تبیان، دستیار زندگی
امروز یکشنبه یکم آذر 1394 هجری خورشیدی، دهم صفر 1437 هجری قمری، بیست و دوم نوامبر 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز یکشنبه یکم آذر 1394 هجری خورشیدی، دهم صفر 1437 هجری قمری، بیست و دوم نوامبر 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

1 آذر 1366

نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات نصر 9 را در منطقه ی حاج عمران با رمز «یا مولای متقیان(ع)»، آغاز کردند که به آزادسازی بلندی های این منطقه، انهدام ده ها دستگاه انواع خودرو نظامی، چندین انبار مهمات، کشته و زخمی شدن بیش از چهار هزار تن از نیروهای دشمن منجر شد.

1 آذر 1358

دانشجویان پیرو خط امام در اطلاعیه ی شماره ی چهار خود تاکید کردند، در صورتی که تهدیدهای نظامی آمریکا صورت واقعی به خود گیرد، در برابر آنها ایستادگی خواهند کرد و در تصمیم خود برای ادامه ی حضور در این سفارت و در اختیار داشتن گروگان ها مصمم تر می شوند.

1 آذر 1357

امام خمینی(ره) در پیامی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم خواستار افشاگری واعظان و سخنرانان مذهبی علیه رژیم پهلوی شدند.

1 آذر 1354

آیت الله سیدعلی بهبهانی استاد حوزه علمیه و خالق آثاری چون اساس بیست پرسش و پاسخ، القواعد الکلیه، کشف الاستار، اساس النحو، حاشیه وسیله النجاه، حاشیه عروه الوثقی و...در 92 سالگی به دلیل ناراحتی قلبی درگذشت.

1 آذر 1339

یک مقام آمریکایی در گفت وگو با روزنامه ی اطلاعات اظهار داشت، از نظر میزان کمک های دریافتی کشورهای خاورمیانه از آمریکا، ترکیه رتبه ی نخست و ایران رتبه ی دوم را دارا است.

1 آذر 1334

سید مجتبی نواب صفوی رهبر جمعیت فداییان اسلام، به همراه 2 تن از اعضای این جمعیت دستگیر و به فرمانداری نظامی فرستاده شدند.

1 آذر 1330

محمد مصدق و هیأت همراه که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل به آمریکا سفر کرده بودند، از مسیر مصر به تهران بازگشتند.

1 آذر 1325

احمد قوام نخست وزیر، پس از اعتراض ها و شورش های آذربایجان و کردستان، گفت که به زودی نیروهایی را برای سرکوب به منطقه می فرستد.

1 آذر 1312

فرمان اجرای قانون مربوط به ساخت و توسعه ی معابر و خیابان ها در شهرهای بزرگ ایران که در مجلس شورای ملی به تصویب رسیده بود، همراه متن این قانون صادر شد.

1 آذر 1307

ایران به پیمان تحریم جنگ مشهور به کلوگ برایاند پیوست، این عهدنامه میان نمایندگان آمریکا و 14 کشور اروپایی در پاریس به امضا رسیده بود و تا قبل از وقوع جنگ دوم جهانی که 10 سال بعد رخ داد 62 کشور به آن پیوستند. این پیمان جنگ را پدیده ای غیرقانونی خوانده و خواهان تحریم جهانی آن شده بود.

1 آذر 1300

رضاخان سردار سپه و وزیر جنگ، پلیس جنوب را که به وسیله ی انگلیسی ها در فروردین 1295 هجری خورشیدی در جنوب ایران شکل گرفته بود، منحل کرد.

1 آذر 1300

پس از به فوریت گذاشتن طرح امتیاز معادن شمال از طرف دولت ایران و تصویب فوریت آن در مجلس شورای ملی، روس ها مدعی شدند که بنا به ماده 13 قرارداد ایران و روس، دولت ایران حق واگذاری امتیازهایی را که به این کشور داده شده، به شهروندان دولت های دیگر ندارد و حتی در صورت این قرارداد، این اقدام دولت و مجلس ایران، خلاف قانون است.

تنظیم: هومن بهلولی