تبیان، دستیار زندگی
بحران روسیه، مبارزه با تروریسم، دستگاههای انتظامی و امنیتی، این سلاح های مدرن و موشک های مدرن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عزت روزافزون ایران با اجلاس گازی

رئیس جمهور گفت: روسیه و ترکیه هر دو همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران هستند و برای ما بسیار مهم است که روابط همسایگان صمیمی باشد و راضی نیستیم بین همسایگانمان اختلاف باشد.

بخش سیاست تبیان
روحانی

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور برگزاری این اجلاس در تهران و حضور مقام های ارشد کشورهای عضو را نشانگر اهمیت و امنیت جمهوری اسلامی ایران و اراده کشورها برای توسعه روابط با تهران دانست و اظهارداشت: البته روشن است که ایران از لحاظ انرژی و داشتن بیشترین مخازن گاز در دنیا مورد توجه ویژه جهانیان است.

وی با قدردانی از وزارت نفت ، وزارت امور خارجه ، دستگاههای انتظامی و امنیتی و همه دست اندرکاران برگزاری سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز و همچنین تلاش رسانه ها، گفت: در این اجلاس که بسیار موفقیت آمیز ، عزتمندانه و با نظم و امنیت کامل برگزار شد ، بیشترین تعداد از سران و مقامهای ارشد کشورهای عضو حضور داشتند که این امری کم سابقه و نشان دهنده عزت روزافزون جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس جمهور در ادامه به ضرورت بهینه سازی مصرف داخلی و افزایش بهره وری از منابع انرژی در داخل اشاره کرد و افزود: در سال های آتی صنعت گاز و تولید را توسعه می دهیم و صادرات گاز را نیز به همان میزان افزایش خواهیم داد و باید تلاش ها روی صدور گاز به عنوان سوختی پاک متمرکز شود و در همین راستا توسعه تولید و صادرات هم از طریق خط لوله و هم از طریق گاز مایع ( LNG ) از اولویت های دولت یازدهم خواهد بود.

روحانی در عین حال تاکید کرد که رساندن گاز به همه بخش ها و روستاها نیز از سیاست های دولت یازدهم است.

رئیس جمهور افزود: این سلاح های مدرن و موشک های مدرن ضد زره که در اختیار اینهاست حتی موشک های دوش پرتاب کن ضدهوایی را از کجا آورده اند و چه کسی برایشان خریداری کرده است. اینها مشخص است که از کجا آمده و تولید کجاست و در کجا انبار بوده اند؟ اگر واقعاً بناست با تروریست ها مبارزه شود باید با این مسایل مبارزه شود

وی با اشاره به اینکه اجلاس تهران نشان داد که کشورهای تولیدکننده گاز مصمم هستند سیاست های خود را هماهنگ کرده و با همفکری و هماهنگی حضورشان را در صحنه بین المللی تقویت کنند ، گفت: همچنین از اینکه در این فرصت ، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با سخاوتمندی به روسای شرکت کننده در این نشست وقت دیدار دادند ، قدردانی می کنم چرا که بسیار مهم و حائز اهمیت بود که سران کشورها مسایل مهم منطقه ای و بین المللی را مستقیم از کلام رهبر معظم انقلاب بشنوند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در مجموع این اجلاس باعث تقویت عزت جمهوری اسلامی ایران و مفید برای توسعه و منافع ملی کشور شد.

روحانی در ادامه به موضوع تروریسم و خطرات آن برای جهانیان پرداخت و گفت: آنچه در پاریس ، مالی ، سرنگونی هواپیما در شرم الشیخ ، بیروت و اخیرا در تونس اتفاق افتاد و البته روزانه در یمن ، عراق و سوریه تکرار می شود، بیانگر خطرات انتشار میکروب تروریسم برای آفریقا ،آسیا ،خاورمیانه و حتی اروپا و آمریکا است و به تبع آن ، ضرورت اراده جدی جهانی برای مقابله با این پدیده شوم را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه "ما هنوز یک اراده جدی را درغرب برای مبارزه با تروریسم مشاهده نکرده ایم"، گفت: امیدواریم در روزها و هفته های آینده شاهد چنین اراده ای از سوی غربی ها نیز باشیم. به هر حال تروریست ها به چه کسی نفت می فروشند، این باید روشن شود. کامیون های نفت در بیابان های سوریه مشخص هستند که به کدام سو تردد می کنند.چطور سازمان ملل و نهادهای بین المللی با اینها برخورد نمی کنند و چطور مدعیان مبارزه با تروریسم این نفت را با قیمت بسیار پایین از تروریست ها خریداری می کنند.

رئیس جمهور افزود: این سلاح های مدرن و موشک های مدرن ضد زره که در اختیار اینهاست حتی موشک های دوش پرتاب کن ضدهوایی را از کجا آورده اند و چه کسی برایشان خریداری کرده است. اینها مشخص است که از کجا آمده و تولید کجاست و در کجا انبار بوده اند؟ اگر واقعاً بناست با تروریست ها مبارزه شود باید با این مسایل مبارزه شود.

