تبیان، دستیار زندگی
چند هویت اصلی در پوتین وجود دارد که باعث شده تا پوتین بتواند در ورای صحنه عملی سیاست روسیه به فردی موثر تبدیل شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا پوتین محبوب است؟

چند هویت اصلی در پوتین وجود دارد که  باعث شده تا پوتین بتواند در ورای صحنه عملی سیاست روسیه به فردی موثر تبدیل شود...

فرآوری: ه.هدایتی-بخش سیاست تبیان
پوتین

ولادیمیرویچ پوتین هفتم اکتبر سال 1952 میلادی در شهر سن پترزبورگ بدنیا آمد و وی اینک 63 سال دارد. رهبری که بیش ترین انتقادات از سوی مقام های غربی و رسانه های آن کشورها متوجه اوست اما طرفدارانش در روسیه باور دارند که وی باعث شده تا این کشور قدرت و عظمت پیشین خود را بازیابد و آن کشور در جایگاه بالایی چون دوران "تزار"ها قرار دهد. در ادامه به نکاتی درباره زندگی خصوصی او اشاره شده است.

دومین و چهارمین رییس جمهور روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از 15 آوریلا سال 2008 میلادی تاکنون رئیس حزب روسیه واحد نیز می باشد. پوتین از اوت ۱۹۹۹ تاکنون همواره پست ریاست جمهوری یا نخست وزیری روسیه را در اختیار داشته است.
ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری پُرکار شناخته می شود که اقتصاد روسیه را از بحران شدید دهه ۱۹۹۰ به ثبات و رشد قابل توجه در قرن بیست و یکم هدایت کرده است.
پوتین دارای کمربند مشکی در رشته ورزشی جودو است و از 18 سالگی هنرهای رزمی را آموخته و ادامه داده است. او امروز نیز به فعالیت های ورزشی خود ادامه می دهد. شنا، شکار ببر، اسب سواری، هاکی و بعضا بدنسازی از ورزش هایی است که او همواره آنها را دنبال می کند او گاها نیز در تفریحات خود به ماهیگیری می رود.

پوتین در اولین روزهای حضورش در کاخ کرملین اهدافی را برای احیا و تقویت کشور پیگیری کرد که از جمله آنها می توان به جست وجوی مجدد و بازگرداندن ارزش های اساسی و بنیادی، احیای سنت های تاریخی و کنار گذاشتن تقلید کورکورانه از مدل های غربی اشاره کرد

جدای از زبان روسیه، پوتین به خوبی به زبان آلمانی تسلط دارد. او در زمانی که در "کا گ ب" عضویت داشت جاسوس شوروی در آلمان بوده است. البته به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارد.پدربزرگ پوتین سرآشپز لنین بوده و بعدا برای استالین نیز بارها غذا پخته بود.
پوتین در جوانی و پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق به "کا گ ب" (سرویس امنیتی اتحاد جماهیر شوروی پیشین تا سال 1991 میلادی و پیش از سقوط) پیوسته بود و مراتب ارتقای رتبه را در آن دستگاه گذراند و به درجه سرهنگ دومی رسید در آن زمان همانطور که گفته شد او به عنوان جاسوس دولت شوروی در آلمان شرقی مشغول به خدمت بود اما چند هویت اصلی در پوتین وجود دارد که  باعث شده تا پوتین بتواند در ورای صحنه عملی سیاست روسیه به فردی موثر تبدیل شود:

پوتین فردی متخصص است؛ ریاست جمهوری وی بین سال های 1999 تا 2000 در نتیجه یک اجماع نظر خلاقانه در خصوص اهمیت از سرگیری اقدامات برای روسیه پس از یک دهه بحران داخلی و بین المللی بود. پوتین با استفاده از یکی از اولین و اصلی ترین بیانیه های سیاسی خود به نام "پیام هزاره" در 29 دسامبر 1999 خود را به عنوان یک فرد متخصص به مردم روسیه معرفی کرد. در روسیه افراد برای این زندگی می کنند که خدمت گزار کشور باشند و حقوق فردی آنها در جایگاه دوم قرار دارد.
پوتین در اولین روزهای حضورش در کاخ کرملین اهدافی را برای احیا و تقویت کشور پیگیری کرد که از جمله آنها می توان به جست وجوی مجدد و بازگرداندن ارزش های اساسی و بنیادی، احیای سنت های تاریخی و کنار گذاشتن تقلید کورکورانه از مدل های غربی اشاره کرد.
وی همچنین بر وحدت گرایی به جای فردی گرایی تاکید کرده و بر احیای کلیسای ارتودکس روسیه تاکید فراوان داشت و اقداماتی را برای ارتباط برقرار کردن میان ریاست جمهوری مدرن روسیه و اقدامات انقلابی پس از تزار انجام داد.

پوتین مردی تاریخی است؛ پوتین تمام وابستگی های خود را به سنت های تاریخی روسیه به نمایش گذاشته و عرضه کرده است. در اسناد و مدارک مربوط به وی، پوتین به عنوان فردی خودساخته از تاریخ معرفی شده است. پوتین به عنوان رئیس جمهوری روسیه پیشینه و سابقه شخصی خود را با کشور روسیه مرتبط دانسته و به صورت فعالانه در بسیاری از موقعیت های سیاسی در گذشته این کشور شرکت داشته است. به طور مثال وی اقداماتش را در راستای "پیوتر استولیپین"، نخست وزیر دوران نیکولاس دوم، آخرین تزار از خاندان رومانف دانسته است. این نخست وزیر در اجرای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در دوران خود شهره بود.
در طرف دیگر به این مساله باید اشاره کرد که اگر تاریخ یک ابراز سیاسی برای پوتین باشد این امری بسیار شخصی برای وی محسوب می شود. والدین وی بازماندگان تصرف لنینگراد در دوران جنگ جهانی دوم محسوب می شدند؛ تاریک ترین دوران تاریخ روسیه که طی آن یک میلیون تن کشته شدند. خانواده وی داستان هایی را درخصوص جنگ جهانی دوم نقل کردند؛ داستان هایی که نشانگر حمله، ناآرامی و جنگ بود. این موضوع یکی از نقطه های عطف برای پوتین و هم نسلان وی محسوب می شود.

پوتین فردی مبارز است؛ مجموعه ای از تجربیاتی که از تاریک ترین دوران تاریخ روسیه برای مردم این کشور گردهم آمده آنها را به افرادی مبارز تبدیل کرده است؛ افرادی که دائما درخصوص مسائل بسیار پیچیده و ناگوار فکر و خود را برای بدترین ها آماده می کنند. پوتین نیز یکی از همین افراد است. وی در دوران ریاست جمهوری خود روحیه مبارزه طلبی فردی را به سطح اجتماعی تغییر داد. وی از این اولویت برای پرداخت بدهی های بسیار زیاد کشور که از دوران میخائیل گورباچف و بوریس یلتسین برجای مانده بود استفاده کرد؛ بدهی هایی که بیش از دو دهه باعث رکود اقتصادی روسیه شده بود. برای نجات روسیه بدهی های این کشور باید پرداخت می شد. پوتین همچنین به ایجاد منابع گسترده ملی چون محصولات نفتی، گازی، پالایشگاه ها، غذای احشام، لباس های نظامی، چادرها، تولیدات دارویی و ژنراتورهای برق پرداخت که با استفاده از آنها روسیه می توانست در مقابل هرگونه بلایای طبیعی یا جنگ مقاومت کند. در نهایت رئیس جمهوری روسیه منابع گسترده مالی را برای مقابله با بحران آتی اقتصادی به وجود آورد که یکی از آنها تبدیل پول روسیه به شمش طلا محسوب می شود اگرچه از منظر برخی منتقدان اقدامی خطرناک می نمود.

پوتین فردی ناشناس محسوب می شود؛ پوتین سعی کرده تا از زمانی که یک مرد جوان بوده تصویری ناشناس و غریبه از خود نشان دهد. وی در شهر لنینگراد (سن پترزبورگ فعلی) به دنیا آمد و رشد کرد. وی فرزند یک کارگر کارخانه و سرایدار بود که ریشه اولیه وی از استان ریازان است. در بسیاری از موارد حتی برای اعضای کا.گ.ب نیز فردی ناآشنا و غریب به نظر می رسید. وی در سال های 1970 و توسط یوری آندروپف، مدیر وقت این سازمان و در اقدامی برای استخدام نسل جدید جوانان روس، در کا.گ.ب به خدمت گرفته شد اما به سرعت به رده های بالایی این سازمان و پست های ارشد دست پیدا نکرد.
پوتین هیچگاه از اعضای ساختار رهبری حزب کمونیست شوروی سابق به شمار نرفت و در سال های 1980 همچنان به عنوان فردی در بیرون از این ساختار سیاسی شناخته می شد. در جریان دوران اصلاحات حساس در شوروی سابق این سازمان جاسوسی، پوتین را به "درسدن" در آلمان شرقی اعزام کرد؛ جایی که وی تا پس از فرو ریختن دیوار برلین در این شهر ماند. وی پس از معاونت شهرداری سن پترزبورگ در تابستان 1996 میلادی به عنوان یک فرد ناشناس برای کمک به تحکیم منافع سیاسی پایتخت و نفوذ در چرخه اقتصادی به مسکو بازگشت. یکی از موارد مهم در زمانی که پوتین فردی غریبه و خارج از حزب کمونیست روسیه به شمار می رفت این بود که با مردم عادی روسیه و نخبگانی که در مسکو ساکن بودند، ارتباطاتی نزدیک پیدا کرد.

