تبیان، دستیار زندگی
زندگی و کار در محیط اداری، نیاز به رعایت نکات خاص و ظریفی است که رعایت آنها کمک می کند تا شما به دلیل اشتباهات کوچک مجبور به انجام اقدامات بزرگ و صرف انرژی زیاد نداشته باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکاتی برای۱۰دقیقه اول ورود به محل کار

کارهایی که نباید در محیط کار انجام داد

زندگی و کار در محیط اداری، نیاز به رعایت نکات خاص و ظریفی است که رعایت آنها کمک می کند تا شما به دلیل اشتباهات کوچک مجبور به انجام اقدامات بزرگ و صرف انرژی زیاد نداشته باشید.

فراوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان
محیط کار

تحقیقات نشان می دهد که ساعات اول حضور در محل کار بهتر است کارهایی را برای بهره وری بهتر فعالیت مان انجام ندهیم. در این زمینه ۱۰ تا از رایج ترین اشتباهاتی که در ۱۰ دقیقه اول کار کارمندان انجام می دهند را نام می بریم و سپس لیست کارهای ممنوعه را در محیط کار عنوان می کنیم.

دیر رسیدن

شما ممکن است قبل از این که حتی ساعت کاری تان شروع شود با یک روند اشتباه روز خود را شروع کرده باشید. تحقیقات نشان داده است که رئیس ها به کارمندانی که دیرتر به محل کار می آیند بیشتر توجه می کنند و حتی آنهایی که زمان بیشتری را در محل کار خود سپری کنند،حقوق کمتری به آن ها تعلق پیدا می کند.

سلام نکردن به همکاران

با صحبت کردن و معاشرت کردن با همکارانتان می توانید روز خوب و دلنشینی برای خود و همکاران ایجاد کنید. اگر شما رئیس نباشید و کارمند عادی شرکت باشید و سلام و احوال پرسی با کارمندان دیگر نداشته باشید، در کار خود مطرح نخواهید شد.

جلسه داشتن

از عطر تند در محیط کار استفاده نکنید. استفاده از خوش بو کننده های بدن یک ضرورت است. با این وجود زدن عطر های تند که باعث اذیت و آزار همکاران در محیط کار است، خودداری کنید

جلسات صبح می تواند وقت شما را تلف کند و صبح ها باید برای کار های عقب مانده و نوشتن بگذارید. جلسات باید زمانی باشد که همراه با خستگی رفع کردن باشد و کم انرژی باشد. زمان های پر انرژی و اصلی برای کارهای دیگر بگذارید.

پاسخ دادن به تمامی ایمیل ها

وقتی که پشت میز خود می نشینید اولین موضوعی که با آن روبه رو می شوید با انبوهی از ایمیل و مسیج هایی است که در طول شب به شما داده شده است مواجه می شوید و وقت زیادی را باید صرف آن کنید. ولی تحقیقات نشان می دهد که ۱۰ دقیقه اول کار خود را فقط سریع به ایمیل ها نگاه کردن و اگر مطلب مهمی دیده شد برای بقیه روز برنامه ریزی کردن صرف کنید و در طول روز زمان های که سرتان خلوت تر شد ایمیل های خود را چک کنید.

بدون برنامه ریزی کاری

قبل از آنکه به کار خود شروع کنید باید حتما یک برنامه فرضی در ذهن خود داشته باشید که این برنامه شامل نوشتن کار های روزانه تان اولویت بندی کردن آن ها می شود. تقویم خود را چک کنید و ببینید که در روز مشخصی چه کار هایی را انجام داده و چه مسئله هایی مانده و باید انجام دهید.

کار های آسان را اول انجام دادن

هرچه از زمان کاری شما بگذرد انرژی تان کمتر می شود و پس نباید اول کار های آسان را انجام دهید و در زمان خستگی کار های مشکل و سخت تان را موکول کنید.

همزمان چندکار را انجام دادن

چون اول صبح انرژی زیادی دارید شاید حس کنید می توانید چندین کار را انجام دهید ولی چند کار را در یک زمان انجام دادن به کیفیت کار تاثیر می گذارد شاید کمیت بالا باشد ولی کیفیت به همان اندازه پایین می آید.

در افکار منفی غوطه ور شدن

شاید شب قبل با خانواده دعوای تان شده باشد یا اتفاق منفی برایتان افتاده باشد ولی نباید این مسئله را به کار خود وارد کنید و با انرژی منفی وارد محل کارتان شوید.