روحانی در ادامه به تردد آزادانه تروریست ها در برخی کشورها و همزمان برخی تبلیغات رسانه ای درخصوص ائتلاف ها علیه تروریسم اشاره کرد و گفت: اگر اراده جدی در سازمان های بین المللی و کشورهای اتحادیه اروپا باشد ما باید در مقام عمل اینها را ببینیم. ناتو اگر واقعا می خواهد با تروریسم مبارزه کند، باید جدیتش را در این مسایل نشان دهد. تا امروز متأسفانه کشورهایی که با تروریست ها می جنگند محدود هستند روس ها با تروریست ها می جنگند و ایران از آغاز انقلاب در طول این دهه ها و سالهای اخیر با تروریست ها جنگیده است و همواره هر کشوری که آماج حملات تروریست ها بوده ایران به آنها کمک کرده است.

رئیس جمهور بااشاره به اینکه "همه کشورهای منطقه باید از کشوری که با تروریست ها می جنگد حمایت کنند" ، گفت: اگر بنا باشد مسایل حاشیه ای ما را از مسأله اصلی بازدارد ، موفق نخواهیم شد و ما باید همه تلاش و اراده و توانمان برای مبارزه با تروریسم متمرکز شود.غفلت از تروریسم به عنوان خطر اصلی ، منطقه را دچار ناامنی های دیگری می کند

وی اظهارداشت: مسأله دیگری که بسیار هشدار دهنده و خطرناک است و موضوع را پیچیده تر کرده است، حادثه ای بود که در فضای سوریه و نزدیک مرزهای ترکیه اتفاق افتاد که اطلاعاتی که ما تا امروز در اختیار داریم این است که هواپیما در فضای سوریه مشغول عملیات بوده و هدف قرار گرفته است. حالا فرض بر این که این هواپیما به مرزهای ترکیه نزدیک شده باشد، موشک و هواپیما که اسباب بازی نیست که کسی در هوا تصمیم به شلیک بگیرد. مگر می تواند اینقدر بی نظمی بر منطقه به تدریج حاکم شود که هر کسی در هوا هر تصمیمی می خواهد اتخاذ کند؟ این اقدامات بسیار خطرناک است.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه باید توجه داشته باشند این اقدامات تحریک کننده و تبعات فراوان آن از لحاظ حقوقی به گردن آغازگر مسأله است و همه کشورها باید مراقبت کنند. ما از کشور همسایه و دوست مان ترکیه می خواهیم که به جدیت مراقب اوضاع باشد چرا که شرایط بسیار حساس است.

روحانی گفت: روسیه و ترکیه هر دو همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران هستند و برای ما بسیار مهم است که روابط همسایگان صمیمی باشد و ما به هیچ عنوان راضی نیستیم بین همسایگانمان اختلاف باشد و یا اخلالی در روابطشان ایجاد شود چرا که این به نفع ما و منطقه نیست. ما هم می خواهیم که این کشورها اقدامات احتیاطی را انجام دهند و با تدبیر مانع از تکرار این گونه حوادث شوند و بردباری لازم را به خرج دهند.

وی تاکید کرد: این گونه حوادث به نفع تروریست هاست و روحیه آنها را تقویت می کند بویژه وقتی ببینند کشورهای منطقه بر سر این مسایل با هم درگیر شده اند و اختلاف و فاصله میان آنها ایجاد شده است.

رئیس جمهور بااشاره به اینکه "همه کشورهای منطقه باید از کشوری که با تروریست ها می جنگد حمایت کنند" ، گفت: اگر بنا باشد مسایل حاشیه ای ما را از مسأله اصلی بازدارد ، موفق نخواهیم شد و ما باید همه تلاش و اراده و توانمان برای مبارزه با تروریسم متمرکز شود.غفلت از تروریسم به عنوان خطر اصلی ، منطقه را دچار ناامنی های دیگری می کند.

روحانی افزود: امیدوارم که همه از گذشته و از اعمال تروریستی این گروه ها درس لازم را آموخته باشند و امروز همه کشورها خود را برای مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه آماده کنند و از دولت های روسیه و ترکیه که هر دو همسایه و برادر ما هستند خواهش می کنیم که با تدبیر مسأله را دنبال کنند و از تکرار این گونه حوادث با تدبیر و بردباری جلوگیری نمایند.

رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین در ابتدای این جلسه هفته بسیج را به همه بسیجیان عزیز که چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن حماسه های استقامت آفریدند" تبریک گفت و افزود: بسیج میراث امام راحل (ره) و مایه عزت ، استقلال و بستر حضور مردم در دفاع از انقلاب و آرمانهای امام و رهبر معظم انقلاب است.

روحانی ادامه داد: به ارواح طیبه تمامی شهدای بسیج و امام بسیجیان درود می فرستیم و دولت با عزم و اراده جدی همواره تلاش های سازنده بسیج را مورد حمایت قرار خواهد داد.


منبع : ایسنا