تبیان، دستیار زندگی
بیش از دو هفته از حمله تروریستی گروه داعش در شهر پاریس می گذرد و همچنان این شهر تحت تاثیر این اتفاق به شمار می رود. حوادث گذشته و انجام هفت عملیات تروریستی در پاریس، توان و بنیه نفوذ و حتی تکرار عملیات از سوی این گروه ها و در رأس آن ها داعش را در قلب ارو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردشگری؛ بازنده اصلی حادثه تروریستی پاریس

بیش از دو هفته از حمله تروریستی گروه داعش در شهر پاریس  می گذرد و همچنان این شهر تحت تاثیر این اتفاق به شمار می رود. حوادث گذشته و انجام هفت عملیات تروریستی در پاریس، توان و بنیه نفوذ و حتی تکرار عملیات از سوی این گروه ها و در رأس آن ها داعش را در قلب اروپا به اثبات رساند.

به کوشش:رضا رستگاری-بخش گردشگری تبیان
پاریس

حالا دیگر بیشتر شهرهای اروپایی بیشترین حد امنیتی خود را اعلام کرده اند و از مردم خود خواسته اند خیلی از خانه های خود خارج نشوند. این وضعیت در فرانسه شدیدتر است و تا سه ماه وضعیت اضطراری اعلام شده است و همچنان ترس در شهروندان فرانسوی و پاریسی وجود دارد.
حمله تروریستی داعش فارغ از اثرات سیاسی ماجرا، مهم ترین نکته را می توان در آثار اقتصادی این حمله بررسی کرد.
رالف رادفورد تحلیلگر صنعت گردشگری با اشاره به آثار بلندمدت اقتصادی این گونه حمله های تروریستی در مناطق مختلف جهان گفت: شاید در نگاه اول تعدادی کشته و زخمی و چندصد هزار یورو زیان مالی یا حتی چند روز آشفتگی در اقتصاد فرانسه را شاهد باشیم، اما آنچه مهم است تبعات بلندمدت این گونه اقدام های تروریستی خواهد بود.
وی با اشاره به اهمیت امنیت در صنعت گردشگری افزود: صنعت گردشگری بر مبنای آرامش و امنیت بنا شده است و هرگونه تغییر در این دو شاخص می تواند تبعات گسترده ای را برای صنعت گردشگری یک منطقه ایجاد کند و از آنجا که فرانسه همواره جزو 5 کشور برتر دنیا در صنعت گردشگری بوده، این حملات بر اقتصاد گردشگری آن اثر منفی بر جای می گذارد.
این تحلیلگر اقتصاد گردشگری تصریح کرد: فرانسه دارای بیشترین تعداد گردشگر در سراسر جهان بوده و تقریبا 5/7 درصد از تولید ناخالص این کشور را گردشگری شکل داده است، لذا باید اثرات زیادی را در سبد درآمدی این کشور شاهد باشیم. دقیقا همان طور که نیویورک پس از حوادث 11سپتامبر برای تقریبا شش ماه از گردشگر خالی شد.

تدابیر ویژه برای بازگشت گردشگران

شمار زیادی از نیروهای تروریستی داعش در سال های اخیر اتباع اروپایی بوده اند که از مهد تمدن اروپایی جذب گروه های رادیکال مذهبی در خاورمیانه شده اند. بسیاری از این افراد نیز به دلیل گرایش های مذهبی تند، جذب گروه های تروریستی نشده اند، بلکه در اعتراض به تبعیض موجود در غرب، طغیان کرده اند و فرانسه در این میان بیشترین تروریست های اروپایی را به داعش هدیه داده است و اکنون باید زیر سایه ترس از تروریست های اروپایی و عمده عرب تبار سر کند.
در همین حال فرانسوا ناوارو، رئیس کمیته گردشگری پاریس با اشاره به تاثیر منفی حمله تروریستی داعش بر صنعت گردشگری این شهر تاریخی به فرانس پرس گفت: همه می دانیم اولین تاثیر بروز این گونه حوادث می تواند در تابلوهای بورس مشاهده شود، اما این بار با توجه به تعطیلی همگانی و اعلام عزای عمومی، به جای تابلوهای بورس، صنعت گردشگری با واکنش سریعی نشان داد مشکل اصلی این حملات برای فرانسه در صنعت گردشگری خواهد بود.

رئیس کمیته گردشگری پاریس به حضور سالانه 85 میلیون گردشگر در این شهر اشاره کرد و افزود: درآمد 150 میلیارد یورویی فرانسه از این صنعت تقریبا 7 درصد از کل تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است، اما این بار نگرانی های امنیتی و همچنین کاهش درخواست های سفر می تواند این میزان را به نصف کاهش دهد

وی با تایید خبر ابطال رزروهای انجام شده در تورهای گردشگری و هتل های شهر پاریس افزود: اگرچه هنوز لغو گسترده رزرواسیون هتل ها و تورهای گردشگری در صنعت جهانگردی فرانسه دیده نشده، اما می دانیم در ماه های پایانی سال هستیم و باید منتظر موج تازه ای از سفرهای گردشگران در ایام کریسمس باشیم. ولی این بار روند معکوسی در حال شکل گیری است چون بسیاری از رزروهای انجام شده برای تورهای پایان سال درحال لغو شدن است و تقریبا می توان گفت امسال در تعطیلات پایان سال شاهد افت 10 درصدی گردشگری خواهیم بود، بنابراین باید از همین امروز این روند را معکوس کنیم و جلوی افزایش کنسلی ها را بگیریم.
وی تصریح کرد: با توجه به آماری که در اختیار داریم پیش بینی می کنیم در بخش هتلداری کاهش 5 درصدی ضریب اشغال اتاق ها را خواهیم داشت.
رئیس کمیته گردشگری پاریس به حضور سالانه 85 میلیون گردشگر در این شهر اشاره کرد و افزود: درآمد 150 میلیارد یورویی فرانسه از این صنعت تقریبا 7 درصد از کل تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است، اما این بار نگرانی های امنیتی و همچنین کاهش درخواست های سفر می تواند این میزان را به نصف کاهش دهد.
شاید اکنون غرب باید به این نتیجه برسد که مبارزه ای واقعی را علیه گروه های تروریستی چون داعش و جبهه النصره و دیگر گروهک های تروریستی در سوریه با محوریت سازمان ملل آغاز کند و شروع پروسه سیاسی صلح و تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور را بدون هرگونه پیش شرطی به جریان بیندازد. امنیت اروپا اکنون در گرو شکست یا موفقیت پروسه سیاسی حل بحران سوریه و حذف تروریست هاست.
غرب ولو آنکه متحدان عرب او خواهان حذف بشار اسد از قدرت باشند به این نتیجه رسیده که با ادامه بحران در سوریه، تروریسمی که اکنون به دروازه های اروپا رسیده به شکلی افسار گسیخته گسترش خواهد یافت و هیچ نقطه ای از تهدید آن در امان نخواهد بود و کلید حل بحران در سوریه اتخاذ رویکردی معقول و میانه برای تشکیل دولت وحدت ملی و آغاز دوره انتقالی با لحاظ دیدگاه های دولت سوریه و متحدان اوست.


منبع : جام جم