تبیان، دستیار زندگی
ه ستاره ها این جا هستند نشریه شوت طی بررسی آماری بهترین گلزنان رقابت های لیگ باشگاههای مختلف در اروپا را معرفی كرد. تعداد گل های به ثمررسیده برای هر بازیكن با توجه به لیگی كه در آن بازی می كرده در ضریبی ضرب شده و ضریب دو برای...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین گلزنان رقابت های اروپایی در فصل گذشته

ستاره ها این جا هستند

نشریه شوت طی بررسی آماری بهترین گلزنان رقابت های لیگ باشگاههای مختلف در اروپا را معرفی كرد. تعداد گل های به ثمررسیده برای هر بازیكن با توجه به لیگی كه در آن بازی می كرده در ضریبی ضرب شده و ضریب دو برای پنج لیگ اسپانیا، ایتالیا، فرانسه ، آلمان و انگلیس در نظر گرفته است . روی ماكای از دپورتیوولاكرونیا در صدر قرار دارد و اندره كرولف كه سی و هفت گل در لیگ استونی به ثمر رسانده ، به دلیل ضریب یك این لیگ جایی میان بزرگان نیافته است.

روی ماكای

دپورتیوولاكرونیا

29 گل/ 58 امتیاز

تك خال های هلندی دپورتیوولاكرونیا بیست و نه گل در لالیگا به ثمر رساند و بالاتر از ستاره هایی چون رونالدو و كلایورت قرار گرفت. دپورتیوو به مدد گل های این بازیكن بیست و نه ساله بود كه در مكان سوم جدول، پشت سر رئال مادرید و رئال سوسیه داد ایستاد. عنوان " روی كبیر" برازنده اش است.

ماتیاكژمان

آیند هوون

35 گل/52 امتیاز

بله او سی و پنج بار دروازه حریفان را باز كرد، ولی چون درهلند بازی می كرد در مكان دوم جدول ایستاد . این ستاره صربی دراكثر رقابت های آیندهوون درخشید و دروازه آژاكس نامدار را هم گشود، خواهان بسیاری دارد ولی آیندهوون بدون او قدرت اصلی اش را از كف می دهد. روشن نیست او كی به كجا خواهد رفت.

شعبانی نوندا

موناكو

26 گل/52 امتیاز

وقتی سال 2000 به موناكو پیوست ركوردی با رقم 5/13 میلیون پوند درباشگاههای فرانسه به جای گذاشت. او جای دیوید ترزگه را در موناكو گرفت و با به ثمر رساندن بیست و شش گل در فرانسه همه را میخكوب كرد، اما موناكو فقط با یك امتیاز اختلاف با لیون به مكان دوم قناعت كرد. باید انتظار كشید تا ببینیم این ستاره كنگویی در فصل جدید چه خواهد كرد.

رود ون نیستلروی

منچستر یونایتد

25 گل/ 50 امتیاز

فصل استثنایی برای ستاره هلندی یونایتد سپری شد . به ثمر رساندن بیست و پنج گل در رقابت های انگلیس بسیار دشوار است و ون نیستلروی با سربلندی عنوان بهترین گلزن لیگ برتر را از آن خود كرد.

دیدارهای سه گله او برابر نیوكاسل، فولهام و چارلتون و بازی های خوبش در رقابت های اروپا در یادها خواهد ماند. یونایتد بدون او نمی توانست قهرمانی را از چنگ آرسنال درآورد.

تیری آنری

آرسنال

24 گل/48 امتیاز

بسیاری از گل های فصل گذشته اش در سیاهه زیباترین و بهترین گل های فصل جای گرفتند. ضمن آن كه بیست و یك گل آرسنال به مدد پاس های نهایی او به ثمر رسیدند ، او دررقابت های اروپایی آرسنال هم مرد اول بود. آرسنال قهرمان انگلیس نشد، ولی با آنری جام حذفی را به دست آورد. آنری با فرانسه قهرمانی جام كنفدراسیون ها را نیز از آن خود كرد.

كریستین ویری

اینتر

24 گل / 48 امتیاز

مهاجم تنومند و قوی پنجه اینتر ، بیست و چهار گل در سریA به ثمر رساند و ركورد خودش را تكرار كرد، اما اینتر باز هم پشت سر یووه ایستاد. عجیب نبود اینتر زمانی نزول كرد كه ویری به دلیل مصدومیت چندین دیدار حیاتی سریA و لیگ قهرمانان را از دست داد. وقتی بوبو آماده بود، كسی جلودارش نبود، مثل چهار بازی كه دروازه برشا را گشود و سه بار دروازه امپولی را باز كرد. با این وصف به نظر می رسید حرف آخرش را نزده است.

جیمز بیتی

ساوتهمپتون

23 گل/46 امتیاز

عضو باشگاه بزرگی نبود ، اما همپای تیر آنری و رودون نیستلروی دروازه حریفان را گشود این نشان از استعداد فراوان جیمی كوچولوی بزرگ( عنوانی كه طرفداران ساوتهمپتون به او داده اند) دارد. ساوتهمپتون با گل های او به كرانه آرامی در لیگ برتر دست یافت. بیتی از زوایای مختلف ، دروازه حریفان را گشود، آرسنال با ضربه او به زانو در آمد و دروازه فولهام سه بار توسط اوباز شد. اگر به تیم بزرگی برود، یقینا در سطح والایی اوج می گیرد.

نیهات

رئال سوسیه داد

23 گل / 46 امتیاز

هیچ كس انتظار نداشت این بازیكن ترك تبار در اسپانیا تا این حد بدرخشد . گل های او به صورت غیر منتظره سوسیه داد را به صدر جدول كشاند و تا روز آخر به رقابت پایاپای با رئال مادرید بزرگ وادار كرد. او سریع، قوی و با طراوت بود و بسیاری از باشگاههای بزرگ دنیا در پی او هستند، ولی توانایی خرید او را ندارند.

رونالدو

رئال مادرید

12 گل/ 46 امتیاز

پس از یك فصل ناامید كننده در اینتر در جام جهانی درخشید  و پس از انتقال پر سروصدایش به رئال پاسخ همه را با گل هایش داد. قهرمانی رئال طی رقابت فشرده با سوسیه داد نمی تواند وامدار ضربه های نهایی او نباشد. او بسیار زود با رائول هماهنگ شد و در چهار دیدار آخر رئال شش گل به ثمر رساند. منچستر یونایتد با ضربه های او از لیگ قهرمانان بیرون رانده شد.

پائولتا

بوردو

23 گل/ 46 امتیاز

برای دومین سال پیاپی مرد سال فوتبال كشورش شد. او بوردو را در مكان چهارم جدول جای داد وبه رقابت های جام یوفا كشاند. اما این ستاره سی ساله فصل آینده در بوردو نخواهد بود و به پارسی سن ژرمن خواهد رفت. جایی كه پاریسی ها امیدوارند جای خالی ستاره رفته شان- رونالدینیو- را پر كنند. پرتغالی ها برای رقابت های یورو 2004، به او دل بسته اند.