تبیان، دستیار زندگی
به حول و قوه ی الهی یازدهمین جشنواره ی بین المللی پروژه های دانش آموزی تبیان در اردیبهشت ماه سال 95 در دانشگاه شهید بهشتی تهران با همت عزیزان شرکت کننده با شور هر چه بیشتر از سال های پیشین یرگزار خواهد شد....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه یازدهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

برنامه دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان


تاریخچه:

طرح پروژه های دانش آموزی تبیان از سال 1383 آغاز به کار کرده است. دوره اول این طرح با حضور 40 گروه دانش آموزی برگزار گردید. دوره دوم آن در سطح 10 استان کشور و دوره سوم با حضور تعدادی از گروه های برتر با محوریت پژوهشی اجرا گردید.
در جشنواره دوره چهارم نیز 108 گروه دانش آموزی شرکت کرده بودند. از بین شرکت کنندگان دوره پنجم پروژه های دانش آموزی تبیان 180 گروه دانش آموزی از 11 استان کشور حضور داشتند و در سه بخش غرفه های نمایشگاهی، سمینارهای علمی و مسابقات دانش آموزی در تاریخ 9 و 10 اردیبهشت ماه 1389 مصادف با هفته معلم در فرهنگسرای خاوران تهران نتیجه تلاش خود را ارایه دادند و با یکدیگر به رقابت پرداختند.
در دوره ششم بیش از 1700 دانش آموز در قالب 880 گروه از 12 استان کشور در سالن 27 نمایشگاه بین المللی تهران شرکت داشتند.
در دوره هفتم نیز بیش از 750 گروه دانش آموزی از 15 استان کشور جهت ارایه دستاوردهای خود در سالن 1 و A1  نمایشگاه بین المللی تهران حضور یافتند.
 
هشتمین جشنواره پروژه های دانش آموزی با حضور بیش از 160 مدرسه در قالب1000 گروه دانش آموزی شامل 3500 دانش آموز از سراسر کشور آغاز شد که پس از داوری مرحله اول (بازدید از مدارس، بررسی گزارشات و تکالیف ارسالی) تعداد 85 مدرسه و مرکز آموزشی با 800 گروه شامل 2800 دانش آموز از 15 استان برگزیده شدند جشنواره دوره هشتم در دانشگاه شهید بهشتی تهران در چهار بخش مسابقات، سمینارهای علمی و نمایشگاه و کارگاه های تخصصی برگزار شد و دانش آموزان دستاوردهای یکساله خود را در این جشنواره ارایه دادند.

نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی با حضور بیش از 3000 دانش آموز از سراسر کشور در 4 و 5 اردیبهشت ماه سال 93 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شیهد بهشتی تهران برگزار شد. پژوهشگران رقابت در بخش های مختلف، در کارگاه و نشست های تخصصی دانشگاه شرکت داشتند، ضمنا در قالب تورهای علمی به بازدید از دانشگاه نیز پرداختند.


 دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان برای نخستین بار در عرصه بین المللی برگزار گردید. در این دوره که با حضور 5000 دانش آموز در  قالب 1200 تیم دانش آموزی از 16 کشور در روز های 10 و 11 اردیبهشت ماه سال 94 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شیهد بهشتی برگزار گردید، پژوهشگران در سه بخش غرفه های دانش آموزی، مسابقات و سمینارهای علمی به رقابت پرداختند.

برگزارکنندگان :

این جشنواره توسط موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان و با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

از ثبت نام تا جشنواره:

1- حضور رابطین در مدارس و جلسات و توضیح طرح برای دانش آموزان و دبیران

2- تشكیل تیم های دانش آموزی با هماهنگی مسئولین مدارس

3- انتخاب پروژه توسط تیم دانش آموزی (انتخاب موضوع، کاردستی های علمی، بانک ایده، فعالیت های دانش آموزان)

4- ثبت نام از طریق سامانه ثبت نام الکترونیکی توسط معلم و یا خود دانش آموزان

5- كسب مشاوره از طریق سایت برای پیشبرد كار

6- ارایه خروجی های مورد نظر اعم از تکالیف و گزارشات برای شركت در جشنواره

7- بررسی و داوری مرحله اول بر اساس مستندات ارسالی و خروجی های ارایه شده توسط مشاوران و داوران

8- كسب مجوز شركت در جشنواره پایانی و اختصاص دعوت نامه

اهداف برگزاری جشنواره:

گسترش فرهنگ پژوهشگری در بین دانش آموزان

ایجاد زمینه های ظهور خلاقیت و توانایی های بالقوه دانش آموزان

ارایه و عرضه دستاوردهای پژوهشی و فناوری آینده سازان ایران اسلامی

توسعه همكاری ها و مبادلات علمی و فنی مراكز پژوهشی و دستگاه های اجرایی

ایجاد انگیزه برای بالا بردن سطح علمی جهت تولید علم و جنبش نرم افزاری

افزایش حساسیت جامعه نسبت به پژوهش و متجلی كردن نتایج آن

تبیین نقش و اهمیت بالای تفكر و پژوهش

ثبت نام:

به حول و قوه الهی  ثبت نام یازدهمین جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی تبیان از تاریخ 13 آبان سال 94 مصادف با روز دانش آموز از طریق سایت آغاز خواهد شد و انشالله برنامه اختتامیه آن در اردیبهشت ماه سال 95  در دانشگاه  شهید بهشتی تهران با همت عزیزان شرکت کننده با شور هر چه بیشتر از سال های پیشین یرگزار خواهد شد.

دانش آموزان استان اصفهان و  استان خراسان (خراسان شمالی،رضوی و جنوبی)  می بایست در جشنواره استانی خود ثبت نام نمایند و  انشالله برترین های جشنواره استان های اصفهان و خراسان که در اسفندماه مشخص خواهند شد به صورت رایگان به یازدهمین جشنواره بین المللی تبیان در اردیبهشت ماه دعوت خواهند شد.

هر مدرسه و  یا مرکز آموزشی مجاز به اخذ یک غرفه می باشد، تعداد نفرات مجاز شرکت کننده در این بخش حداکثر 15 نفر است. هم چنین تعداد گروه های مجاز شرکت کننده از هر مدرسه، در بخش غرفه محدود به حداقل 3 تا حداکثر 5 گروه می باشد.

هر مدرسه یا مرکز آموزشی در بخش سمینارهای علمی مجاز به ثبت نام حداکثر10 گروه در بخش است.

در بخش مسابقات نیز هر مدرسه مجاز به ثبت نام در شاخه های مختلف مسابقات می باشد. هم چنین در هیچ یک از شاخه ها محدودیتی برای تعداد گروه شرکت کننده وجود ندارد.

(رعایت محدودیت های حداقل و حداکثری الزامی است، در غیر این صورت گروه های اضافی، بر اساس اولویت تاریخ ثبت نام توسط کمیته اجرایی جشنواره حذف خواهند شد)

هزینه شرکت در بخش های مختلف جشنواره دوره یازدهم پروژه های دانش آموزی به قرار زیر است:

هزینه شرکت برای ثبت نام هر گروه دانش آموزی مبلغ 1.500.000 ریال می باشد.

توجه: ثبت نام مدارس دولتی با 50 درصد تخفیف انجام خواهد شد. و ثبت نام پژوهش سراهای دانش آموزی برای هر پروژه مبلغ 500.000 ریال است.  این توضیح ضروری به نظر می رسد که،

گروه های شرکت کننده از پژوهش سراهای دانش آموزی، می بایست مورد تأیید مدیریت پژوهش سرای مربوطه قرار گیرند، در غیر اینصورت حذف خواهند شد.

شرکت کنندگان شهرستانی:

به ازای هر نفر مبلغ 1.000.000 ریال می باشد.