سرگئی پوگاچف كه به بانكدار كرملین معروف است، می گوید: مادامی كه پوتین، رییس جمهوری روسیه است، ثروتمندترین فرد جهان محسوب می شود. او در مصاحبه خود با گاردین می افزاید: همه چیز از گازپروم، روس نفت و كمپانی های خصوصی به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تعلق دارد

پوتین طرفدار بازار آزاد است؛ وجهه ناشناس پوتین و عملگرایی وی او را قادر ساخته تا عقاید مرکزی و اصلی حزب کمونیست را رد کند. این دو عقیده شامل مالکیت کشور و برنامه ریزی مرکزی است. تاریخ روسیه به رئیس جمهوری این کشور یاد داده که سیستم اقتصادی شوروی سابق در اجرای برنامه هایش ناکام بود. مالکیت خصوصی، کار آزاد و بازار در اولویت قرار دارند اما پوتین می داند که کاپیتالیسم نیز محدودیت هایی دارد.
فعالیت های تجاری که پوتین در دوران معاونت شهردار سن پترزبورگ با آنها سر و کار داشت، بر وی تاثیری نگذاشت. در سال های 1990 میلادی کارآفرینی، تولید محصولات، مدیریت و داد و ستد و بازاریابی از مهمترین شاخص های اقتصادی روسیه به شمار می رفت و کاپیتالیسم در این شهر به عنوان یک ارتباط شخصی به جای روابط کارگران و مصرف کنندگان به شمار می رفت. پوتین از تجربیات خود در این شغل استفاده کرد و به این نتیجه رسید که سیستم بازار آن زمان در روسیه به استثمار دیگران به ویژه کارگران می پردازد و آنچنان که باید به تامین کالاها و خدمات مورد نیاز مصرف کنندگان با قیمت های مورد قبول دست نمی زند. این روند باعث شد تا پوتین نیز از این روش برای بهره بردن از تجار روس استفاده کرده و به اداره و کنترل آنها بپردازد و در زمانی که وارد کرملین شد از این روش به نفع خود استفاده کند.

پوتین ثروتمندترین مرد جهان

سرگئی پوگاچف كه به بانكدار كرملین معروف است، می گوید: مادامی كه پوتین، رییس جمهوری روسیه است، ثروتمندترین فرد جهان محسوب می شود. او در مصاحبه خود با گاردین می افزاید: همه چیز از گازپروم، روس نفت و كمپانی های خصوصی به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تعلق دارد. بانكدار كرملین همچنین می گوید: فراوانی ثروت پوتین یك تصادف نیست. پوتین می خواست كه ثروتمند شود. او یك فرد عمل گرا بود. او نمی خواست فقیر از قدرت كنار برود و همین كار را هم انجام خواهد داد.

این بانكدار كاخ كرملین كه در دو دوره نخست ریاست جمهوری پوتین فعالیت خود را با تاسیس بانك صنعت بین الملل در مسكو آغاز كرد و خیلی زود به بانكدار كرملین شهرت یافت و نقش كلیدی در مسكو ایفا می كند، همچنین مدعی است كه یكی از اعضای كلیدی در به قدرت رساندن پوتین است؛ لازم به ذكر است روابط میان پوتین و پوگاچف در ۲۰۱۰ به سردی گرایید و وی در نهایت در ۲۰۱۱ به لندن گریخت. اگرچه ثروت دقیق پوتین مشخص نیست اما بیل برودر، مدیر صندوق تامین سرمایه گذاری در مصاحبه ای با شبكه خبری سی ان ان ثروت این مرد را ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است.


منابع : ایسنا / الف / اسلام تایمز