تبیان، دستیار زندگی

روش‌های مقابله با افسردگی فصلی

هر سال با فرا رسیدن پاییز، حدود 5 درصد مردم به افسردگی فصلی دچار می شوند. خستگی، احساس ناتوانی، غمگینی و غیره جزو علائم این نوع افسردگی هستند که باعث آزار افراد می شوند. اگر شما هم این روزها تصور می کنید که غمگین، بی حوصله، خسته و ناتوان هستید نگران نباشید. به احتمال زیاد افسردگی فصلی به سراغ تان آمده است. در این مطلب چند توصیه ی ساده و کاربردی برای کاهش علائم این مشکل داریم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افسردگی فصلی

روزانه در معرض نور آفتاب باشید

هوای خنک پاییز با محدود شدن ساعات تابش نور خوشید و در واقع کم شدن نور آفتاب همراه است. در نتیجه روزهای کوتاه در برخی افراد که بدن شان به نور بیشتری نیاز دارد مشکل ساز می‌شود. در این صورت بهتر است از وقت ناهار استفاده کرده و در هوای آزاد و در معرض آفتاب قدم بزنید.

افسردگی فصلی یکی از عوارض اختلالات هورمونی است که بیشتر به دلیل عدم دسترسی کافی به نور خورشید در طول روز بروز می‌کند.

ورزش کنید

ورزش کردن نه تنها باعث می‌شود که ذهن تان آرام گیرد، بلکه باعث ترشح هورمونی به نام آندورفین در مغز می‌شود. این هورمون باعث بروز احساس شادابی و همچنین نشاط بیشتر می‌شود.

اگر فرصت ثبت نام در باشگاه ورزشی را ندارید، با پیاده روی و دوی نرم در فضاهای آزاد شروع کنید.

نوردرمانی یک روش درمانی است که در بهبود و درمان افسردگی فصلی و مقابله با اختلال ملاتونین موثر عمل می‌کند

 

خواب راحت کمک کننده است

در دنیای مدرن امروزی، خواب راحت و باکیفیت بر خیلی از ما حرام شده است. اکثر ما صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شویم و شب‌ها دیرهنگام به خواب می رویم، بدون اینکه در نظر داشته باشیم بشر هر شب به 8 ساعت خواب احتیاج دارد تا در طول روز سرحال باشد.

در بین افرادی که از افسردگی فصلی رنج می برند، اختلالات خواب یکی از علائم اولیه محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم تمام تلاش‌تان را برای اصلاح سیکل خواب و بیداری نرمال به کار بگیرید.

پنجره‌ها را باز کنید

صبح که از خواب بیدار می شوید، پرده ها را کنار بزنید و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد منزل شود. هیچ چیز مانند نور و هوای تازه برای شروع یک روز خوب مفید نیست.

توصیه می‌کنیم دیوارها را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کنید تا اشعه‌های خورشید را بیشتر بازتاب دهند.

از خودتان پذیرایی کنید

بعد از یک روز کاری سخت به خودتان برسید. فعالیت های لذت بخش می‌توانند بخشی از مغز را فعال سازند که دانشمندان به آن «سیستم پاداش دهی مغز» می‌گویند. به عنوان مثال بعد از خوردن یک غذای خوب و باب میل، مغز دوپامین ترشح می‌کند. این هورمون را هورمون لذت می نامند که تاثیر زیادی روی خلق و خوی گذاشته و احساس نشاط را افزایش می دهد.

با اطرافیان تان صمیمی باشید

باورتان بشود یا نه در آغوش گرفتن و در آغوش گرفته شدن جزو راه حل‌های ساده و بی‌خرج بانشاط بودن و مقابله با افسردگی است. زمانی که یکی از عزیزان‌تان را در آغوش می گیرید، مغز شروع به ترشح هورمون اکسی توسین می‌کند که به عنوان هورمون اعتماد و نشاط شناخته شده است.

به عقیده‌ی محققان اگر فردی روزانه هشت مرتبه در آغوش گرفته شود، احساس خوشبختی و سرزندگی بیشتری خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر از افسردگی فصلی رنج می برید، در ابراز محبت و طلب مهر کوتاهی نکنید.

به روزهای خوش فکر کنید

زمانی که به قول معروف، تمام غم عالم به جان‌تان می‌ریزد، به خودتان یادآوری کنید که همیشه شرایط به این شکل نمی‌ماند. روزهای خوشی برای خود تصور کنید. به سفرهایی که می‌توانید بروید فکر کنید.

مهم نیست که طرح‌ها و نقشه‌هایتان به سرانجام می‌رسد یا خیر. اجازه دهید خیال روزهای خوش و طعم سفرهای دلچسب شما را احاطه کنند.

به «نوردرمانی» متوسل شوید

گاهی انجام توصیه های ساده ای مانند قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و غیره برای رفع مشکل کافی نیست و با شروع فصل زمستان وضعیت فرد بدتر می‌شود. احساس خستگی زیاد ناشی از افسردگی فصلی در نتیجه ی اختلال هورمون ملاتونین بروز می‌کند که هورمون تنظیم خواب است.

نوردرمانی یک روش درمانی است که در بهبود و درمان افسردگی فصلی و مقابله با اختلال ملاتونین موثر عمل می‌کند.

در بین افرادی که از افسردگی فصلی رنج می برند، اختلالات خواب یکی از علائم اولیه محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم تمام تلاش تان را برای اصلاح سیکل خواب و بیداری نرمال به کار بگیرید

 

امگا3 بیشتری مصرف کنید

امگا3 ها اسیدهای چرب هستند که برای بدن انسان لازم و ضروری هستند. این ترکیبات مفید بخصوص در ماهی های چربی مانند ماهی آزاد و همچنین سویا وجود دارند.

کمبود امگا3 خود را با علائمی مانند خستگی و اختلال خلق و خوی نشان می دهد. بهتر است با جذب امگا3 بیشتر از بروز این کمبود و تشدید علائم افسردگی فصلی پیشگیری کنید.

کتاب بخوانید

زمانی که زندگی‌تان با سرعت و با افسردگی به پیش می تازد، بهتر است به زندگی دیگران پناه ببرید. در این صورت هیچ چیز بهتر از خواندن یک رمان خوب نمی‌تواند ذهن شما را درگیر و از دل نگرانی ها و استرس های روزمره دور کند.

برای خودتان یک فنجان چای دم کنید و خودتان را به دست نویسنده های خلاق بسپارید تا سرنوشت شخصیت های مورد علاقه تان را دنبال کنید.

در خصوص مشکل‌تان با یک دوست یا متخصص حرف بزنید

اگر تمام این راه‌ها را رفته‌اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید، یک راه دیگر باقی می‌ماند: درخصوص آن حرف بزنید. فرقی نمی‌کند که با یک دوست صمیمی و یا یکی از نزدیکان‌تان حرف بزنید و یا اینکه به متخصص مراجعه کنید. می‌توانید با اطرافیان‌تان درد دل  کنید. اما اگر احساس افسردگی زیادی می کنید بهتر است پیش پزشک بروید و مشکل‌تان را جدی بگیرید.

یادتان باشد که دچار شدن به افسردگی گناه و نشانه‌ی ضعف شما نیست. برای همه‌ی ما پیش می‌آید که در طول زندگی بارها احساس ضعف، افسردگی و ناتوانی داشته باشید. نیازی نیست تمام مشکلات زندگی را به تنهایی به دوش بکشید و به سلامتی خود آسیب برسانید. بهتر است از دیگران کمک بگیرید تا زودتر مشکل رفع شود. بدون شک پزشک بر حسب شرایط بدنی، سن و سال و جنسیت و غیره توصیه‌هایی بهتری برایتان خواهد داشت.


 

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.