تبیان، دستیار زندگی

یوگا به درمان بیماری‌های مزمن کمک می‌کند

متخصصان حوزه‌ی سلامت بر این عقیده هستند که یوگا می‌تواند به افرادی که از آرتروز رنج می‌برند، کمک کند، چون باعث کاهش التهاب، استرس و افسردگی ناشی از بیماری‌های مزمن می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

یوگا

 

اگر با دیدن تصاویر حرکات یوگا و انعطاف بدنی یوگاکارها تصور می‌کنید با یک ورزش سخت، روبرو هستید و شما از عهده ی انجام آن بر نمی آیید، سخت در اشتباهید.

امروزه از کودکان کم سن و سال گرفته تا افراد سالمند به این ورزش گرایش پیدا کرده اند و به خوبی آن را انجام می‌دهند، چون بر خلاف تصور خیلی ها، یوگا ورزشی ساده و در عین حال بسیار موثر است. حتی پزشکان به مراجعینی که از مشکلاتی مانند کمردرد، آرتروز، مشکلات قلبی، بیخوابی و غیره شکایت دارند، ورزش یوگا را توصیه می‌کنند.

در این مطلب شما را با ورزشی معجزه گر که به درمان بیماری‌های مزمن کمک زیادی می‌کند بیشتر آشنا می کنیم.

یوگا راهی برای خلاصی از اضطراب

در عصر ماشینی و پرشتاب ما، هیچ کس از استرس در امان نیست. اختلالات اضطرابی و مربوط به استرس های روزمره روی سیستم عصبی پاراسمپاتیک تاثیر می گذارند و انجام ورزشی مانند یوگا باعث تسکین این سیستم می‌شود.

باید بدانید که انجام حرکات یوگا نیازمند تمرکز ورزشکار است. همین تمرکز، آگاهی نسبت به بدن و تنفس صحیح باعث می‌شود که ذهن ورزشکار از استرس های بیرونی فاصله گرفته و در زمان حال متمرکز شود. در نتیجه اضطراب به میزان زیادی کنترل می‌شود.

این روزها کمردرد تبدیل به یک مشکل رایج و مزمن بخصوص در بین افراد مسن شده است. خوشبختانه برای مقابله با این مشکل نیز می‌توان به یوگا اعتماد کرد

 

یوگا برای مراقبت از قلب نازنین تان

قلب جایی برای عشق ورزیدن به هستی است، نه جای ناخوشی و بیماری! یوگا ورزشی است که با تکیه بر تنفس های آرام، عمیق و با تمرکز سلامت قلب را ارتقا می‌دهد.

به عقیده ی محققان مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس هلند، این ورزش باعث بهبود سلامت قلب و عروق می‌شود، چون با بهره‌گیری از حرکات آرام، تنفس صحیح و همراه با تمرکز و ایجاد آرامش روحی، تمام اعضای بدن را آرام کرده و به کاهش فشارخون بالا و استرس کمک زیادی می‌کند.

یوگا برای کاهش فشارخون بالا

متاسفانه فشار خون بالا عاملی برای سکته قلبی و مغزی است. خبر خوب برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند و یا سابقه ی خانوادگی این مشکل را دارند، این است که یوگا به خوبی از عهده ی کنترل فشارخون بر می آید.

این گفته نتیجه بررسی های محققان دانشگاه پنسیلوانیا است که روی 58 مرد و زن 38 تا 62 ساله به مدت شش ماه بررسی کرده اند. محققان مشاهده کردند فشار خون داوطلب هایی که هر هفته، دو تا سه جلسه یوگا کار می‌کنند، بین 80/133 تا 70/130 تنظیم می‌شود.

یوگا برای خوابی آسوده و راحت

اگر دچار بیخوابی و بدخوابی هستید، به سراغ یوگا بروید. نتایج پژوهشی که در سال 2004 توسط مرکز ملی سلامت فرانسه به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که یوگا به درمان اینسومنیا یا همان بیخوابی کمک زیادی می‌کند.

البته باید بدانید که هر نوع ورزشی به بهبود چرخه خواب کمک می‌کند. با این حال محققان بر این عقیده هستند که انجام روزانه ی یوگا، سیکل خواب و بیداری را به خوبی تنظیم می‌کند و باعث بهبود کیفیت خواب و افزایش مدت زمان آن می‌شود، طوری که فرد بعد از بیدار شدن، احساس شادابی خوبی را تجربه می‌کند.

یوگا برای مقابله با سرطان

نتایج پژوهشی که در مرکز پزشکی یوگای دانشگاه ماریلند انجام شده است نشان می‌دهد که این ورزش می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی برای قربانیان سرطان به کار گرفته شود.

محققان این دانشگاه روی گروهی از خانم های مبتلا به سرطان سینه بررسی هایی انجام دادند. نتایج بررسی ها نشان داد بیمارانی که به طور مرتب یوگا کار می‌کنند، در مقایسه با بیمارانی که این ورزش را انجام نمی‌دهند، کمتر از افسردگی و اضطراب رنج می برند.

به عقیده ی محققان یوگا همچنین باعث کاهش عوارض منفی شیمی درمانی می‌شود.

یوگا برای کاهش التهاب

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ورزش یوگا باعث کاهش التهاب‌های مزمن بدن شده و درد و تورم را کاهش می‌دهد.

نتایج پژوهش های محققان آمریکایی نشان می‌دهد انجام ورزش یوگا (دو بار در هفته و به مدت سه ماه) باعث کاهش 20 تا 25 درصد التهاب بدن بیماران مبتلا به سرطان سینه، بیماری‌های قلبی و آرتروز می‌شود.

یوگا برای مقابله با آرتروز

متخصصان حوزه ی سلامت بر این عقیده هستند که یوگا می‌تواند به افرادی که از آرتروز رنج می برند کمک کند، چون باعث کاهش التهاب، استرس و افسردگی ناشی از بیماری‌های مزمن می‌شود.

نتایج بررسی های اولیه محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا نشان می‌دهد که یوگا باعث بهبود سلامت روحی، بهبود عملکرد مفاصل و همچنین باعث شادابی روحی افراد مبتلا به آرتروز می‌شود.

ورزش یوگا باعث کاهش التهاب‌های مزمن بدن شده و درد و تورم را کاهش می‌دهد

 

یوگا برای کاهش کمردرد

این روزها کمردرد تبدیل به یک مشکل رایج و مزمن بخصوص در بین افراد مسن شده است. خوشبختانه برای مقابله با این مشکل نیز می‌توان به یوگا اعتماد کرد.

نتایج پژوهشی که در سال 2014 به چاپ رسیده است نشان می‌دهد این ورزش باعث تسکین کمر درد می‌شود. در این پژوهش شرکت‌کننده‌ها به مدت چهار هفته و هر هفته پنج بار یوگا انجام دادند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که شدت کمردرد شرکت کننده ها به میزان 44 درصد کاهش پیدا کرده است.

بالاخره اینکه یوگا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

صحبت کردن از خواص ورزشی مانند یوگا نیاز به نگارش مقالات متعدد دارد. ما در این بحث فقط به گوشه‌ای از اثرات یوگا در کنترل و مقابله با بیماری‌های مزمن پرداختیم.

در نهایت می‌خواهیم بگوییم اگر با وزیدن اولین باد پاییزی دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوید، باید به فکر تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان باشید.

یکی از روش‌های مجهز کردن سربازان بدن انجام ورزش یوگا است. نتایج پژوهشی که در موسسه ی ملی سلامت فرانسه انجام شده است نشان می‌دهد که انجام منظم ورزش یوگا باعث کاهش ترشح کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود. این هورمون باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و شما را در معرض بیماری‌های رایج فصل سرما قرار می‌دهد.

توصیه می‌کنیم هر چه زودتر در یک باشگاه ورزشی مناسب ثبت نام کرده و هر هفته حداقل یک تا دو جلسه یوگا کار کنید تا به مرور اثرات مثبت آن را روی بدن‌تان ببینید.
همیشه سالم و پرنشاط باشید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.