تبیان، دستیار زندگی
برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات سرخپوشان پایتخت در گفت و گویی اختصاصی با سایت «ایندکس» کرواسی مدعی شد پرسپولیس این فصل مدعی اصلی قهرمانی است و به زودی در آسیا هم تبدیل به یکی از قدرت ها خواهد شد. صحبت های برانکو با این سایت را می خوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بدون ایران مشکل تروریسم حل نمی شود

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات سرخپوشان پایتخت در گفت و گویی اختصاصی با سایت «ایندکس» کرواسی مدعی شد پرسپولیس این فصل مدعی اصلی قهرمانی است و به زودی در آسیا هم تبدیل به یکی از قدرت ها خواهد شد. صحبت های برانکو با این سایت را می خوانید.

بخش ورزشی تبیان
برانکو ایوانکوویچ

از پرسپولیس چه خبر؟ آیا روی این تیم پرافتخار و محبوب كه هوادارانش 7 سال است منتظر قهرمانی در لیگ برتر ایران هستند، فشار وجود دارد؟
در هر باشگاهی مشكلات كوچك و بزرگی وجود دارد و این كاملاً طبیعی است ولی روی هم رفته احساس خوبی دارم. پرسپولیس در ایران فراتر از یك باشگاه است. پرسپولیس باشگاهی مقدس است كه بیش از 40 میلیون هوادار در ایران دارد و سرمربیگری این تیم مسئولیت بالایی است ولی پیش از هر چیز مربیگری این تیم بزرگ افتخاری برای من است. پرسپولیس در یك دهه گذشته وضعیتی بحرانی داشته، از این رو سران این باشگاه از ما دعوت به همكاری كردند. پرسپولیس در حال حاضر در مسیر درستی قرار دارد. باشگاه كم كم در حال خروج از بحران است. ما تیمی جوان و پرشور داریم كه مطمئنم این فصل یكی از مدعیان اصلی قهرمانی خواهد بود. ما در حال حاضر در رده هفتم جدول رده بندی لیگ برتر هستیم ولی بین ما و تیم های بالای جدول اختلاف امتیاز فاحشی وجود ندارد. ما با تیم اول جدول 7 امتیاز و با تیم دوم هم تنها پنج امتیاز اختلاف داریم و اگر بهتر و بهتر بازی كنیم، شكی ندارم كه به زودی آنها را خواهیم گرفت. من از كار در پرسپولیس لذت می برم.

برای باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس كه ارتش بزرگی از هواداران را پشت خودش دارد، آیا غیر عادی نیست كه 7 سال نتوانسته به قهرمانی لیگ برتر ایران برسد؟
درست است ولی پرسپولیس سال هاست كه مشكلات زیادی دارد و در این مدت با وجود هزینه های زیادی هم كه كرده، به تجزیه و تحلیل جزئیات نپرداخته است. پرسپولیس بزرگ ترین و مشهورترین باشگاه در آسیاست و دولت ایران نیز به این تیم علاقه دارد، چون تیم ملی به شدت به پرسپولیس وابسته است.

شما گفتید یك علاقه ملی به پرسپولیس در جریان است. اگر كمی به عقب برگردیم آیا این دست كمك رسانی و حمایت دولت به نوعی می توانست به این تیم كمك كند؟
به هیچ وجه. برای مثال در 6 هفته اول ما را با پیش داوری ها نابود كردند. در چند هفته اول قضاوت ها مستقیماً براساس نتایج تیم بود. از آن حیث ما حمایتی نمی شدیم. مشكلات باشگاه فراتر از مشكلات مالی و... بود. هرچند اوضاع رفته رفته بهتر شد و حالا اطمینان دارم پرسپولیس به زودی پرچم خود را نه تنها در ایران بلكه در آسیا برخواهد افراشت.

درخصوص حضور زیاد مربیان كروات در فوتبال ایران در سالیان گذشته چه نظری دارید؟
مربیان كروات مربیان قابل احترامی هستند، هرچند حتی با وجود اینكه آنها نتایج خوبی كسب می كنند، اغلب دست كم گرفته می شوند. مشكل ما پاسپورت است. ما تصویر و لابی مربیان پرتغالی، اسپانیایی، هلندی و آلمانی را نداریم و همواره باید خودمان را با كسب نتایج خوب به اثبات برسانیم. در ایران مربیان كروات از یوگسلاوی سابق هنوز هم دست به معجزه می زنند و این در ایران فراموش نمی شود. از اینكه حالا ایگور استیماچ هدایت سپاهان را بر عهده گرفته، خوشحالم و تقریباً هر روز با هم در تماس هستیم. به استیماچ گفتم تیم بزرگی را در دست داری ولی (با خنده) برای كسب جایگاه دومی تلاش كن، چون جایگاه اول از آن تیم من (پرسپولیس) است.

10 روز پیش حادثه تروریستی هولناكی در پاریس رخ داد و تأثیر شدیدی روی ورزش به خصوص فوتبال گذاشت. واكنش ها به این موضوع در ایران چه بود؟ به این دلیل این پرسش را از شما می پرسیم چون جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریكا یك بار از ایران در كنار عراق و كره شمالی به عنوان محور شرارت یاد كرده بود و معتقد بود تروریسم جهانی از این كشورها نشأت می گیرد!
البته اخبار اتفاقات تروریستی اخیر پاریس را دنبال می كردم. باید بگویم ایران مخالف سرسخت تروریسم است و در واقع فاكتوری ضروری برای حل این بحران كه متأسفانه ما امروزه شاهدش هستیم، به شمار می رود. این روزها در تهران نشستی بین كشورهای خاورمیانه (مجمع سران كشورهای صادركننده گاز) برگزار شده است كه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم یكی از شركت كنندگانش است. ایران به شدت برای حل بحران تروریسم فعال است و بدون ایران هیچ مشكلی حل نخواهد شد. خیلی سیاست را دنبال نمی كنم ولی این را می دانم كه ایران مخالف سرسخت انواع تروریست و گروه تروریستی داعش است.منبع : سایت «ایندکس» کرواسی