تبیان، دستیار زندگی
دیدار ولادیمیر پوتین با رهبر انقلاب بازتاب گسترده ای میان رسانه های خارجی داشت به طوری که بیشتر آنها این دیدار را نشانه تحکیم روابط دو کشور دانستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازتاب های جهانی دیدار رهبر انقلاب و پوتین

دیدار ولادیمیر پوتین با رهبر انقلاب بازتاب گسترده ای میان رسانه های خارجی داشت به طوری که بیشتر آنها این دیدار را نشانه تحکیم روابط دو کشور دانستند.

فرآوری : ه-هدایتی-بخش سیاست تبیان
دیدار رهبر انقلاب و پوتین

دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رهبر معظم انقلاب اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه ها و خبرگزاری های خارجی داشت. در این دیدار رهبر انقلاب بر همکاری های دوجانبه ایران و روسیه در مسائل مختلف تاکید کردند اما چیزی در این دیدار سوال برانگیز بود این است که ورود آقای پوتین به کشور شکل خاصی به خود گرفت و در این سفر چندان پروتکل های دیپلماتیک و روال مرسوم را نداشت و ایشان بلافاصله از فرودگاه به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند و هدیه ویژه ای هم تقدیم ایشان کردند. آیا این رفتار حامل پیام خاصی بوده یا امری عادی و بدلیل فشرده بودن برنامه های رئیس جمهور روسیه بوده است؟

این ملاقات موضوع جدیدی نبود. اما اینکه در ابتدای سفرشان ابراز علاقه کردند که با رهبر معظم انقلاب ملاقات کنند حامل پیامی برای بعضی رقبای بین المللی است که جایگاه و اهمیت مذاکرات را می رساند. البته طبیعی است که در بعضی از موضوعات با توجه به شرایط منطقه و سفری که آقای پوتین به کشورهای دیگر در منطقه دارد و متمرکز بر مبارزه با تروریسم است، مهم بود که بتواند آخرین ارزیابی ها را در این زمینه در نظر داشته باشد. بهرحال، فرماندهی کل قوای نظامی ایران در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و دولت جمهوری اسلامی رسالت ها و وظایف دیگری را بر عهده دارد. با توجه به همکاری های نظامی - امنیتی که بین دو کشور بخصوص در ماه های گذشته پدید آمده بود، به نظر می رسد مذاکرات طرفین در این سطح جالب و قابل توجه است، کما اینکه مستحضر هستید همزمان شاهد مواضع برخی از چهره های نظامی در آمریکا بودیم از جمله موضعی که آقای چاک هیگل وزیر دفاع گرفتند و اظهار علاقه کردند در مورد نحوه همکاری که در مبارزه با تروریسم می توانند با روسیه و ایران داشته باشند و این دیدار بازتاب های گسترده ای را در سطح بین المللی داشت  که از نظرتان می گذرد:

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز دیدار پوتین و مقام معظم رهبری را پوشش داد و نوشت: دیدار روز دوشنبه نشان از دوره جدید از همکاری احتمالی میان مسکو و تهران پس از توافق هسته ای ایران است. این روزنامه آمریکایی نوشت: ایران متحد مهمی برای تلاش های پوتین در بازگرداندن "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در میدان نبرد علیه داعش بوده و نیروهای ایرانی و لبنانی  در نبردهای زمینی کمک های مهمی به اسد کرده اند

یکی از شبکه هایی که خبر دیدار رهبر انقلاب با رئیس جمهوری روسیه را به طور مفصل منتشر کرد سی ان ان بود که این روزها خبرهای مربوط به روسیه و سفرهای پوتین را به سرعت پوشش می دهد.
در ماههای اخیر به طور کلی رسانه های آمریکایی هجمه وسیعی علیه روسیه و حملات هوایی این کشور آغاز کرده اند.
ای بی سی نیوز دیگر رسانه آمریکایی درباره دیدار رهبر ایران با رئیس جمهوری روسیه نوشت: پوتین بعد از هشت سال برای اولین بار به ایران سفر کرده است و این سفر می تواند روابط دو کشور را تحکیم و همکاری آنها درباره سوریه را تقویت کند.
بی بی سی نیز به موضوع گاز ایران و صادرات آن به کشورهای اروپایی در سخنان رهبر انقلاب اشاره کرد که گفته بودند مصرف کنندگان گاز در آینده باید در سرمایه گذاری با کشورهای صادرکننده مشارکت داشته باشند.
خبرگزاری رویترز  نیز گزارش داد که آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران روز دوشنبه گفت آمریکا تلاش می کند با استفاده از ابزارهای سیاسی به اهداف نظامی شکست خورده خود در سوریه دست یابد.
خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ نیز در پوشش دیدار مقام معظم رهبری و رئیس جمهور روسیه نوشت که پوتین و رهبر ایران بر تقویت اتحاد درحال پیشرفت تهران و مسکو در خاورمیانه از طریق مخالفت با تلاش های خارجی برای تحمیل راه حل برای جنگ در سوریه تاکید کردند.
رهبر ایران تأکید کردند: درباره سوریه هر راه حلی باید با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان این کشور دنبال شود.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز دیدار پوتین و مقام معظم رهبری را پوشش داد و نوشت: دیدار روز دوشنبه نشان از دوره جدید از همکاری احتمالی میان مسکو و تهران پس از توافق هسته ای ایران است.
این روزنامه آمریکایی نوشت: ایران متحد مهمی برای تلاش های پوتین در بازگرداندن "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در میدان نبرد علیه داعش بوده و نیروهای ایرانی و لبنانی  در نبردهای زمینی کمک های مهمی به اسد کرده اند.
وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری درباره سوریه را منتشر کرد که ایشان فرموده بودند: اصرار آمریکایی ها بر رفتن بشار اسد یعنی رئیس جمهور قانونی و منتخب مردم سوریه از جمله نقاط ضعف سیاست های اعلامی واشنگتن بوده و رئیس جمهور سوریه در انتخاباتی سراسری رأی اکثر مردم سوریه را با دیدگاه های «سیاسی، مذهبی و قومی مختلف» به دست آورده و آمریکا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد.
شبکه خبری ای بی سی نیوز آمریکا نیز به پوشش دیدار رئیس جمهور روسیه و مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت که رئیس جمهور روسیه پس از هشت سال برای نخستین بار به ایران سفر و با رهبر ایران دیدار کرده و با وی درباره درگیری ها در سوریه صحبت کرد.
خبرگزاری ایتارتاس روسیه نیز نوشت:  آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران روز دوشنبه در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با ایشان در تهران گفت ایران نقش روسیه را در حل مسائل منطقه ای بسیار مهم می داند.
ایشان همچنین بر اهمیت نقش مسکو در حل مسائل منطقه ای ازجمله بحران روسیه تاکید کرد.منابع : مشرق نیوز / مهر / تسنیم