تبیان، دستیار زندگی
بسیج مستضعفین یا همان ارتش بیست میلیونی پنجم آذرماه سال 58، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، در فرمان تاریخی توسط امام خمینی (ره) که برانگیخته از هوشیاری و درایت بی نظیرشان دراساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها ، صادر شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از فرمان تشکیل بسیج تا جهاد خواهران

بسیج مستضعفین یا همان ارتش بیست میلیونی پنجم آذرماه سال 58، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، در فرمان تاریخی توسط امام خمینی (ره) که برانگیخته از هوشیاری و درایت بی نظیرشان دراساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها ، صادر شد.

سامیه امینی- بخش فرهنگ پایداری تبیان
بسیج خواهران

اسناد بدست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حکام امریکایی مردم و رهبران کشور و بویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی امریکا و هجوم وی به جمهوری اسلامی، امری بعید و غیرممکن نبوده و با توجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می ساخت.
بسیج و دفاع
در طول هشت سال دفاع، بسیج آن چنان درخشید كه دشمنان اعتراف كردند كه (قدرتی در بسیج نهفته است كه می تواند با یكایك ارتش های كلاسیك جهانی مقابله كند.)  بسیج علاوه بر حضور در خط مقدم نبرد وظیفه جذب، آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی و اعزام آنها را به جبهه های نبرد برعهده داشت و در این مدت توانست جمیعت مؤمن و صاحب ارزشی را از امت حزب الله، در درون خود بپروراند و پایه ریزی ارتش مردمی را دنبال كند و سرانجام پس از هشت سال دفاع مقدس، بسیجیان مظلوم و سلحشور جبهه های توحید به همراه امت شهیدپرور، از این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند.
از نوجوان 13 ساله تا پیرمرد 80 ساله در میان خیل عظیم شهدای بسیجی مشاهده می شود.

بسیج خواهران
جهاد در مكتب اسلام از فروع دین و از واجباتی است كه استواری دین به آن بستگی دارد، زیرا اسباب سربلندی اعتلا و كمال و استقلال جامعه مسلمانان می شود و آن را در برابر دیگر ملل و دشمن متجاوز آبرو و عزت می بخشد. لذا به سبب آنكه دفاع در هر جامعه اسلامی حالت وجوب همگانی دارد، و چون مقدمه واجب نیز واجب می گردد و باید مسلمانان اعم از زن و مرد برای ایجاد زمینه آموزش و حفظ توانایی های دفاعی كه خود مقدمه است، كوشش کند.
اینگونه  بر زنان مسلمان نیز واجب است تا در جهات گوناگون، از جمله رزمی، نظامی برای مقابله با دشمن مهاجم به كشور اسلامی، آماده دفاع باشند.
آموزش نظامی خواهران نیز در بسیج آغاز شد و علاوه بر آن با فرموده های امام خمینی (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها نكات مبهم آن نیز تبیین شد.
مركز بسیج خواهران مأموریت جذب، آموزش و سازماندهی بانوان كشور را بر عهده دارد و تاكنون توانسته است در امر آموزش خواهران در زمینه های نظامی امدادگری، عقیدتی، سیاسی و سوادآموزی، خدمات و اقدامات مؤثری انجام دهد.

بسیج خواهران در روزهای سخت دفاع
 خواهران بسیجی در دوران دفاع مقدس در پشت جبهه ها نیز حضوری فعال داشتند و در تهیه و تدارك وسایل مورد نیاز رزمندگان اسلام، زحمات فراوانی را متحمل شدند.
امام خمینی (ره) همواره از بانوان به عنوان  پیشگامان میدان جنگ یاد می کردند و در این خصوص فرموده اند: «ملتی که بانوانش در میدان های جنگ با ابرقدرت ها و در مواجه شدن با قوای شیطانی قبل از مردها در این میدان ها حاضر شده اند، پیروز خواهد شد. » از این رو مادران و همسران شهدا سهم بسزایی در پیروزی رزمندگان اسلام طی هشت سال دفاع مقدس داشتند و کشورمان نیز در تمام این سال ها به داشتن مادران و همسران همیشه حاضر در صحنه افتخار می کند.

ملتی که بانوانش در میدان های جنگ با ابرقدرت ها و در مواجه شدن با قوای شیطانی قبل از مردها در این میدان ها حاضر شده اند، پیروز خواهد شد

نقش زنان در این دوران بسیار پررنگ بود. اولین مسئولیتی که زنان در دفاع مقدس به صورت خودجوش و همپای مردان بر عهده گرفتند، جنگیدن با دشمن بعثی در جنوب و مزدوران داخلی در کردستان بود، اما اصلی ترین حماسه و عملکرد درخشان بانوان ایرانی در خط مقدم جنگ تنها حضور در فعالیت های امداد و کمک رسانی به موقع به مجروحان و زخمی های جنگ و نیز پشتیبانی در زمینه دوخت لباس، شستن پتو، بسته بندی غذا، پختن مربا و جمع آوری کمک های نقدی برای جبهه ها و کمک در زمینه های اهدای طلا و پس انداز برای کمک به مسائل اقتصادی جبهه خلاصه نمی شد، بلکه تشویق ها و شرکت مؤثر و مستقیم زنان در استان ها و شهرهای مرزی کشورمان در ابتدای جنگ علیه دشمن نمایان شد و روحیه بخشی آنان به مردان و فرزندان خود با الگو گیری از زنان صدراسلام و حتی حضور در خط مقدم جبهه صحنه هایی بود که بسیار در آن دوران مشاهده می شد. شاهد بودیم که به تشویق مادران، فرزندان برای کمک به جبهه قلک های خود را پرمی کردند و کسی که استطاعت نداشت در حد آنچه داشت تقدیم می کرد، از اهدای چند تخم مرغ گرفته تا اهدای طلا و آنچه مورد علاقه یک زن بود. تسلی دادن به خانواده معظم شهدا و سرزدن به ایشان و برآورد احتیاجات ایشان در حد توان نیز از دیگر اموری بود که توسط بانوان انجام می شد. همین کارها باعث شد تا اسلام بماند و اسلام جهانی شود تا به دنیا نشان دهند که قدرت زن مسلمان چگونه می تواند در نبرد هم به کارگیری و نیمی از پیروزی را شامل شود.

پشت جبهه ها
یکی از جلوه های حضور خواهران مهدیشهر در کمک رسانی به جبهه ها، تامین نان مورد نیاز رزمندگان به صورت عمده بود. ابتدا آرد در اختیار گروه های مختلف پخت نان در نواحی مختلف شهر قرار می گرفت. بانوان پرتلاش و زحمتکش در مدت کوتاهی، از آردهای توزیع شده نان را تهیه و آماده ارسال می کردند. بسیج خواهران مهدیشهر نقش بسیار مهمی در سازماندهی خواهران و مادران در امر کمک رسانی به جبهه ها ایفا کرد.
یکی از خواهران بسیجی نذر کرده بود که هرچند ماه یکبار نیمی از حقوق ماهیانه اش را برای کمک به جبهه ها اهدا کند. بسیاری از خواهران و مادران به قدری به شهدا و رزمندگان ایمان داشتند که در هنگام سختی ها و مشکلات نذر می کردند که گره از کارشان باز شود.بخشندگی دیگر مادران اهدا طلا و جواهرات بود.

بسیج زنان همچنان در صحنه
اکنون ۹ میلیون نفر بانوی بسیجی و ۲۵۰۰ مهد قرانی کودکان در کشور وجود دارد.
یکی از وظایف و رسالت اصلی بسیج جامعه زنان با بیش از ۹ میلیون نفر عضو فعال و عادی این است تا بتوانند با بصیرت افزایی و آموزش َهای لازم راه َهای نفوذ دشمن را تبیین کنند و بانوان بسیجی را آماده کنند تا در جنگ نرم دشمن که گسترده َترین جنگ علیه انقلاب اسلامی است مقابله بپردازند.
 احیای هویت زن مسلمان یکی از رویکردهای اصلی بسیج جامعه زنان است که در راستای مقابله با نفوذ دشمن انجام می َشود و باید دختران جوان کشور هویت و اصالت خود را بشناسند و آن را تقویت کنند.
در حوزه ورزشی بیش از ۱۴ رشته ورزشی را برای زنان جوان بسیجی به صورت حرفه َای و در سطوح بالا و همچنین ورزش َهای همگانی برای عموم خواهران بسیج در سطح پایگاه َها مهیا شده است.
در ۱۶ هزار پایگاه مقاومت بسیج هسته َهای پژوهشی و علمی وجود دارد که دانشجویان در حوزه سرزمینی خود به مطالعه و پژوهش می پردازند. گروه َهای جهادی خواهران به روستاهای محروم برای امداد رسانی اعزام می َشوند.

سبک زندگی اسلامی
مادرانی که قاعدتاً در مسیر رشد و تعالی هر انسانی از بدو تولد تا طی مراحل تربیت و بالندگی ایفاگر نقش اصلی هستند. به این لحاظ وقتی که پای صحبت به تجدیدنظر در سیاست تحدید نسل می کشد، یکی از اقشاری که ارتباطی مستقیم با این مقوله دارد، جامعه زنان کشور هستند.
سازمان بسیج جامعه زنان کشور بلافاصله بعد از دریافت فرمایش رهبری در ترویج سبک زندگی اسلامی برای پیشبرد آن وارد عمل شد. به همین منظور اقدامات متعددی را انجام داده که بخشی از آن توسط گروهی با همکاری پژوهشکده مجازی عفاف و حجاب (وابسته به بسیج جامعه زنان) تحقیقات جامعی انجام داده و راهکارهایی را در این خصوص ارائه داده است که در شورای معاونت سازمان بسیج مستضعفین بررسی و تا حدی مورد تأیید قرار گرفته است.
همچنین به منظور فرهنگسازی و فضاسازی فرهنگی، کتابی تحت عنوان «بررسی ازدیاد یا کنترل جمعیت با نگاهی به آیات و روایات » منتشر کرده که در آن دیدگاه های اسلام در این رابطه به همراه توجیه علمی و روانشناسی مسئله آورده شده است.