیمانی و تبدیل شدن وی به یک اسطوره آنقدر گسترده است که مردم با شنیدن این داستان ها از اسطوره این روزهای منطقه، تعجب نمی کنند، داستان هایی از جنس نجات خلبان روسی بارها در خاک عراق و سوریه تکرار شده است که تنها برخی از آنها رسانه ای شده اند. به پشتوانه  اقدامات وحضور سردار سلیمانی، یاران و هم قطاران قدرتمند وی است که اسماعیل کوثری پس از حملات تروریستی  پاریس گفت:"جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریست ها حضور قاطع در صحنه دارد و تحت هیچ شرایطی این میدان را ترک نخواهد کرد؛ لذا به دولت فرانسه هم توصیه می کنیم که اگر نمی توانند امنیت مردم خود را در مقابل تروریست های داعش تامین کنند، می تواند این مهم را به مستشاران نظامی ایران که اکنون در سوریه و عراق در حال مبارزه با داعش هستند، بسپارند"
سردار سلیمانی یک شخصیت نیست او دیگر یک فرهنگ است، آن هم یک فرهنگ فرامرزی. او یقیناً در آینده بیش از این در تحولات منطقه اثرگذار خواهد بود و این مهم، نه به صرف حضور او که به خاطر  آموزش و خط مشی اوست که  سربازان و نیروهای مقاومت آن را فرا گرفته اند.
این روزها وجود قاسم سلیمانی و نیروهایش در منطقه با آرامش مردم ایران، عراق و سوریه و کابوس عربستان، آمریکا و داعش گره خورده است و فرهنگ "ما قاسم سلیمانی هستیم" از این منطقه و مقاومت پاک نخواهد شد.