تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از داوطلبان عزیز، وقتی برای کنکور آماده می شوند فقط درس می خوانند و هیچ کار دیگری انجام نمی دهند. منظور این نیست که درس خواندن خوب نیست، بلکه مهم این است که کارهای دیگر نیز برای موفقیت انجام داد. الان که با شما داوطلبان عزیز حبت می کنیم، تقریباً...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک جراحی اساسی

خواب و یادگیری

بسیاری از داوطلبان عزیز، وقتی برای کنکور آماده می شوند فقط درس می خوانند و هیچ کار دیگری انجام نمی دهند. منظور این نیست که درس خواندن خوب نیست، بلکه مهم این است که کارهای دیگر نیز برای موفقیت انجام داد. الان که با شما داوطلبان عزیز صحبت می کنیم، تقریباً بیشتر کنکوری ها، بخصوص داوطلبانی که می توانند رقبای جدی شما محسوب شوند، به صورت پیوسته و خوب در حال درس خواندن هستند و هیچ فرصتی را برای مطالعه کردن از دست نمی دهند. بله، اصولی مطالعه کردن و درس خواندن، نکته بسیار مهمی است که تعداد زیادی از شما عزیزان ممکن است به آن توجه کنید و زمانی متوجه مشکل خود شوید که تا کنکور، زمان زیادی باقی نمانده است و کار خاصی نمی توانید انجام دهید؛ پس برای موفقیت هرچه بیشتر در کنکور، لازم است که هر از چند گاهی، یک جراحی اساسی در کار خود و درس خواندنتان انجام دهید. این کار یا همان جراحی اساسی، باعث می شود که تلاش شما بیشتر نتیجه داده و موفق تر شوید.

برای این کار لازم است به موارد زیر توجه کنید:

1-امیدوار و پر انرژی باشید
انسان برای هر کاری که در زندگی انجام می دهد، نیاز به یک موتور محرک قوی دارد، و این موتور محرک، امید است. بی شک، بزرگترین امید هر انسانی، امیدوار بودن در شرایط سخت و دشوار زندگی است. البته باید بدانیم حتی صبورترین و مقاوم ترین انسان ها نیز گاهی دچار یاس و ناامیدی می شوند؛ زیرا این افراد در برابر مشکلات، انعطاف پذیری بالایی دارند و خیلی سریع خود را با شرایط پیش آمده وفق می دهند.
امیدوار بودن، نیاز به نیروی خارق العاده ندارد و هر انسانی، قادر به داشتن روحیه عالی خواهد بود؛ به شرط آنکه نگاه و فکر مثبت داشته باشد؛ پس اگر می خواهید که در زمان مطالعه و آمادگی برای کنکور امیدوار و شاد باشید، از همین لحظه شروع کنید و برای داشتن روحیه عالی تلاش کنید. شکسپیر می گوید: هیچ چیز نیک یا بد نیست؛ ولی شیوه تفکر ما امور را نیک یا بد جلوه می دهد، پس امیدوار باشید و به خود و تلاشتان با یک نظر مثبت نگاه کنید. هر روز برای خود تکرار کنید که موفق می شوید و در راهی که در پیش گرفته اید، حتماً به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید. همیشه و در هر لحظه ای انرژی مثبت خود را حفظ کنید و این انرژی را به خود، اطرافیان و حتی به کتاب ها و جزوه های خود انتقال دهید. آن گاه خواهید دید که چگونه پیشرفت خواهید کرد و چگونه مطالب برایتان به آسانی قابل یادگیری شده و برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند.


2-برنامه ریزی خود را به طور مرتب بررسی کنید
اصلی ترین و مهم ترین رکن مطالعه برای کنکور، مانند هر کار دیگری پس از داشتن امید و انگیزه، این است که شما برنامه خوبی داشته باشید و البته به این برنامه خوب عمل کنید. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که برنامه درسی شما از هر نظر باید بی عیب و نقص باشد تا شما به مقصود و هدف خود بخوبی دست یابید. هر از چند گاهی، برنامه خود را مورد وارسی قرار دهید و ببینید هر هفته، چقدر موفق شدید طبق برنامه عمل کنید و در کدام زمان ها یا در چه درس هایی نتوانستید با برنامه پیش بروید. وقتی برای چند هفته، برنامه خود را مورد وارسی قرار دادید و نقاط ضعف و قوت آن را دریافتید، می توانید به سادگی، یک برنامه بی نظیر و عالی داشته باشید که می تواند بخوبی شما را در راه رسیدن به هدف کمک کند.


عزیزان! توجه کنید که برای یک برنامه خوب، حتماً باید واقع گرا باشید و از خودتان و توانایی هایتان بیش از حد انتظار نداشته باشید. وقتی به این نتیجه رسیدید که برنامه شما مشکل دارد، بدون تعصب و ناراحتی در جهت جراحی برنامه خود بر آیید و به جای ناراحتی و تشویش، خوشحال باشید که توانسته اید به موقع از مشکلات برنامه خود مطلع شده و آنها را رفع کنید.


3-خود را بیازمایید
برخی از داوطلبان عزیز، برنامه خوبی دارند، طبق برنامه هم درس می خواندند و هر روز، نسبت به گذشته، درس های بیشتری را مطالعه می کنند؛ اما کافی است که هر چند هفته یا یکی دو ماه بعد به عقب بازگردند تا متوجه شوند همه یا بیشتر آنچه که مطالعه کرده اند، فراموش کرده اند. این موضوع، که موضوع بسیار ناراحت کننده ای است، باعث می شود تا بخش بزرگی از وقت و تلاش داوطلب به هدر رود؛ زیرا او برآورد درستی از ذهن خود و میزان توانایی هایش نداشته است یا اصلاً اصل تکرار و مرور را فراموش کرده است. برای اینکه بتوانید از مطالعه خود نتیجه بگیرید و در ضمن متوجه شوید که چقدر از آموخته هایتان را فراموش نکرده اید، خودتان را مورد آزمایش قرار دهید. برای انجام این کار، تست زنی کنید. تست زنی موضوعی یا ترکیبی در زمان های مناسب باعث می شود تا شما بخوبی به نقاط قوت و ضعف ها خود بخوبی پی ببرید و در ضمن مطالعه دروس، در صدد رفع این ضعف ها نیز تا زمان آزمون بر آیید؛ پس معطل چه هستید؟ دست به یک جراحی بزرگ دیگر بزنید. نگران نباشید، نترسید و بدون رو در بایستی با خود، برای مطالب مهمی که از دهنتان رفته است، در اثنای برنامه خود، زمان ها مناسبی را در نظر بگیرید و این بار بهتر از قبل مطالعه کنید.


4-خلاصه هایتان را بررسی کنید
وقتی به ماه یا هفته های پایانی کنکور نزدیک می شوید، دیگر زمان مطالعه مطالب جدید نیست؛ بلکه وقت آن است که شما خلاصه هایی را که از قبل آماده کرده اید، مطالعه کرده و به این ترتیب در مرور های کوتاه و البته موثر، ذهن خود را بیشتر آماده کنید.


اگر جز آن دسته از داوطلبانی هستید که تا الان خلاصه ای بر نداشته اید حتماً این کار را انجام دهید. اگر هم از ابتدا خلاصه نویسی داشته اید، حتماً خلاصه های خود را مورد بررسی قرار دهید. برای انجام این کار از دوستان یا همکلاسی های خود هم کمک بگیرید. البته خودتان مهم ترین شخص در این زمینه هستید. برای انجام این کار، بعد از مطالعه یک درس و سپس وقفه یک هفته ای و تست زنی این مطلب، به سراغ خلاصه ها رفته و ببینید که خلاصه های شما چقدر از مطلب اصلی را در بر گرفته یا شامل چه مطالب مهمی نمی شود. اگر خلاصه هایتان خوب و کامل بود به همان سبک و سیاق سابق ادامه دهید؛ ولی اگر متوجه شدید که خلاصه های شما ناقص است یا شامل همه مطالب نیست، دست به یک جراحی دیگر در شکل مطالعه خود بزنید.


نگران وقت یا سایر موارد نباشید. مطمئن باشید که اگر جلوی ضرر و مشکل را از همین جا بگیرید منفعت بزرگی کسب خواهید کرد. برای انجام این کار، این بار با دقت و حوصله بیشتری خلاصه نویسی کنید. یادداشت های کوتاه بردارید، زیر مطالب کوتاه خط بکشید یا از فلش کارت استفاده کنید. می توانید همه کارها را با هم انجام دهید؛ به هر حال دقت کنید؛ چرا که شما باید به این خلاصه ها اعتماد کرده و با مطالعه آنها سر جلسه حاضر شوید.

مطالعه و مصرف قهوه


در پایان حتماً به نکات زیر توجه کنید:

1-معمولاً بیشتر داوطلبان، مطالعه جدی خود را از پاییز آغاز می کنند؛ پس اگر تا الان بخوبی درس نخوانده اید حتماً به طور جدی و موثر شروع به درس خواندن کنید.


2-میزان مطالعه و پیشرفت خود را در دروس با مشاوره، والدین یا یک دوست در میان بگذارید.


3-موفقیت های بزرگ و کوچک خود را بستایید و به خود جایزه دهید.


4-وقتی دچار مشکل یا یاس و ناامیدی شدید، موضوع را با والدین، یکی از اعضا خانواده یا دوست مورد اعتماد خود در میان بگذارید.


5-هر زمان که احساس کردید برنامه درسی، شیوه مطالعه یا هر چیزی که به کنکور شما مربوط می شود، دچار مشکل است، حتماً در صدد رفع نقص و مشکل بر آیید و راحت از کنار آن نگذرید.


 6-به خود اعتماد کنید و مطمئن باشید که در صورت خواستن، حتماً موفق خواهید شد.


7-به خاطر داشته باشید که نقش فعال در برنامه ریزی و آمادگی برای کنکور، شما هستید. اگر تا الان به صورت جدی درس نخوانده یا اصلاً مطالعه نکرده اید، مطمئن باشید که الان هم برای درس خواندن به منظور آمادگی در کنکور 1395 دیر نیست؛ پس با انرژی و امید، قدم در راه گذاشته و با اراده پیش بروید.


8-در هر شرایطی خدا را در نظر داشته باشید و با استعانت و یاری از او بخواهید تا بهترین ها را در مسیر شما قرار دهد و حامی و یاری رساننده شما باشد.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی