تبیان، دستیار زندگی

آسپیرین؛ قرصی با اثرات باور نکردنی

آسپیرین جزو قدیمی‌ترین قرص‌های تولید شده در جهان است. با این حال در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و آزمایش‌های بیشتری روی آن انجام گرفته است. آسپرین یا استیل سالیسیلیک اسید به عنوان یک داروی ضدالتهاب شناخته شده است. این دارو جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (غیرکورتونی) محسوب می‌شود که در کاهش درد و تسکین تب نقش می‌دارد. از این دارو برای تسکین دردهای روماتیسمی نیز استفاده می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

آسپیرین و سرطان روده ،  آسپیرین و سرطان کولون  ،

 

آسپرین برای مقابله با سکته قلبی عروقی 

بیش از بیست سال است که اثرات مثبت آسپیرین در حفاظت از سلامت قلب آشکار شده است. این دارو با مسدود کردن تجمع پلاکت ها، باعث رقیق و روان شدن خون شده و به این ترتیب از تشکیل لخته های خونی پیشگیری می‌کند.

برای پیشگیری از بروز سکته های قلبی یا مغزی استفاده از دوز پایین این دارو موثر است. این دارو برای افرادی که به واسطه‌ی چاقی، فشار خون بالا، عوامل وراثتی، مصرف دخانیات و دیابت در معرض خطر سکته قرار دارند، یا افرادی که قبلا سکته ی مغزی کرده اند، تجویر می‌شود. آسپرین همچنین در بیمارانی که دارای استنت عروق کرونری هستند نیز استفاده می‌شود.

 

آسپرین برای پیشگیری از خطرات پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی)

هیچ یک از اثرات مثبت آسپرین باعث نمی‌شود که شما خودسرانه و بدون نظر پزشک شروع به مصرف آن کنید

پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری یکی از عوامل اصلی عوارض ایجاد شده برای خانم‌های باردار و نوزادان است. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که دز پایین آسپرین (از 60 تا 150 میلی گرم در روز) خطر بروز این مشکل را به میزان 24 درصد کاهش می‌دهد.

محققان بر این باور هستند که آسپرین باعث جریان بهتر خون شده و از بروز لخته‌های خونی میکروسکوپی در بدن پیشگیری می‌کند. این لخته های ریز که به دلیل فشار خون بالا بروز می‌کنند، می توانند در زنده ماندن جنین و مادر نقش داشته باشند.

به عقیده‌ی متخصصان، خانم‌هایی که در معرض خطر هستند (به واسطه‌ی سابقه‌ی خانوادگی، سن بالای مادر و غیره) می توانند از دز پایین آسپرین برای مقابله با این مشکل بهره‌مند شوند. توجه داشته باشید که مصرف دز نرمال آسپرین یعنی 100 گرم در روز در طول بارداری ممنوع است.

آسپرین برای افزایش قدرت باروری

برخی خانم‌ها قربانی سقط های مکرر می‌شوند. در برخی موارد این خانم‌ها دچار اختلالات انعقاد خون هستند که می‌تواند مانع از پرفیوژن جفت جنین شود.

پرفیوژن که در زبان فارسی به آن خونیاری می گویند به معنی وارد کردن یا رساندن مایع به داخل بافت و در واقع تزریق خون به رگ های خونی است. در این صورت مصرف اسپرین با دز پایین در شروع بارداری و حتی قبل از اقدام به بارداری می‌تواند موثر باشد.

برخی از پزشکان از این دارو حتی در مواردی که IVF با شکست مواجه می‌شود نیز استفاده می‌کنند. این کار باعث بهبود عمل لانه گزینی تخم می‌شود. البته در این خصوص بررسی‌های تکمیلی در حال انجام است.

آسپرین برای مقابله با برخی سرطان‌ها

به عقیده‌ی متخصصان آسپیرین با برخی سرطان‌ها مقابله می‌کند. البته شیوه ی عملکرد آن همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما متخصصان احتمال می‌دهند که دز پایین آسپرین باعث کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود.

به عقیده‌ی محققان مصرف آسپرین در طولانی مدت، اثر پیشگیرانه‌ای در پولیپ‌های روده دارد و از بروز برخی سرطان‌های روده پیشگیری می‌کند.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف این دارو خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را به میزان حدود 40 درصد کاهش می‌دهد. نتایج بررسی‌ها همچنین از تاثیر آسپرین در پیشگیری از سرطان پوست و یا در پیشگیری از عود سرطان سینه خبر می‌دهد. البته گفتنی است که محققان همچنان در حال بررسی‌های تکمیلی هستند.

آسپیرین برای مقابله با زوال عقل

نتایج پژوهش ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت طولانی دز پایین آسپرین مصرف می‌کنند کمتر دچار اختلالات حافظه می‌شوند و به این ترتیب خطر بروز بیماری آلزایمر نیز کمتر می‌شود.

به عقیده‌ی متخصصان این تاثیر به دلیل پرفیوژن مغزی و اکسیژن رسانی به آن و یا تاثیر مستقیم روی مکانیسم های اولیه ی این بیماری دژنراتیو است. به نظر می رسد که این دارو در بیماری های نورودژنراتیو دیگری مانند بیماری پارکینسون نیز موثر باشد.

آسپرین خطر التهاب ورید را کاهش می‌دهد

نتایج پژوهش های اخیر نشان می‌دهند که مصرف دوز کم آسپرین تاثیر پیشگیرانه ای در بروز خطر التهاب ورید بعد از عمل ارتوپدی دارد.

افرادی که به مدت طولانی دز پایین آسپرین مصرف می‌کنند کمتر دچار اختلالات حافظه می‌شوند و به این ترتیب خطر بروز بیماری آلزایمر نیز کمتر می‌شود

 

توجه توجه

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده بر اساس نتایج پژوهش‌های انجام شده است. مهم‌تر از همه اینکه بدانید آسپرین عوارض جانبی بیشماری بخصوص خونریزی و زخم معده و یا نارسایی کلیه را به همراه دارد.

مصرف این دارو موارد منع مصرف زیادی دارد که باید به آنها توجه شود، یعنی اینکه نباید خودسرانه به مصرف آسپرین رو بیاورید و مصرف آن باید حتما با نظر پزشک متخصص باشد. 

مصرف این دارو در صورت آنژین، عفونت های گوش حلق و بینی کودکان و افراد متبلا به آسم و همچنین برای افراد مبتلا به نارسایی کبدی، افراد دچار زخم معده یا دارنده‌های سابقه‌ی خانوادگی آن و خانم‌های باردار بعد از ماه ششم حاملگی توصیه نمی‌شود.

توجه داشته باشید که بدون اجازه ی پزشک نباید آسپرین را به همراه داروهای دیگری که حاوی ترکیبات ضدالتهابی هستند و یا با داروهای ضدانعقاد دیگر مصرف کرد.

اگر از این قرص‌ها برای تسکین درد استفاده می‌کنید، بدانید که مصرف آن نباید بیش از پنج روز و بیش از سه گرم در روز باشد.

اگر مشغول مصرف دز پایین آسپرین هستند، در صورت داشتن عمل جراحی یا کارهای دنداپزشکی حتما پزشک یا دندانپزشک را در جریان قرار دهید، چون احتمال بروز خونریزی شدید وجود دارد.

اگر تحت نظر پزشک آسپرین مصرف می‌کنید خودسرانه آن را قطع نکنید. قطع مصرف این دارو نیز باید با دستور پزشک باشد.

باز هم تاکید می‌کنیم که هیچ یک از اثرات مثبت آسپرین باعث نمی‌شود که شما خودسرانه و بدون نظر پزشک شروع به مصرف آن کنید. 


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.