تبیان، دستیار زندگی

8 کار روزمره برای بهبود سلامتی

خیلی از مردم تصور می‌کنند که برای سالم بودن باید هزینه‌های زیادی کنند. اما در اکثر موارد عادت‌های درست و کارهای ساده‌ی روزمره تاثیر زیادی در سلامتی، بهبود خلق و خوی و شادابی دارند. عادت‌های درست یا نادرست روزمره در طولانی مدت تاثیر زیادی روی بدن می گذارند. خوشبختانه بدن خیلی زود به برخی کارها عادت می‌کند. در این مطلب شما را با 8 عادت روزمره‌ی صحیح که تاثیر مثبتی روی سلامتی جسم و روح دارد بیشتر آشنا می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

مسواک زدن دندان ها

مسواک زدن: روزانه دو مرتبه

نتایج پژوهشی که در American Journal of Medicine به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که مسواک زدن دندان‌ها و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه خطر بروز سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهد.

نتایج پژوهش دیگری که در Journal of the American Geriatric Society به چاپ رسیده است نیز خبر از افزایش 65 درصدی زوال عقل در افرادی می‌دهد که دندان های خود را مسواک نمی‌زنند.

از دیگر اثرات مثبت مسواک زدن روزانه کاهش بیماری‌های لثه است که می‌توانند به بیماری‌های قلبی، افتادن دندان و عفونت منجر شوند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در مردها امکان ابتلا به ناتوانی جنسی را بالا می‌برد. این مشکل در خانم‌ها نیز باعث به دنیا آوردن بچه های نارس و کم وزن می‌شود.

به عقیده‌ی محققان افراد مذهبی و شاکر در حین بیماری نیز کمتر درد احساس می‌کنند، چون رابطه‌ی آنها با خالق باعث تقویت روحیه و تحمل درد می‌شود

 

برنامه ریزی روز بعد از شب قبل

اگر روز شلوغی در پیش دارید بهتر است آن را از شب قبل برنامه‌ریزی کنید. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت شده و باعث می‌شود در روز کاری احساس بهتری داشته باشید.

این کار همچنین باعث کاهش استرس روز کاری می‌شود و در نتیجه لازم نیست از وعده‌ی صبحانه بزنید و با تنش روز کاری را به پایان برسانید. حتما می دانید که استرس و تنش های روزمره تاثیر نامطلوبی روی سلامت جسم و روح دارند.

ورزش روزانه

کافیست که روزانه بین بیست تا سی دقیقه ورزش کنید تا تاثیر آن را روی سلامتی روح و جسم تان مشاهده کنید. ورزش کردن با افزایش آندورفین در جریان خون باعث کاهش استرس‌های جسم و روح شده و شما را خوش خلق می‌کند.

علاوه بر این ورزش کردن با افزایش جریان خون و کاهش استرس به ارتقای سلامت قلب کمک می‌کند.

تحرک بدنی منظم یکی از عوامل کاهش خطر زوال عقل مربوط به سالمندی است. این کار باعث تقویت حافظه شده، وزن را کنترل و قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از خواص غیرقابل انکار ورزش، مقابله با اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف الکل است، چون باعث افزایش تولید دوپامین یا همان هورمون خوش خلقی شده و میل به مواد مخدر و غیره را کاهش می‌دهد.

داشتن یک تقویم

تقویم یکی از آن ابزارهای ساده، مفید و قابل حمل است که کمک زیادی به تنظیم برنامه های زندگی می‌کند. تقویم ها در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارند که حتی به کار بچه های کم سن و سال نیز می آیند. می توانید

یک تقویم بزرگ تهیه و تمام وقت‌های پزشکی، جلسات اولیا و مربیان، تعداد جلسات ورزشی، دوره‌ی عادت ماهانه و غیره را در آن یادداشت کنید. این کار سردرگمی های روزانه را کاهش داده و برای آرامش روحی کمک کننده است.

خواب خوب

خواب بهترین درمان کننده و احیاکننده‌ی طبیعی است. خواب باعث بهبود حافظه، افزایش تمرکز و ارتقای قدرت ذهن و خلاقیت می‌شود.

نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد میزان پروتئین التهاب‌زایی که به سلامت قلب آسیب می‌زند، در افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند بیشتر است.

به عقیده‌ی محققان افرادی که هر شب بین پنج تا هفت ساعت و نیم می خوابند، بیشتر از افرادی که خواب شبانه شان کمتر از 5 ساعت یا بیش از 8 ساعت است عمر می‌کنند. اگر می خواهید سالم زندگی کنید، خوب و به اندازه‌ی کافی بخوابید.

ورزش کردن با افزایش آندورفین در جریان خون باعث کاهش استرس‌های جسم و روح شده و شما را خوش خلق می‌کند

 

مصرف دو سهم غذایی سبزیجات در روز

گاهی مصرف کربوهیدرات‌ها و مواد نشاسته‌ای جایی برای مصرف سبزیجات باقی نمی‌گذارد. اما همیشه یادتان باشد که این مواد غذایی حاوی میزان زیادی مواد مغذی هستند که برای سلامتی ما لازم و ضروری است. سبزیجات حاوی فیبرها، اسید فولیک، ویتامین های  A ،E  و C، پتاسیم و منیزیم هستند.

فیبرها به هضم بهتر غذا و کاهش کلسترول خون و همچنین بهبود سلامت قلب کمک می‌کنند. اسید فولیک برای تولید گلبول‌های قرمز و رشد ستون فقرات در دوران جنینی لازم و ضروری است. انواع ویتامین ها و مواد معدنی دیگر نیز برای سالم زیستن ضروری هستند.

شکرگزار بودن

شکرگزاری از کارهای مهمی است که باعث ایجاد احساس آرامش و نشاط می‌شود. این کار باعث مثبت اندیشی و ارتقای روحیه‌ی افراد می‌شود.

به عقیده‌ی محققان افراد مذهبی و شاکر در حین بیماری نیز کمتر درد احساس می‌کنند، چون رابطه‌ی آنها با خالق باعث تقویت روحیه و تحمل درد می‌شود.

دست‌ها را به طور مرتب بشویید

شستن منظم دست‌ها، کاری ساده و در عین حال موثر برای پیشگیری از رشد و انتقال میکروب‌ها است. حتما قبل از رفتن به سراغ مواد غذایی، بعد از دستشویی، بعد از دست زدن به حیوانات، بعد از انجام کارهای منزل و غیره، حتما دست‌های خود را بشویید.

شاید دست‌ها در ظاهر تمیز به نظر بیایند. اما واقعیت این است که میکروب‌ها، باکتری و ویروس‌ها در یک چشم به هم زدن از یک سطح آلوده به دست‌ها منتقل شده و آنها را نیز آلوده کنند.

عفونت‌های گوارشی، آنفلوانزا و هپاتیت A از جمله بیماری‌هایی است که از طریق دست دادن با فرد آلوده منتقل می‌شود. بنابراین شستن مرتب دست‌ها تاثیر زیادی در حفظ و ارتقای سلامتی دارند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.