تبیان، دستیار زندگی

جلوگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر به تدریج فرد را از حافظه، شخصیت و ذهن خود دور می‌سازد و به عنوان یک بیماری مخوف، تمام اعضای یک خانواده را درگیر می‌کند. برخی افراد آلزایمر را بسیار ترسناک‌تر از سرطان می‌دانند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

کشف تاثیر یک آنتی‌بیوتیک در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

امروزه آمار ابتلا به آلزایمر رو به افزایش است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 میلادی، 80 میلیون نفر دچار این بیماری شوند.

حدود 10 درصد افراد بالای 65 سال و 50 درصد افراد بالای 85 سال در معرض خطر ابتلا به این بیماری مخوف قرار دارند.

اما امروزه آمار مبتلایان به آلزایمر با سن کم، حتی در دهه بیست زندگی رو به افزایش است و هنوز هیچ دلیل قاطعی برای این موضوع یافت نشده است که چرا برخی افراد در سنین بسیار کم دچار آلزایمر می‌شوند.

طبق بررسی‌ها، غذاهای پر چرب و دارای قند فراوان دشمن مغز محسوب می‌شوند و کشورهایی که مصرف غذاهای چرب و شیرین در آنها بالاست، بیش از دیگران شاهد بروز آلزایمر خواهند بود

 

به چند علت بروز آلزایمر توجه کنید

ژنتیک: احتمال می‌رود برخی ژن های موجود در سلول تا 50 درصد خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند. سن: همان طور که گفته شد به طور طبیعی با افزایش سن، خطر ابتلا به این بیماری نیز زیاد می‌شود.

سابقه‌ی خانوادگی: داشتن پدربزرگ، مادربزرگ، والدین و سایر اعضای نزدیک فامیل (خواهر، عمه، دایی و...) مبتلا به آلزایمر، خطر ابتلا به این مشکل را در فرد بالا می برد.

سبک زندگی: تغییر و تحولات پیش آمده در زندگی امروزی و مشکلاتی که به دنبال آن به وجود می‌آید، سبب بروز احتمالی آلزایمر خواهد شد.

عوامل خطر زا: مانند ضربه به سر، افسردگی، بیماری‌های قلبی، کلسترول خون بالا، بیماری‌های غده تیروئید، افزایش اسید آمینه خون (اسید آمینه واحد سازنده پروتئین است)، مقدار کم ویتامین ب12 و فولیک اسید در بدن می‌تواند بروز آلزایمر را به دنبال داشته باشد.

خبر خوب این است که پزشکان معتقدند راهی برای به تعویق انداختن آلزایمر تا پنج سال و یا جلوگیری از آن وجود دارد.

چطور می‌توان عملکرد مغز را تقویت کرد و جلوی بروز آلزایمر را گرفت؟

- برنامه غذایی و مکمل‌های غذایی مناسب
- کنترس استرس جسمی و روحی
- ورزش
- دارو (به تشخیص پزشک)

تغذیه: غذای مصرفی شما می‌تواند در بروز بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی، ورم مفاصل، سرطان، آلزایمر و... موثر باشد.

طبق بررسی‌ها، غذاهای پر چرب و دارای قند فراوان دشمن مغز محسوب می‌شوند و کشورهایی که مصرف غذاهای چرب و شیرین در آنها بالاست، بیش از دیگران شاهد بروز آلزایمر خواهند بود.

در واقع آلزایمر یک نوع بیماری مقاوم به انسولین است و به آن دیابت مغزی نیز می‌گویند.

ورزش: بر اساس بررسی‌ها، ورزش موجب بهبودی عملکرد سیستم قلب و عروق، جلوگیری از پوکی استخوان، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از کاهش حافظه می‌شود.

استرس: استرس و اضطراب نیز مخرب مغز هستند و می‌توانند به کاهش حافظه منجر شوند.

تمام این بررسی‌ها نشان می‌دهد که شما می توانید با رعایت برخی نکات، خود را از فاجعه‌ی از دست دادن حافظه نجات دهید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.