سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارو مصرف نمی کنند، اما اگر شما از آن دسته از افراد مبتلا هستید که نیاز به مصرف دارو دارید، به منظور جلوگیری از فراموشی داروها، برای مصرف آنها برنامه ریزی...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور با داشتن دیابت نوع دو بهتر زندگی کنید؟

همه افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارو مصرف نمی کنند، اما اگر شما از آن دسته از افراد مبتلا هستید که نیاز به مصرف دارو دارید، به منظور جلوگیری از فراموشی داروها، برای مصرف آنها برنامه ریزی کنید.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
دیابت

هر روز قند خون خود را اندازه گیری کنید

اگر به عنوان یک فرد مبتلا به دیابت نوع دو انسولین مصرف نمی کنید، اما باید حتما میزان قند خون تان را با دستگاه مخصوص آن اندازه گیری کنید.

لازم نیست مانند یک فرد مبتلا به دیابت نوع یک، مکررا این کار را انجام دهید. اما انجام یک یا دو بار اندازه گیری سطح قند خون لازم است. این کار سبب می شود بیشتر به غذای مصرفی تان توجه کنید.

مصرف داروها را جدی بگیرید

همه ی افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارو مصرف نمی کنند، اما اگر شما از آن دسته از افراد مبتلا هستید که نیاز به مصرف دارو دارید، به منظور جلوگیری از فراموشی، برای مصرف داروها برنامه ریزی کنید.

این گونه داروها برای کاهش سطح گلوکز خون، کمک به بدن برای تولید انسولین و یا تأمین تمام انسولین مورد نیاز بدنتان تجویز می شوند.

حدود یک چهارم افراد مبتلا به دیابت نوع دو، ناگزیر به مصرف دارو هستند و این تقصیر آن ها نیست، بلکه پیشرفت بیماری دلیل این موضوع است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به اقتضای شغل تان ناچار به سفر کردن هستید، حتما داروها و دستگاه اندازه گیری خون را در ساک تان قرار دهید

حواستان به رژیم غذایی باشد

اگر مبتلا به این نوع دیابت هستید، باید در روز سه وعده غذایی سالم مصرف کنید و از آنجا که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته می باشید، باید غذاهای کم چرب را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

فعال و پر انرژی باشید

ورزش کردن نیز مانند کنترل مواد غذایی از شما در برابر بیماری های قلبی و عروقی محافظت خواهد کرد و به شما کمک می کند تا قند خون و وزنتان را کنترل نمایید.

یک فرد مبتلا باید در یک روز فعالیت هایی نظیر ورزش های هوازی و کششی را انجام دهد. حتی راه رفتن در اتاق کوچک تان و یا بالا و پایین رفتن از پله ها نیز بهتر از یکجا نشستن است.

بسته به نوع داروی مصرفی ممکن است در طول ورزش قند خونتان بسیار کم شود. بنابراین همیشه در هنگام ورزش علاوه بر دارو، یک آبنبات کوچک و یک بطری آب به همراه داشته باشید.

اگر اهل سفر کردن هستید مراقب باشید

اگر از آن دسته افرادی هستید که به اقتضای شغل تان ناچار به سفر کردن هستید، حتما داروها و دستگاه اندازه گیری خون را در ساک تان قرار دهید.

توصیه ی پزشکان این است که دو برابر مقدار مورد نیازتان، دارو به همراه داشته باشید. در این صورت شما دیگر نگرانی نخواهید داشت، زیرا ممکن است مجبور شوید بیش از روزهای تعیین شده در سفر باشید و یا داروهایتان گم شوند و یا از دستتان بریزند.

اگر دچار سرما خوردگی شدید، مصرف داروهای دیابت را قطع نکنید

به علت تغییر ناگهانی هوا ممکن است مبتلا به آنفلوانزا یا سرماخوردگی شوید. در این صورت به احتمال زیاد میزان قند خونتان بیش از قبل افزایش خواهد یافت و شما به هیچ وجه نباید میزان داروی مصرفی را کاهش داده و یا مصرف آن را قطع کنید. حتی اگر بی اشتها هستید، داروها را با نوشیدن آب فراوان ببلعید.

روش زندگی صحیح را انتخاب کنید

اگر مبتلا به دیابت نوع دوم هستید، قطعا این موضوع بسیاری از وجوه زندگی تان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

با انتخاب رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش مورد علاقه و ... از بروز عوارض جانبی این بیماری جلوگیری کنید و زندگی زیباتری را برای خودتان بسازید.مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین