تبیان، دستیار زندگی
تعاریف خاصی از سیاستمداران درباره آیت الله خامنه ای بعد از دیدار با ایشان وجود دارد. یکی از عجیب ترین این توصیف ها از آن پوتین است .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تکرار تجربه شیرین پوتین در ایران

تعاریف خاصی از سیاستمداران درباره آیت الله خامنه ای بعد از دیدار با ایشان وجود دارد. یکی از عجیب ترین این توصیف ها از آن پوتین است .

امیر رضوانی-بخش سیاست تبیان
دیدار امروز پوتین با آیت الله خامنه ای

آیت الله خامنه ای رهبری کاریزما و فراتر از مرزهای ایران است.  این موضع خود را از منظری در علاقمندی سایر مسلمانان و ملت های منطقه به ایشان نشان می دهد و از جهت دیگر در اثرات راهبردها و نظراتشان در تحولات منطقه ای و بین المللی.

به این سخنان توجه کنید:"قبلا درباره خطر هسته ای ایران هشدار دادم،اما امروز میخواهم خطر پیچش تاریخ به نفع ایران را گوشزد کنم و بگویم و اعتراف کنم که آقای خامنه ای از تنگه خیبر در عربستان تا تنگه ی جبل الطارق در مراکش را به لرزه انداخته و ملت ها را به سوی خود جلب کرده است.دوستان هوشیار ما می دانند که خیلی وقت است رهبر ایران رهبر منطقه و مسلمین جهان است." این مواضع نتانیاهو رئیس رژیم صهیونیستی است.
جالب است که حتی کسانی که در ایدئولوژی در مقابل  و تضاد با دکترین جمهوری اسلامی و شخص رهبر انقلاب قرار دارند هم نمی توانند حتی در میان مواضع خصمانه خود از اعتراف به مدیریت، هوشمندی و قدرت ایشان جلوگیری کرده و آن را کتمان کنند.
 این مسئله نمودهای فراوانی دارد از جمله مقاله ای تحقیقی در سال 2008 که تحت عنوان «بازخوانی آیت الله خامنه ای، نگاه جهان به قدرتمندترین رهبر ایران»  از طرف موسسه آمریكایی «كارنگی» به قلم نویسنده ایرانی این موسسه، كریم سجادپور، منتشر شد كه در دسامبر 2009 با اعمال ویرایش هایی، مجددا منتشر و روی وب سایت این موسسه قرار گرفت که به منظور استخراج آرای رهبر انقلاب از میان سه دهه سخنرانی ها و اقدامات ایشان نوشته شده اما با اینکه نتوانسته از سوگیری های خود در دشمنی با انقلاب و رهبری پرهیز کند اما سخن نویسنده در این مقاله به این شكل آغاز می شود: «شاید در دنیا هیچ رهبری نباشد كه به اندازه آیت الله خامنه ای برای مسائل جاری جهان اهمیت داشته باشد اما در عین حال تا این حد هم برای جهانیان ناشناخته باشد» و یا روزنامه آمریکایی "کریستیان ساینس مانیتور"با انتشار مقاله ای تحت عنوان "درون مغز [حضرت آیت الله] خامنه ای"، که به معرفی شخصیت رهبر انقلاب اسلامی ایران می پردازد در بخشی از نوشتار خود آورده است: " بدون شک آیت الله خامنه ای اکنون رهبری بی نظیر برای "محور مقاومت" علیه ایالات متحده آمریکا، غرب، اسرائیل و هم پیمانانشان در خاورمیانه به شمار می رود که با دیگر رهبران غیر قابل مقایسه است".
اما کوفی عنان رئیس سابق سازمان ملل بعد از ملاقات با آیت الله خامنه ای جملاتی را به کار می برد که شنیدن آن یکی پس از دیگری از زبان این مسئول تعجب برانگیز است: "من با اینکه اهل غنا هستم،درباره کشور خود به اندازه ی ایشان اطلاع ندارم. ایرانی ها و مسلمان ها باید افتخار کنند که چنین رهبری دارند.ای کاش ایشان دبیر کل سازمان ملل بودند.ایشان از همان ابتدای ملاقات، قلب مرا تسخیر کردند... من با شخصیت های مختلفی از جمله ژاک شیراک و هلموت کهل دیدار داشته ام که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته ام ؛ ولی در ملاقات با ایشان احساس کردم:هنوز کسی را مثل ایشان ندیده ام. شخصیت معنوی ایشان چنان مرا تحت تاثیر قرار داد که پیش خودم فکر کردم چرا شخصیتی مثل من باید دبیر کل سازمان ملل باشد . پس از این دیدار شخصیت هایی که مرا جذب کرده بودند ، همه را به فراموشی سپردم .همیشه معتقد بودم شخصیت های معنوی و عرفانی از مسائل سیاسی اطلاعی ندارند ولی در دیدار اخیرم ایشان را در اوج قداست ، شخصیتی سیاسی دیدم که آنچه از سیاسیون بزرگ در ذهنم بود همه را پاک کردم ."

حتی کسانی که در ایدئولوژی در مقابل  و تضاد با دکترین جمهوری اسلامی و شخص رهبر انقلاب قرار دارند هم نمی توانند حتی در میان مواضع خصمانه خود از اعتراف به مدیریت، هوشمندی و قدرت ایشان جلوگیری کرده و آن را کتمان کنند.

قابل ذکر است اینگونه مواضع درباره شخصیت رهبر معظم انقلاب منحصر به دوران رهبری ایشان نیست و در دوران ریاست جمهوری نیز مسبوق به سابقه است. خاویر پرزدکوئیار (دبیرکل اسبق سازمان ملل متحد)  که جهت پذیرش ایران پس از صدور قطعنامه 598 برای رایزنی های لازم به ایران آمد پس از مقالات با رئیس جمهور وقت یعنی شخص آیت الله خامنه ای گفت:"رئیس جمهور شما از کدام دانشگاه علوم سیاسی فارغ التحصیل شده است؟ گفتم چطور؟ گفت: من از چند دانشگاه معتبر دنیا مدرک دکترای علوم سیاسی دارم و بیش از سی سال است که کار سیاسی می کنم و ده سال است که دبیر کل سازمان ملل هستم. در این مدت کمتر شخصیت سیاسی و رئیس جمهوری هست که وی را ندیده و با او گفتگو نکرده باشم، ولی تاکنون شخصیتی سیاستمدار و هوشمندتر از رئیس جمهور شما ندیده ام..."
ولادیمیر پوتین شخصیتی که امروز به دیدار دوباره رهبر انقلاب می رود خود نیز از جمله شخصیت های سیاسی است که در این زمینه نقل قول نادری از او در رسانه ها به نقل از شخصیت های سیاسی درج شده است.
پس از سفر یک روزه چند سال پیش پوتین به ایران و وقتی  وزیر خارجه این کشور که به دستور پوتین به ایران آمده بود تا در مورد مشکلات و سنگ اندازی های آمریکا و اسرائیل هم فکری و تبادل نظر کند، برخی منابع آگاه خبری ابعادی از سفر پوتین به تهران و ملاقات با رهبر انقلاب را فاش کردند. به گفته این منابع با توجه به توضیحاتی که مسئولان تشریفات ریاست جمهوری روسیه درباره مقام رهبری در جمهوری اسلامی و جایگاه ولایت فقیه به وی داده بودند وی در طول مسیر خود از روسیه به ایران و از فرودگاه تا مکان استقرار خود مدام از اطرافیان خود می پرسید که من چگونه باید رفتار کنم؟ وقت ملاقات من با ایشان در چه زمانی است و ایشان را چگونه باید خطاب کنم؟ به گفته یک منبع آگاه این اضطراب پوتین تا به حدی بوده که حتی درخواست می کند که اگر در ملاقات با مقام معظم رهبری عرف بر این است که پابرهنه در دیدار حاضر می شوند وی نیز این گونه و پابرهنه باشد.
وی در مورد مقام معظم رهبری می گوید «با توجه به مطالعاتی که من درباره مسیح داشته ام، در ملاقات با رهبر ایران، تمام ویژگیهای نوشته شده برای مسیح را در آیت الله خامنه ای دیدم و برایم متجلی شد که حکیم بزرگی در ایران نشسته است و به ذهن من خطور نمی کرد که او تا این حد همه جانبه نگر باشد. او حکیم و دانشمندی است که تصمیم گیری و تنظیم سیاست ایران با اوست و با وجود درایت و هوش سرشار وی، هیچ خطری متوجه ایران نمی شود. من در ملاقات با او معنای واقعی قانون اساسی جمهوری اسلامی و مفهوم ولایت فقیه و ولایت علمای دینی را که شنیده بودم، فهمیدم» (1) گفتنی است، در شب همان روز و پس از دیدار با رهبر انقلاب، پوتین در سر سفره شام به نزد حجت الاسلام والمسلمین گلپایگانی، رئیس دفتر رهبری رفته و با رفتاری گرم و صمیمانه و در حالی که دست بر شانه وی می گذارد، می گوید: «ما از محضر آیت الله خامنه ای بسیار استفاده كردیم.»
این تنها یک موضوع مانوری برای قدردانی از جایگاه رهبر نیست بلکه تذکری است برای اینکه مسئولین بدانند تحت رهنمودهای چه کسی در سیر خدمت به مردم  قرار دارند اما همانطور که سید حسن نصرالله چندی پیش عنوان کرده بود :"  این امام و این رهبر چه قدر در امّت خویش و حتّی در ایران، مظلوم و تنهاست"
 چرا که مسئولان با وجود چنین رهبری که بارها اثرات مثبت و موثر رهنمودها و دلالت های ایشان را دیده و حس کرده اند اما نه فقط به عنوان یک رهبر که گاهی به عنوان یک مرجع شیعی و یک فرد صاحب نظر در زمینه های گوناگون در اجرایی کردن و عمل مناسب به فرمایشات و جهت دهی های ایشان به اندازه افراد بیرونی جدی نیستند.

پی نوشت: 
1- از خاطرات احمد مروی در همایش علمی - کاربردی تبلیغ؛ به نقل از خبرگزاری فارس.