تبیان، دستیار زندگی

6 علامت ابتلا به دیابت در بچه‌ها

همیشه این تصور وجود دارد که بیماری دیابت مخصوص بزرگسالان است و به دلیل رژیم غذایی و سبک زندگی نادرست بروز می‌کند. اما واقعیت این است که این بیماری قندی تلخ در بین بچه‌ها نیز رواج دارد تا جایی که در بسیاری از کشورهای جهان، کودکان سه ساله نیز به این بیماری دچار می‌شوند. این سن برای ابتلا به دیابت نوع دو پایین است و عوارض بیماری زودتر به سراغ بچه‌ها می‌آید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

دیابت کودکان

اگر علائم دیابت به موقع شناسایی نشده و بیماری تشخیص داده نشود و بچه‌ها انسولین مورد نیاز را دریافت نکنند، برایشان خطرناک خواهد بود. بنابراین بهتر است نسبت به علائم این بیماری آگاهی های لازم را داشته باشید تا در صورت مشاهده آنها در بچه‌ها به موقع اقدام شود. حتما می دانید که ژنتیک در ابتلا به‌این بیماری نقش مهمی دارد، اما بهتر است نسبت به‌این شش علامت هوشیارتر باشید.

بچه‌ای که زیاد دستشویی می‌رود

کار ساده‌ای نیست که متوجه بشوید فرزندتان بیش از حد طبیعی به دستشویی می رود یا نه! اما اگر متوجه شده‌اید که فرزندتان زیاد به دستشویی می رود و یا مدام شکایت می‌کند که نیاز به دستشویی دارد بهتر است کمی هوشیارتر باشید.

به عقیده‌ی متخصصان بالا بودن میزان گلوکز یا همان قند در کلیه‌ها که توسط بدن جذب نمی‌شوند، باعث افزایش نیاز به دستشویی و دفع ادرار می‌شوند. در واقع کلیه‌ها تلاش می‌کند تا از مازاد قند موجود خلاص شوند، برای همین میزان ادرار بیشتر می‌شود.

اگر متوجه تغییرات زیادی در خلق و خوی فرزندتان شده‌اید، کمی هوشیارتر باشید. احتمال دارد تغییر خلق و خوی بچه‌ها و بداخلاقی آنها علامت این باشد که میزان قند خون آنها ثابت نیست

 

بچه‌ای که بیش از حد احساس تشنگی دارد

البته بچه زیاد شیطنت می‌کنند و به همین دلیل نیز طبیعی است آب بیشتری مصرف کنند. اما بچه‌ای که بیش از حد طبیعی دستشویی می رود، بیشتر احساس تشنگی می‌کند، چون بدن وی نیاز به تامین آب لازم دارد.

متخصصان معتقدند که علاوه بر ادرار بیشتر، تشنه شدن مداوم نیز می‌تواند جزو علائم ابتلا به دیابت باشد. در واقع یک دور باطل نیز شکل می‌گیرد. هر چه کودکی زیاد آب بنوشد نیاز به ادرار کردن نیز در وی بیشتر می‌شود. به عقیده‌ی محققان مایوکلینیک این چرخه می‌تواند هشدار دهنده باشد.

بنابراین اگر کودک شما به طور منظم و مداوم آب یا آب میوه می‌خواهد، نباید آن را صرفا به دلیل علاقه وی به نوشیدنی دانست. بلکه بهتر است کمی هوشیارتر باشید و بررسی های لازم را انجام دهید، چون تشنگی بیش از حد در کودکان می‌تواند نشان دهنده‌ی علائم ابتلا به دیابت باشد.

بچه‌ای که لاغر می‌شود

اگر در خون کودکی به میزان کافی انسولین وجود نداشته باشد، بدن وی شروع به استفاده از دیگر منابع انرژی (علاوه بر قند) می‌کند. در نتیجه بدن وی چربی و قند بیشتر می سوزاند و این مسئله می‌تواند منجر به بروز تغییراتی در ظاهر وی شده و کاهش وزن چشمگیری حاصل شود.

به گفته‌ی محققان زمانی که بدن از چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده نکند، اسیدهایی در خون تولید می‌کند. این پدیده اسیدوکتوز نام دارد و نیاز به دفع سریع دارد. اگر در کودکتان علائمی مانند حالت تهوع، خستگی یا دل درد مشاهده می کنید که دلیل موجهی ندارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

بچه‌ای که بینایی‌اش مشکل پیدا می‌کند

انجمن Canadian Diabetes Association عنوان کرده است که دیابت دلیل اصلی کاهش دید و بیماری‌های چشمی در آمریکای شمالی است. بیماری دیابت روی شبکیه‌ی چشم و رگ‌های خونی تغذیه‌ی کننده‌ی این عضو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در طولانی مدت منجر به از دست دادن بینایی می‌شود.

به عقیده‌ی محققان این عارضه‌ی بیماری دیابت به شیوه های مختلفی خود را نشان می‌دهد و بر حسب شرایط هر فردی شدت و ضعف دارد، یعنی از تاری دید شروع شده و حتی امکان دارد باعث نابینایی شود. به گفته‌ی محققان این مشکل حدود 23 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع یک را تهدید می‌کند

بیماری دیابت روی شبکیه‌ی چشم و رگ‌های خونی تغذیه‌ی کننده‌ی این عضو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در طولانی مدت منجر به از دست دادن بینایی می‌شود

 

بچه‌ای که بداخلاق و بی‌حوصله می‌شود

اگر متوجه تغییرات زیادی در خلق و خوی فرزندتان شده‌اید، کمی هوشیارتر باشید. احتمال دارد تغییر خلق و خوی بچه‌ها و بداخلاقی آنها علامت این باشد که میزان قند خون آنها ثابت نیست.

بر اساس در مقاله‌ای که HealthCentral در سال 2011 منتشر کرده است تشخیص نوسانات خلقی در کودکانی که تا حدودی عصبی نیز بوده اند کار چندان ساده‌ای نیست. به عقیده‌ی محققان میزان قند خون بالا یا پایین می‌تواند روی کودکان اثرات متفاوتی بگذارد. بالا بودن قند خون در کودکان باعث می‌شود که احساس بیماری و بی حوصلگی داشته باشند و همان کودکان عاقل و خوب همیشگی نباشند.

بچه‌ای که ضعف می‌کند

خستگی غیرقابل توجیه و طولانی مدت در بچه‌ها می‌تواند نشان دهنده‌ی افت قند خون آنها باشد تا جایی که حتی امکان دارد دچار لرزش شوند.

نتایج پژوهشی که در خصوص بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که میزان قند خون‌شان در طول شب دچار افت می‌شوند، در طول روز احساس خستگی زیادی دارند. به نظر می رسد که افت قند خون اثرات طولانی مدتی داشته باشد، چون افراد مبتلا در انجام کارهای روزمره نیز دچار خستگی زودهنگامی می‌شوند.

اما حواستان باشد که نوروپاتی دیابتی یا آسیب دیدن عصب ها به دلیل قند خون بالا نیز یکی دیگر از علائم خستگی در افراد مبتلا به دیابت است. زمانی که قند خون به مدت زیادی بالا باشد، مشکلاتی مانند سوزن سوزن شدن دست و پا، کرختی و همچنین کاهش حجم عضلات و ضعف در اعضای بدن بروز می‌کند. با این حال این مشکل بیشتر در افراد بزرگسال دیده می‌شود و با مصرف الکل و عوامل دیگر تشدید می‌شود.

در هر حال لازم است که هر نوع تغییر غیرعادی در بچه‌ها جدی گرفته شده و مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.