تبیان، دستیار زندگی
پرو لباس یا کفش و تست لوازم آرایش یکی از ملزومات خرید است. اما حواستان باشد که همین امتحان کردن ها برای انتخاب بهترین ها ممکن است شما را به میکروب ها و باکتری هایی آلوده کند، چون باکتری ها...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خرید کردن بیمارتان نکند!

همه ی ما عاشق خرید چیزهای جدید هستیم. خیلی ها هم برای خرید به مراکز متعدد سر می زنند و تقریبا تمام مغازه ها را دیده و بسیاری از لباس ها یا کفش ها و غیره را امتحان می کنند. پرو لباس یا کفش و تست لوازم آرایش یکی از ملزومات خرید است. اما حواستان باشد که همین امتحان کردن ها برای انتخاب بهترین ها ممکن است شما را به میکروب ها و باکتری هایی آلوده کند، چون باکتری ها می توانند روی لباس های خشک به مدت دو تا شش ماه زنده بمانند.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
خرید لباس

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که روی لباس ها، ردپایی از ترشحات تنفسی، فلور پوست و حتی فلور روده نیز دیده می شود. برای پیشگیری از این آلوده شدن به این عوامل میکروسکوپی لازم است توصیه هایی را جدی بگیرید.

در ادامه ی مطلب شما را با خطراتی که امکان دارد با خرید کردن شما را تهدید کند بیشتر آشنا می کنیم.

کلاه

کلاه جزو پوشاکی است که در حین خرید حتما امتحان می شود. اما باید بدانید که قبل از شما ده ها نفر همان کلاه را امتحان کرده و روی سرشان کشیده اند. بزرگ ترین خطری که با امتحان کلاه های متفاوت تهدیدتان می کند شپش سر و تخم آن است. چون این موجودات ریز به راهی و به سرعت جابجا شده و منتقل می شوند.

خبر خوب اینکه تخم شپش ها بدون تماس داشتن با بدن انسان یک روز بیشتر دوام نمی آورند. بنابراین اگر شخصی کلاه مورد نظر را به مدت یک شب روی سر نگذارد، امکان ابتلا کاهش پیدا می کند. بنابراین بهتر است از جاهای مطمئن خرید کنید. کنار خیابان، محل مناسبی برای خرید پوشاک و غیره نیست.

لباس زیر

لباس زیرها از آلوده ترین لباس های موجود در هر مغازه ای هستند، بخصوص اینکه این روزها در مترو نیز افرادی اقدام به فروش این لباس ها کرده و مشتری های زیادی نیز دارند. چه در مغازه و چه در اماکنی مانند مترو و کنار خیابان، افراد زیادی این لباس ها را امتحان و دستمالی می کنند. حتی برخی افراد لباس زیر را به منزل برده، امتحان می کنند و پس می دهند.

افرادی که عادت دارند جوراب به پا نکرده و بدون آن کفش را امتحان کنند، سلول های پوستی خود و حتی قارچ های احتمالی را در داخل کفش های نو به یادگار می گذارند. بنابراین توصیه می کنیم قبل از پرو کردن کفش نو حتما جوراب بپوشید

محققان روی برخی از لباس زیرها بررسی هایی کرده و رد پایی از فلور واژینال و فلور روده یافته اند. بنابراین بهتر است از پرو کردن لباس زیر بپرهیزید و یا از روی لباس های خود بپوشید.

بعد از امتحان کردن آنها حتما دست هایتان را بشویید و از تماس آنها با چشمها و بینی و دهان بپرهیزید. قبل از پوشیدن لباس زیر جدیدی که خریده اید، حتما حتما آن را بشویید.

مایوی شنا

معمولا مایوها بر خلاف لباس زیر دارای برچسب بهداشتی هستند و پرو کردن آنها ممنوع است. اما اگر از جایی خرید می کنید که امکان پرو دارد، حتما آن را از روی لباس زیرتان بپوشید.

توجه داشته باشید که دست مالی کردن این لباس ها و یا امتحان کردن آنها نیز امکان آلودگی شان به انواع میکروب ها، قارچ ها و باکتری ها را فراهم می سازد. بنابراین بهتر است بعد از تست یا پرو مایو حتما لباس تان را عوض کنید و دست هایتان را بشویید. مایو را نیز مانند لباس زیر قبل از پوشیدن با دقت شستشو دهید.

کفش

همه ی ما در حین خرید کفش، بدون هیچ ترس و واهمه ای بیش از ده تا بیست جفت کفش پرو می کنیم. کفش هایی که قبل از ما ده ها یا شاید صدها نفر امتحان کرده اند. اما بهتر است بدانید که قارچ ها در مغازه های کفش فروشی نیز وجود دارند.

افرادی که عادت دارند جوراب به پا نکرده و بدون آن کفش را امتحان کنند، سلول های پوستی خود و حتی قارچ های احتمالی را در داخل کفش های نو به یادگار می گذارند. بنابراین توصیه می کنیم قبل از پرو کردن کفش نو حتما جوراب بپوشید، حتی اگر کفشی را از جعبه درآورده باشند.

بعد از خرید کفش حتما از محصولات ضدعفونی کننده که در داروخانه ها وجود دارند استفاده کرده و کفش ها را از شر باکتری ها یا قارچ های احتمالی جا مانده در آنها خلاص کنید.

لوازم آرایشی

متاسفانه خانم های ایرانی علاقه ی زیادی به لوازم آرایشی، خرید و تست آنها دارند. حتی در مترو نیز اقدام به تست کردن این محصولات کرده و بدون هیچ نگرانی از آنها استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که همین ریمل ها حاوی بیشترین میزان باکتری هستند. متخصصان توصیه می کنند که هر ریمل باز و استفاده شده بعد از شش ماه دور انداخته شود.

وقتی متخصصان توصیه می کنند که حتی از ترس باکتری های شخصی ریمل ها باید دور انداخته شوند، شما حساب باکتری هایی که در ریمل های موجود در مغازه ها و دستفروش ها هستند را بکنید.

محققان دانشگاه ییل توصیه می کنند که برای پیشگیری از مشکلاتی مانند ورم ملتحمه و دیگر عفونت ها از آرایش زیاد چشم ها خودداری شود.

تست هایی که در مغازه ها هستند مانند مدادها و خط چشم ها و سایه ها را پشت دست خود امتحان کنید و از تست کردن آنها روی چشم ها بپرهیزید. اگر اصرار دارید که تاثیر آن را به طور مستقیم روی صورتتان ببینید، بهتر است از پنبه ی تمیز برای تست سایه ها استفاده کنید و مداد را قبل از استفاده بتراشید.

یکی دیگر از معضلات خرید لوازش آرایشی، رژ لب است. شک نکنید قبل از شما افرادی این محصولات را امتحان کرده اند که تبخال داشته اند. بنابراین بهتر است آنها را نیز روی دست یا ناخن تان تست کنید.

علاوه بر این باید در خرید فرچه ها و قلموهای مخصوص آرایش نیز دقت کنید. مشتری های زیادی این لوازم را امتحان می کنند و باید آنها را محل تجمع باکتری ها دانست.

می توانید این لوازم را قبل از استفاده ضدعفونی کنید. اسپرهای ضدباکتری برای این کار مناسب هستند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.