تبیان، دستیار زندگی
در عراق بیماری وبا وجود دارد و زائرین اربعین باید نکات بهداشتی را رعایت کنند تا از همه گیری وبا که در کشور عراق وجود دارد در امان بمانند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زائران اربعین مراقب وبا باشند

در عراق بیماری وبا وجود دارد و زائرین اربعین باید نکات بهداشتی را رعایت کنند تا از همه گیری وبا که در کشور عراق وجود دارد در امان بمانند.

فراوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان
زائران کربلا

محمد جعفر صادقی ، مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص صحت وجود وبا در کشور عراق، اظهار کرد:

«در کشور عراق بیماری وبا وجود دارد و هشدارهای لازم توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زائران اربعین حسینی داده شده است، همچنین خوشبختانه هرچه به سمت فصل سرما پیش می رویم کنترل بیشتری در خصوص این بیماری انجام می شود.

اقدام خوب دیگری که وزارت بهداشت و درمان انجام داده است، فرستادن کارشناسان باتجربه به محل هایی است که توسط سازمان حج و زیارت در عراق پوشش داده می شوند.

اسهال شدیدا آبکی و عدم کنترل مدفوع از مهم ترین علایم وبا است. در این شرایط فرد طی زمان 24 ساعت 10 تا 15 لیتر آب بدن را از دست می دهد و همین امر باعث کشندگی بیماری وبا شده است

بیماری وبا در عراق رو به کاهش است، اما برای زائران همیشه زنگ خطر وجود دارد، به دلیل اینکه هوا در عراق گرم تر از ایران است، اما به طور کلی توصیه می شود زائران دست های خود را به خصوص قبل از صرف غذا بشویند، زیرا بسیاری از بیماری ها توسط دست ها به بدن منتقل می شود.

در سال گذشته در این کشور مشکلی توسط موادغذایی عرضه شده نداشتیم که پیش بینی می شود در سال جاری نیز مشکلی به وجود نیاید، اما به افراد توصیه می شود بهداشت فردی را کنترل کرده و اگر موادغذایی استفاده می کنند، سالم بودن آن را در نظر بگیرند.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری وبا، زائران باید بهداشتی فردی خود را رعایت کنند.»


رنجبر کاکاوندی ، کارشناس بیماری های منتقله از آب و غذا مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه نیز اظهار کرد:
«به دلیل مشکلات بهداشتی که در کشور عراق وجود دارد، وبا در این کشور شایع شده و حدود دو هزار نفر از مردم این کشور به آن مبتلا شده اند.

آب و غذای آلوده مهم ترین راه انتقال بیماری وبا است. این بیماری از طریق تنفس، روبوسی و یا تماس با فرد آلوده منتقل نمی شود.

از زائرین کربلا می خواهیم برای پیشگیری از ابتلا به وبا از غذا خوردن در رستوران هایی که از سلامت آن مطمئن نیستند، خودداری کنند.

بهتر است افراد آب بسته بندی شده بهداشتی همراه داشته باشند و یا اگر مجبور به مصرف آب دیگری شدند، به مدت پنج دقیقه آن را در دمای 70 درجه حرارت دهند تا میکروب وبا از بین برود.

کوتاه نگه داشتن ناخن، شست و شوی دست قبل از مصرف غذا و بعد از دستشویی رفتن به مدت 25 تا 30 ثانیه، گرم کردن غذا در دمای 70 تا 80 درجه و پرهیز از استفاده از غذای سرد و ... از دیگر روش های پیشگیری از وبا است.

یخ آلوده هم می تواند باعث انتقال بیماری وبا شود. میکروب وبا تا چهار هفته می تواند در یخ زنده بماند و اگر افراد مجبور به استفاده از یخ شدند، بهتر است از تماس مستقیم یخ با آب آشامیدنی خودداری کنند.

دوره کمون بیماری وبا از چند ساعت تا پنج روز است. دوره کمون به سن فرد، سیستم ایمنی، وجود بیماری های زمینه ای، سابقه شیمی درمانی و ... بستگی دارد، اما پس از این دوره علائم بیماری بروز می کند.

اسهال شدیدا آبکی و عدم کنترل مدفوع از مهم ترین علایم وبا است. در این شرایط فرد طی زمان 24 ساعت 10 تا 15 لیتر آب بدن را از دست می دهد و همین امر باعث کشندگی بیماری وبا شده است.

استفراغ، تهوع، درد عضلات شکم و ساق پا، بی حالی، بی اشتهایی و در نهایت نارسایی کلیه و مرگ از پیامدهای وبا است.

50 درصد موارد وبا ممکن است به مرگ منجر شود. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، این 50 درصد به یک درصد کاهش پیدا می کند.

راه درمان وبا نیز جبران آب و املاحی است که بدن از دست داده و 90 درصد افراد با مصرف پودر ORS می توانند مایعات از دست رفته بدن را جبران کنند.

از افرادی که دچار این علامت می شوند، می خواهیم به تیم مراقبت بهداشتی که همراه کاروان آنها است یا کاروان های سلامتی که در مسیر وجود دارد مراجعه کنند و برای اینکه دیگران را مبتلا نکنند، نکات بهداشتی و خصوصا شست و شوی مداوم دست را رعایت کنند.

افراد اگر چند روز پس از بازگشت از کربلا دچار این علائم شدند، باید به پزشک مراجعه کنند و حتما اطلاع دهند که از عراق بازگشته اند.

اگر افراد اعلام نکنند به عراق سفر کرده اند، پزشک احتمال بیماری وبا را نمی دهد.»


منابع:
ایسنا
تابناک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.