تبیان، دستیار زندگی
چندی پیش تبیان در یک نظرسنجی از مخاطبان خود خواست اولویت های خود را برای پرداخت وام با مبلغ و زمان مناسب بازپرداخت اعلام کنند تحلیل نظرات خود را در این مطلب بخوانید....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودروهای درانبار مانده یا دختر و پسرهای در خانه مانده؟!

چندی پیش تبیان در یک نظرسنجی از مخاطبان خود خواست اولویت  های خود را برای پرداخت وام با مبلغ و زمان مناسب بازپرداخت اعلام کنند تحلیل نظرات خود را در این مطلب بخوانید....

پاک نهاد- بخش اقتصاد تبیان
وام

تنها حسن وام خودرو این بود که مسوولان متوجه شدند که اولویت مردم وام های رنگارنگی که فقط منافع عده ای را تامین می کند نیست بلکه اولویت مردم ازدواج، اشتغال و مسکن است. چیزی که مخاطبان تبیان به خوبی در نظرسنجی نشان دادند. چندی پیش تبیان در یک نظرسنجی از مخاطبان خود خواست اولویت های خود را برای پرداخت وام با مبلغ و زمان مناسب بازپرداخت اعلام کنند که بیش از 43 درصد مخاطبان ازدواج، بیش از 32 درصد اشتغال، 17 درصد مسکن،4.6 درصد فرزندآوری، 1.4 درصد کالا و 1.1 درصد خودرو را اولویت های خود اعلام کردند. بدین ترتیب دولت طرح اعطای تسهیلات ویژه  را برای کالایی قرار داده که اولویت 99 درصد شرکت کنندگان این نظرسنجی نبوده است.

شاید مسوولان دولتی هیچ گاه فکرش را هم نمی کردند که با وجود استقبال 120 هزار نفری از وام 25 میلیون تومانی خودرو، بسیاری از مردم به همراه کارشناسان و صاحب نظران از آن انتقاد کنند. دولت به 110 هزار نفر ؟ از 120 هزار ثبت نامی- این تسهیلات ویژه را خواهد داد اما مشکل اکثریت مردم با این وام حل نمی شود چراکه اولویت کشور خودرو نیست؛ ازدواج، اشتغال،مسکن و حتی حمایت از تولیدکنندگان خرد دغدغه اصلی مردم و جامعه است.  با این وجود خیلی ها می پرسند اگر دغدغه مردم ازدواج و اشتغال و مسکن است پس چرا برای استفاده از وام خودرو به نمایندگی ها هجوم آوردند؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است چرا که تنها بسته پیشنهادی دولت به مردم این وام بود. اگر دولت برای اولویت های دیگر به تناسب اهمیت مبلغ وام کلان در نظر می گرفت و ارائه می داد، می دید که مردم برای وام مثلا 25 میلیونی ازدواج یا اشتغال استقبال بیشتری می کردند.  در زمان ثبت نام وام 25 میلیون تومانی مطلبی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که واقعیت تلخی را در خود داشت: "وام خودرو 25 میلیون تومان؛ وام ازدواج 3 میلیون تومان؛ اولویت دولت مشخص است!"

در همان ایام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: بررسیهای لازم برای افزایش سقف وام ازدواج انجام شده است که در صورت تایید شورای پول و اعتبار به بانکها برای پرداخت وام به بیشتر ابلاغ خواهد شد. اما بعد از پایان ثبت نام ها دیگر خبری از افزایش وام ازدواج هم نشد.

البته منابع پرداخت تسهیلات وام ازدواج با سایر تسهیلات متفاوت است اما به راحتی می توان این حق را به مردم داد چراکه سیاست کلی کشور حمایت از ازدواج جوانان و افزایش جمعیت است اما در عمل زوجی که می خواهند ازدواج کنند با موانع بسیار مالی مواجه هستند.

وام 6روزه خودرو یک سال وام ازدواج را تامین می کند

تبیان در یک نظرسنجی از مخاطبان خود خواست اولویت های خود را برای پرداخت وام با مبلغ و زمان مناسب بازپرداخت اعلام کنند که بیش از 43 درصد مخاطبان ازدواج، بیش از 32 درصد اشتغال، 17 درصد مسکن،4.6 درصد فرزندآوری، 1.4 درصد کالا و 1.1 درصد خودرو را اولویت های خود اعلام کردند

وام خودرو در 6 روز 120 هزار متقاضی داشت اما به گفته صاحب نظران مبلغ وام خودرو می توانست هزینه یک سال وام ازدواج زوج ها را تامین کند. عضو هیات رئیسه مجلس در این باره به تبیان می گوید: " دولت با همین میزان از منابع اختصاص داده شده به بحث فروش خودرو می توانست تقاضای یک سال وام ازدواج را به راحتی پاسخ دهد."

اولویت ها را تغییر بدهید

اگر مردی که خواهان ازدواج است مشغول به کار باشد باید چندین ماه در صف وام ازدواج باشد. وامی که حتی نمی تواند بخشی از مراسم ازدواج را تامین مالی کند. مردم به درستی می گویند اگر بانک مرکزی توان تصمیم گیری برای افزایش یکباره تسهیلات خودرویی که اغلب مشتریان از کیفیت و خدمات دهی شرکتهای مربوطه رضایت چندانی ندارند را داراست و برای آن خط اعتباری تعیین و بانکها را موظف به حمایت می کند چرا سالهاست برای افزایش وام ازدواج فکری نکرده و دائم بر نبود منابع برای این مهم تاکید دارد.

از سویی دیگر در حالی با افزایش تورم در چند سال اخیر، قیمت خودرو نیز به همین بهانه -در کنار دلایل دیگری از جمله افزایش قیمت ارز-افزایش قابل ملاحظه ای یافت که در همین دوران افزایش تورم و بالا رفتن قیمت کالاها نه تنها هیچ تغییری در میزان تسهیلات ازدواج ایجاد نشد بلکه برای دوره ای پرداخت آن متوقف هم شد.

این در حالی است که وام سه میلیون تومانی ازدواج برای هریک از زوجین از سال 1388یعنی زمانی که تورم در این سال حدود 10درصد بوده است تا به امروز که اقتصاد ایران تورم 40 درصدی را هم در این مدت نزدیک به شش ساله پشت سر گذاشته تغییری نکرده و افزایشی نداشته است.

با این حال و با وجود درخواستهای به حق برای افزایش وام ازدواج اگر محور اصلی بر پایه منابع قرض الحسنه بانک ها قرار گیرد متقاضیان نمی توانند امیدی به بالارفتن وام سه میلیون تومانی داشته باشند موضوعی که البته بانک مرکزی پیش تر آب پاکی آن را روی دست زوجین ریخته و گفته که برنامه ای برای این تغییر ندارد. هر چند که متقاضیان می توانند امیدوار باشند بانک مرکزی زمانی تدابیری ویژه برای افزایش منابع قرض الحسنه بانک ها و یا تعیین منابعی دیگر برای بالابردن میزان وام ازدواج بیندیشد همانطوری که برای افزایش 10 میلیون تومانی خودرو منابع تامین شد.

با توجه به نظرات کارشناسان و عدم افزایش کیفیت خوردهای داخلی، تنها حسن وام خودرو این بود که مسوولان متوجه شدند که اولویت مردم وام های رنگارنگی که فقط منافع عده ای را تامین می کند نیست بلکه اولویت مردم ازدواج، اشتغال و مسکن است. چیزی که مخاطبان تبیان به خوبی آن را نشان دادند و به راحتی می توان آن را فهمید. امیدواریم دولت حداقل به اندازه خودروهای در انبار مانده، به دختر و پسرهای در خانه مانده توجه کند.