توجه: ثبت نام مدارس دولتی با 50 درصد تخفیف انجام خواهد شد. و ثبت نام پژوهش سراهای دانش آموزی برای هر پروژه به ازای هر نفر مبلغ 400.000  ریال است.

لازم به ذکر است در زمان برگزاری، دو شب اقامت در اردوگاه دانش آموزی باهنر تهران به همراه دو وعده صبحانه و دو وعده شام در خدمت شرکت کنندگانی شهرستانی هستیم.

توجه: در صورتی که تعداد گروه های ثبت نام شده بیش از حد مجاز باشد، مدرسه موظف به انتخاب گروه های برگزیده جهت شرکت در جشنواره ی پایانی و اعلام آن به کمیته اجرایی است، در غیر این صورت گروه های مازاد توسط کمیته اجرایی جشنواره  با توجه به اولویت زمانی ثبت نام ««حذف»» خواهند شد.

هم چنین در صورتی که مدرسه تمایل داشته باشد تا مازاد گروه ها توسط داوران جشنواره حذف شوند، داوری گروه ها و انتخاب گروه های برگزیده با پرداخت حق الزحمه و هزینه ایاب و ذهاب داوران، توسط مدرسه، انجام خواهد شد.

شرکت کنندگان:

شرکت کنندگان این جشنواره  دانش آموزان تمام مقاطع تحصیلی ابتدایی، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه می باشند که با توجه به بخش و گرایش مشخص شده در سامانه ثبت نام می توانند در جشنواره شرکت نمایند.

زمان و مکان:

جشنواره پایانی دوره یازدهم، انشالله در 9 و 10اردیبهشت ماه سال 1395در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد.

بخش های جشنواره:

جشنواره، شامل سه بخش ذیل خواهد بود:

1- غرفه های نمایشگاهی

2- سمینارهای علمی

3- مسابقات

برگزیدگان:

دستاوردها و پروژه های دانش آموزان توسط اساتید دانشگاه داوری خواهد شد و گروه های برگزیده علاوه بر دریافت جوایز، که شامل یک کارت هدیه به مبلغ پنج میلیون ریال، متعلق به تمامی اعضای گروه (شامل دبیر راهنما و دانش آموزان)، یک مودم رایتل، به هر یک از افراد گروه، لوح تقدیر جشنواره، تندیس ویژه ابداعات و اختراعات موسسه تبیان که متعلق به مدرسه مربوطه می باشد، را نیز دریافت می کنند.

علاوه بر آن

معرفی جهت همکاری و مبادلات علمی و فنی با مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی و صنعتی 
ارائه مشاوره به منظور بالابردن سطح علمی جهت تولید علم و جنبش نرم افزاری
معرفی جهت ارزیابی به بنیاد ملی نخبگان
معرفی جهت ارزیابی به جشنواره جوان خوارزمی 
حمایت در اجرای کارگاه های حضوری و مجازی برای علاقه مندان
ایجاد بستر مناسب جهت ارائه و معرفی در سایت تبیان و نمایشگاه های دانش آموزی کشوری

از دیگر مزایایی است که عزیزان برگزیده از آنها بهره مند خواهند شد.


مراسم اختتامیه و اهدا جوایز در  پایان روز جمعه مورخ 10 اردیبهشت در تالار ابوریحان مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

حامیان جشنواره

سازمان تبلیغات اسلامی

استانداری تهران

کمیسیون انجمن های علمی ایران

وزارت آموزش و پرورش

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان

سازمان پژوهش برنامه ریزی آموزشی

شهرداری تهران

بنیاد ملی بازی های رایانه ای

ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه دانشگاه صنعتی شریف

کاپ فیزیک ایران

تماس با ما:

آدرس دبیرخانه:  تهران، بلوار کشاورز، خیابان نادری، نبش حجت دوست ، شماره 12،طبقه اول، مرکز یادگیری موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

تلفن: 81202311، 81202167  
نمابر: 81202428

پست الکترونیکی: project@tebyan.com

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان