تبیان، دستیار زندگی
حضرت صادق (علیه السلام) فرمودند : یک رکعت نماز پشت سر عالم ، دارای ثواب هزار رکعت است و پشت سر سید دارای ثواب یک صد رکعت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمازی با سود دهی چند برابر!

بر اساس احادیث اسلامی، ثواب نماز جماعت با افزوده شدن مزایای دیگری از قبیل عالم بودن امام جماعت یا از سادات بودن او تغییر می کند و از آن طرف ترک و یا بی توجهی به این عمل پیامدها و آثاری را برای ما خواهند داشت.

فرآوری: زهرا اجلال - بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
نماز جماعت

بر اساس آیه 43 سوره بقره نیز كه می فرماید: وَأَقِیمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِینَ: نماز را به پا دارید و زكات دهید و با ركوع كنندگان ركوع كنید» و آیه 29 اعراف؛ وَأَقِیمُواْ وُجُوهَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ: در هر مسجدی روی خود را به سوی خدا کنید، لزوم پایبندی به حضور در مسجد و برگزاری نماز جماعت تصریح شده است و در احادیث متعدد که متذکر آن خواهیم شد تقید به نماز جماعت مورد سفارش موکد است .
در حقیقت «اصل تشریع نمازهای یومیه به جماعت است» (طالقانی به نقل از رهبری، 1380، ص 154) و این اصل را می توان از متن عبارات نماز چون نعبد، نستعین و ... متوجه شد. (به نقل از حجة الاسلام قرائتی)
در اهمیت و ارزش نماز جماعت می توان به روایات زیادی استناد نمود که اختصارا نمونه هایی را خدمتتان ارائه می دهیم:
در روایتی پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله  فرمودند: "هر كس برای خواندن نماز جماعت به سوی مسجد برود، به هر قدمش هفتاد هزار حسنه نوشته می شود و هفتاد هزار درجه بالا می رود. پس اگر بمیرد در حالی كه بر نماز جماعت مواظبت می كرده خداوند متعال هفتاد هزار فرشته بر او می گمارد تا در قبر، او را عیادت كنند و به او مژده دهند و تا روزی كه از قبر مبعوث شود با او مأنوس می شوند و به او طلب مغفرت می كنند."(من لایحضره الفقیه ج4ص17-وسائل الشیعه ج8ص287)
ایشان در جایی دیگر فرمودند: خداوند حیا می كند از بنده ای كه نماز جماعت بخواند و سپس حاجتش را از خدا بخواهد مگر این كه خداوند حاجتش را برآورده می كند. (بحارالانوار، ج85 ص4)

خداوند متعال وعده داده است که اگر عدد حاضران در نماز جماعت بیش از ده نفر باشد، اگر تمام دریاها مرکب و درخت ها قلم و جن و انس و ملائکه نویسنده شوند، نتوانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند

نمازی با سود دهی چند برابر

ما انسان ها همیشه دنبال مسائل و مواردی هستیم که برایمان سود دهی و مزایای بیشتری داشته باشند، درست است؟
این تفکر تا یک مقداری خوب است ... حتما این کلام امیر مؤمنان علی علیه السلام را شنیده اید که فرموده اند: همانا گروهی خدای را به انگیزه پاداش می پرستند، این عبادت تجار است و گروهی او را از ترس می پرستند، این عبادت بردگان است و گروهی او را از روی سپاسگزاری می پرستند و این پرستش آزادگان است. (نهج البلاغه، کلمات قصار، حکمت 237)
در دنیای امروز وقتی دودوتا چهارتایی می کنیم، می بینیم که اکثر ما آدم ها در مسائل مادی که جای خود، در مسائل معنوی و عبادی جزء دسته تجار قرار داریم و تاجرانه عمل می کنیم!
دنبال کارهایی که ثواب بیشتر است و ما را به بهشت نزدیک می کند هستیم، اگر چیزی بهتر و با ارزش تر باشد، سعی می کنیم آن را انجام دهیم  ...
اگر با این نگاه به موضوع مورد بحث توجه داشته باشید، بدانیم  که خواندن نماز جماعت در دو دو تا چهارتا کردن های ما هم، فضیلت و ثواب بیشتری دارد....
چنانچه امام صادق (علیه السلام) در بیانی فرمودند: یک رکعت نماز پشت سر عالم، دارای ثواب هزار رکعت است و پشت سر سید دارای ثواب یک صد رکعت است: الصّلاة خلف القرشی یعدل مائه رکعه و الصّلاة خلف العالم یعدل الف رکعه
همچنین هر چه امام جماعت با فضیلت تر باشد ثواب نماز جماعت نیز زیادتر خواهد بود و نیز با توجه به تفاوت مسجدها در فضیلت که ثواب نماز در مسجد بازار، دوازده برابر و در مسجد محل ۲۵برابر و در مسجد جامع ۱۰۰برابر است و اجتماع هر یک از آنها با جماعت موجب افزایش ثواب می گردد و هر اندازه که امام جماعت  با تعهدتر و پرهیزکارتر و با فضیلت تر و مامومین نیز هر چه با فضیلت تر و از لحاظ تعداد همانطور که گفته شد بیشتر باشند، ثواب آن بیشتر خواهد گشت. (به نقل از آیة الله العظمی نوری همدانی و آیة الله سیبویه)
در حدیث معروفی که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) از جبرئیل نقل کرده اند، می فرمایند: خداوند متعال وعده داده است که اگر عدد حاضران در نماز جماعت بیش از ده نفر باشد، اگر تمام دریاها مرکب و درخت ها قلم و جن و انس و ملائکه نویسنده شوند، نتوانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند. (عروة الوثقی، ج1، باب الجماعه)

در این جا نماز را به تأخیر بیاندازید

نماز جماعت تا جایى اهمیت دارد كه فرموده اند: اگر انسان بخواهد اول وقت، نماز را فرادی بخواند، ولى نماز جماعت در آخر وقت، تشكیل مى شود، باید صبر كند و آخر وقت نماز را با جماعت بخواند.
در این باره از جمیل بن صالح نقل شده است كه از امام صادق (علیه السلام) سئوال كرد:
آیا فضیلت نمازى كه اول وقت خوانده شود بیشتر است یا نمازى كه آخر وقت به جماعت خوانده شود؟
فرمود: نمازى كه آخر وقت با جماعت خوانده شود فضیلتش از نماز اول وقت بیشتر است. (من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 162، فروع كافى ، ج 1، ص 157)

از امام صادق (علیه السلام) سئوال كرد:
آیا فضیلت نمازى كه اول وقت خوانده شود بیشتر است یا نمازى كه آخر وقت به جماعت خوانده شود؟
فرمود: نمازى كه آخر وقت با جماعت خوانده شود فضیلتش از نماز اول وقت بیشتر است.

نمازی با ارزش تر از عبادت شبانه

پاداش و اجر كسى كه نماز را با جماعت بخواند از پاداش كسى كه از اول شب تا صبح نماز بخواند بیشتر است .
حضرت رسول صلی الله و علیه و آله به على علیه السلام فرمود: یا على! كسى كه نماز صبح را با جماعت بخواند بهتر است از این كه تمام شب را در حال ركوع و سجود باشد و با خدا راز و نیاز كند. (سفینة البحار، دو جلدى ، ج 1، ص 177 و هشت جلدى ، ج 1، ص 647)

انتظاری که پاداش دارد

از پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله است که می فرمایند: همین که کسى براى شرکت در نماز جماعت از منزل خارج می شود، یا در مسجد، در انتظار نماز جماعت به سر مى برد پاداش کسى را دارد که در این مدّت، به نماز مشغول بوده است. (کنزالعمال، ج ٨، حدیث ٢٢٨١٨ و ٢٢٨٢٧ )

فضیلت صف اوّل

حضرت موسی ابن جعفر علیه السلام فرمودند: همانا صف اوّل نماز مانند جهاد در راه خداست. (مستدرك ج6، ص459)
پیامبر صلی الله و علیه و آله فرمودند : سه چیز است كه اگر امّتم می دانستند در آن سه چیز چقدر ثوابی برای آنها است برای انجام آن قرعه كشی می كردند، (آن سه چیز) اذان گفتن و آمدن به نماز جمعه و ایستادن در صف اوّل نماز است. (مستدرك ج6، ص459)
امام علی علیه السلام نیز در این باب فرموده اند: بهترین صف هاى نماز جماعت، صف اول است كه صف ملائكه است و بهترین جاى صف اول، سمت راست امام است. (بحارالانوار، ج 88، ص 18)

مقدار نماز جماعت

امام علی علیه السلام می فرمایند: و هنگامى كه به نماز جماعت  براى مردم مى ایستى، باید نمازت نه نفرت آور و نه تضییع كننده باشد. (نه آنقدر آن را طول بده كه موجب تنفر مامومین شود و نه آنقدر سریع كه نماز را ضایع كنى) چرا كه در بین مردمى كه با تو به نماز ایستاده اند، هم بیمار وجود دارد و هم افراد حاجتمند هست. (نهج البلاغه/ نامه 52)

کلام آخر:

در فضیلت نماز جماعت  این نکته را نیز متذکر می شویم که حتی نابینایی وقتی از حضور پیامبر صلی الله و علیه و آله، اجازه خواست كه به مسجد نیاید، آن حضرت فرمود: از خانه تا مسجد، ریسمانی ببندد و به كمك آن، خود را به نماز جماعت برساند. (وسائل الشیعه، ج ۵ ص ۳۷۷) و نیز از طرف دیگر، برخورد شدید نسبت به كسانی كه به نماز جماعت اهمیت نمی دهند، نشان دیگری بر اهمیت و سازندگی آن است. در حدیث است كه به کسانی که به نماز جماعت توجه نمی کنند (کسی که در نماز جماعت بدون عذری حاضر نمی شود) همسر ندهید و معرف آنان نشوید. (سفینة البحار، ج ۱، جماعت)


منابع:
بیانات حجت الاسلام قرائتی
سایت حوزه
سایت نماز
سایت غدیر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.