روزمرگی را رعایت نکره اید

اگر در اول روز خود وقت تان را برای فکر کردن و تصمیم گرفتن راجع به اینکه چه کاری را اول انجام دهد و روتینی در کار خود نداشته باشید بیشتر وقت خود را تلف خواهید کرد. روزمرگی به مغز انسان آزادی می دهد که به موضوعی که واقعا اهمیت دارد بپردازد.

لیست کارهای ممنوعه

جلسات صبح می تواند وقت شما را تلف کند و صبح ها باید برای کارهای عقب مانده و نوشتن بگذارید. جلسات باید زمانی باشد که همراه با خستگی رفع کردن باشد و کم انرژی باشد. زمان های پر انرژی و اصلی برای کار های دیگر بگذارید

در ارتباط با کار و همکاران عدم رعایت و توجه به اموری شما یا سایرین را دچار مشکل خواهد ساخت. در واقع محیط کار یک فضای خاص یا یک اجتماع کوچک با فرهنگی خاص است. بعضی کارها نباید در اداره انجام شوند. اگر خواستار سلامت و اعصاب آرام در محیط کار هستید با عدم انجام کارهایی محیط کار را برای خود و همکارانتان لذت بخش می کنید.

لباس مناسب

قبل از هر چیز لباس شما باید مناسب محیطی که در آن کار می کنید باشد. از پوشیدن لباس های نامناسب با رنگ های جیغ اجتناب کنید. پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه نه تنها شرایط کار را بر شما سخت خواهد کرد، بلکه تحمل فشار تنگی لباس برای ساعت های طولانی برای سلامتی شما خطرناک است. لباس های فرم و یک شکل بهترین نوع لباس برای محل کار است.

عطر تند ممنوع!

از عطر تند در محیط کار استفاده نکنید. استفاده از خوش بو کننده های بدن یک ضرورت است. با این وجود زدن عطر های تند که باعث اذیت و آزار همکاران در محیط کار است، خودداری کنید. عطر های ملایم و آرام بخش بهترین گزینه هستند و هیچ ضرورتی برای استفاده از این همه عطر های تند (بخصوص ادکلن های مردانه) برای خوش بو کردن بدن نیست.

نگاه های مرموز و شایعات

به گونه ای ساده و راحت برخورد کنید. حد و حدود خود را بشناسید و آن را رعایت کنید. رفتار های مشکوک و پنهانی، صمیمیت بیش از اندازه، شوخی های زننده، طعنه زدن ها، قهر کردن، نگاه های مرموز و خیره و... همه باعث ایجاد شبه و شایعاتی در باره شما خواهند شد. بهتر است، راحت، صریح و آشکارا برخورد کنید تا از ایجاد هر گونه شبه و شایعه جلوگیری کنید.

آرام باشید

چهره و رفتار شما در محیط کار باید شاد و آرام باشد. محیط کار جای ناله کردن، نشان دادن خشم و غم نیست. مشکلات خارج از اداره به اداره و کارکنان آن مربوط نیست. اینکه همکاران شما مجبور هستند هر روز چهره عبوس و ناله و شکایات شما را بشنوند، کار پسندیده ای نیست. شما باید بتوانید مشکلات روحی یا جسمی خود را کنترل کنید.

تولید کننده سر وصدا نباشید

هنگام کار تولید سرو صدا نکنید، یعنی به عادت با انگشت روی میز نزنید. یا وقتی در حال فکر کردن هستید، در یک محیط بسته راه نروید. توجه کنید که هنگام راه رفتن پاشنه کفش تان صدا ندهد و... همه اینها، منجر به بهم ریختن اعصاب و پرت شدن حواس سایر همکاران خواهد شد. هنگام صحبت با تلفن صدای خود را کنترل کنید. حتما،سعی کنید صدای شما و تلفن شما مزاحمتی برای همکاران بوجود نیاورید.
نکته آخر اینکه بعضی از افراد شناخت و درک درستی از محیط کار ندارند. آنها فضای کار را با خانه شخصی خود اشتباه گرفته و هر کاری که دلشان می خواهد، انجام می دهند که این کار باعث می شود دیگران نگاه خوبی به آنها نداشته باشند.


منابع:
خبرآنلاین، همشهری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.