تبیان، دستیار زندگی

12 راه زود پیر شدن

پیری اجتناب ناپذیر است. اگر شما وسط روز دچار خستگی می‌شوید و شاهد ایجاد چین و چروک بر روی صورت خود هستید، در نوع تغذیه و رفتارها و عادات روزانه‌ی خود دنبال دلیل آن بگردید. در اینجا به برخی عادات و رفتارهایی که منجر می‌شود شما زودتر از دیگران درگیر پیری شوید اشاره می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پیری زودرس، پیری پوست،  چین و چروک، پیرشدن، پیری،

شب بیداری

بیدار ماندن تا دیر وقت به ظاهر برای نوجوانان سرگرم کننده است، اما مصرف انرژی بدن در میانه‌های شب ممکن است آنان را مسن‌تر از هم سن و سال‌هایشان نشان دهد.

محرومیت از خواب شب می‌تواند سبب فرورفتگی زیر چشم، رنگ پریدگی و افتادگی پلک‌ها گردد. به گفته‌ی پزشکان این بی‌خوابی و کم‌خوابی‌ها می‌توانند سطح سلامت بدن را کاهش داده و جذابیت ظاهری فرد را نابود کند.

برای بهبودی روند خواب‌تان، تا دو هفته ساعات خوابتان را افزایش دهید. سپس این امر به صورت یک عادت در می‌آید.

کینه‌توزی

اگر به گذشته اجازه دهید شما را به تسخیر خود درآورد، سال‌های عمرتان را کوتاه‌تر می‌کنید. نبخشیدن اشتباهات دیگران و کینه به دل داشتن باعث بروز مشکلات عصبی شده و خواب‌تان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کینه سبب افزایش هورمون کورتیزول می‌شود که خود افزایش فشار خون، افزایش وزن و افزایش قند خون و دیابت را به دنبال دارد. یاد بگیرید که چگونه از سر تقصیرات دیگران بگذرید و گذشته را فراموش کنید.

اکثر افرادی که چند کار را با هم انجام می‌دهند و یا وظایف متعددی به عهده می‌گیرند، به دلیل افزایش استرس، مسن‌تر از دیگران به نظر می‌رسند

 

ورزش برای کاهش وزن

اگر شما تنها زمانی سراغ ورزش می‌روید که نیاز به کاهش وزن دارید و زمانی که به هدف خود رسیدید آن را ترک می‌کنید، باید بدانید یک متقلب محسوب شده و نمی‌توانید کمکی به سلامتی بدن خود نمایید.

فقط ورزش منظم و مداوم است که می‌تواند علایم پیری و مشکلات سلامتی را دور کند. ورزش منظم کمک می‌کند سطح هورمون کورتیزول کاهش یافته و در عوض میزان ترشح هورمون‌های سودمند مانند تستوسترون افزایش یابد.

این کار همچنین باعث کنترل فشارخون و اصلاح خلق و خوی می‌شود. 30 دقیقه ورزش در روز بهترین راه برای جلوگیری از پیری زودرس است.

مصرف شیرینی‌جات

اگر هرگز نمی‌توانید به شیرینی‌جات و دسرهای شیرین نه بگویید، قطعا به چین و چروک‌ها بله گفته‌ اید. شکر باعث پیری همه‌ی ارگان‌های بدن می‌شود و می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت، ظهور آکنه و چین و چروک در پوست شود.

مصرف قندها سبب اتصال مولکول‌های قندی به پروتئین‌های بدن می‌گردد. این امر باعث می‌شود پروتئین هایی که وظیفه‌ی استحکام بافت پوست را برعهده داشته‌اند، نتوانند به خوبی کار خود را انجام دهند و در نتیجه پوست دچار افتادگی شود.

سیگار کشیدن

ارتباط روشنی بین پیری و مصرف سیگار وجود دارد. اگر می نمی‌خواهید زودتر با زندگی دنیایی‌تان وداع کنید، همین حالا استعمال سیگار را کنار بگذارید. افرادی که قبل از 35 سالگی سیگار را ترک می‌کنند، تا حدود هشت سال بیشتر از سایر سیگاری‌ها عمر می‌کنند.

مصرف سیگار باعث تولید رادیکال های آزاد می‌شود که این رادیکال ها باعث زنگ زدن بدن می‌شوند. سیگار کشیدن بیش از هر عامل دیگری باعث بروز بیماری‌ها می‌شود، بیماری‌های نظیر مشکلات قلبی، سرطان، دیابت، زوال عقل و در نهایت مرگ زودرس.

مالش زیاد چشم‌ها

مالش زیاد چشم‌ها در زمان خستگی باعث کاهش کلاژن و کشش پوست و شکسته شدن مویرگ‌ها می‌شود که سبب بروز چین و چروک خواهد شد.

به جای مالش چشم‌ها، دو بسته چای سبز کیسه‌ای را بجوشانید. پس از خنک شدن، آن‌ها را برای 10 دقیقه بر روی چشم‌هایتان قرار دهید. استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین D و K در  اطراف چشم‌ها هم می‌تواند جلوی شکسته شدن مویرگ‌ها را بگیرد.

بی‌ثباتی وزن

جوان ماندن با داشتن وزن مناسب و ثابت رابطه مستقیم دارد. کاهش وزن و افزایش دوباره آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد و شما را نسبت به هم سال‌هایتان پیرتر نشان می‌دهد.

خوابیدن با صورت بر روی بالش

فشار آمدن به صورت در این موقعیت باعث تجزیه‌ی کلاژن و آسیب دیدگی پوست و در نهایت ایجاد چین و چروک می‌شود. همچنین به دلیل اصطکاک صورت با بالش، جریان خون در پوست دچار مشکل می‌شود و طراوت پوست را از بین می‌برد.

استراحت نکردن و عدم کنترل استرس

آخرین بار چه زمانی به مسافرت رفتید و استراحت کردید؟ مردانی که سال‌های زیادی درگیر شغل‌های پراسترس هستند، تا 50 درصد زودتر از دیگران می‌میرند. استرس‌های مزمن باعث بیماری‌های قلبی و عروقی، آسم و اختلالات خودایمنی می‌شود.

بنابر این سعی کنید گاهی برای دور شدن از استرس به مسافرت بروید، ورزش کنید و یا منشا استرس را یافته و آن را از بین ببرید.

کم نوشیدن آب

مصرف آب باعث آبرسانی و تغذیه‌ی بهتر پوست و در نتیجه شاداب ماندن آن می‌شود. در عوض مصرف کم آب، خشکی و سفتی پوست و چروک شدن را به دنبال دارد. به علاوه مصرف مواد غذایی مانند خیار، گوجه فرنگی، کدو و بادمجان، که بیش از 90 درصد دارای آب هستند نیز موثر است.

انتخاب تلویزیون به عنوان بهترین دوست

طبق آزمایشات ، هر یک ساعت زمانی که افراد برای تماشای تلویزیون می‌گذرانند، 22 دقیقه از عمرشان کم می‌شود. در واقع افرادی که حدود شش ساعت در روز را به تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌نشینند، پنج سال کمتر از هم سن و سال‌هایشان عمر می‌کنند.

چند کاره بودن

اکثر افرادی که چند کار را با هم انجام می‌دهند و یا وظایف متعددی به عهده می‌گیرند، به دلیل افزایش استرس نمی‌توانند هیچ کدام را به نحو احسن انجام دهند. این استرس‌های مزمن، رادیکال‌های آزاد در بدن آزاد می‌کند و شما را مسن‌تر از دیگران نشان می‌دهد. 


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.