تبیان، دستیار زندگی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال انتقال بیماری کرونا به کشور در پی حادثه منا و بستری جمعی از مجروحان ایرانی در بیمارستان های سعودی خبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احتمال انتقال کرونا از عربستان به ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال انتقال بیماری کرونا به کشور در پی حادثه منا و بستری جمعی از مجروحان ایرانی در بیمارستان های سعودی خبر داد.

بخش اجتماعی تبیان
کرونا ، عربستان

دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به شیوع بیماری وبا در کشور عراق اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری وبا در کشور عراق ستادی در کشور تشکیل شده بود که حادثه غمبار منا باعث شد این ستاد علاوه بر دو وظیفه مهمی که باید در وزارت بهداشت در مورد بیماری کرونا و وبا تعقیب می کرد، در مورد بحث انتقال مجروحین، کمک به بیمارستان های منا،  مکه مکرمه و مدینه نیز فعالیت کنند. این امور جزو وظایف این ستاد به شمار می رود.

انتقال سریع تر مجروحان و جانباختگان به کشور، در دستور کار است

وی با تاکید بر اینکه انتقال هرچه سریعتر جانباختگان و مجروحین در دستور کار قرار دارد، افزود: این ستاد هر روز جلساتی را برگزار می کند و وظایف خود را انجام می دهد. علاوه بر این دانشگاه های علوم پزشکی که در نقاط مرزی با کشور عراق قرار دارند در مورد فلج اطفال و وبا در حالت آماده باش هستند.

احتمال انتقال کرونا به ایران

این بیماری در عربستان وجود دارد و احتمال انتقال آن به کشور وجود دارد. به همین دلیل در هر پرواز یک نفر از همکاران ما امکانات لازم را ارائه و آموزش های لازم را انجام می دهد. برای مثال اگر فردی مشاهده شود که تب یا بیماری تنفسی دارد حتما از سایرین جدا شده و مورد ارزیابی های لازم قرار می گیرد

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه تاکنون ابتلا به ویروس کرونا در کشور ایران مشاهده نشده است، افزود: این بیماری در عربستان وجود دارد و احتمال انتقال آن به کشور وجود دارد. به همین دلیل در هر پرواز یک نفر از همکاران ما امکانات لازم را ارائه و آموزش های لازم را انجام می دهد. برای مثال اگر فردی مشاهده شود که تب یا بیماری تنفسی دارد حتما از سایرین جدا شده و مورد ارزیابی های لازم قرار می گیرد.

سخت گیری در مبادی ورودی کشور

هاشمی ادامه داد: در مبادی ورودی مقداری سختگیری وجود دارد که از حجاج بابت این موضوع عذرخواهی می کنیم، اما این امر برای سلامتی حجاج و اطرافیان شان ضروری است.
وی با تاکید بر اینکه اگر فردی تب داشته باشد برای مدتی قرنطینه می شود اظهار کرد: برای این موضوع تب سنج نداریم، البته از نظر علمی استفاده از تب سنج همچنان مورد سوال است و در چند کشور مورد استفاده قرار گرفته است، اما مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست و احتمال خطای آن زیاد است.
هاشمی ادامه داد: در روشی که ما پیش می گیریم به خود اظهاری مردم اعتماد می کنیم، البته این روش هم دقیق نیست اما چاره ای غیر از این وجود ندارد. اگرچه من فکر می کنم خود مردم بهتر از همه می توانند مراقبت کنند؛ مخصوصا اگر در دو هفته اول ورود به کشور دچار تب یا ناراحتی بودند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.
وزیر بهداشت ادامه داد: البته فکر می کنم تذکراتی که در کاروان ها و 200 پروازی که انجام می شود، از وجود هر گونه مشکلی جلوگیری کند.
هاشمی در ادامه در پاسخ به این سوال که مدت قرنطینه حجاج چه میزان است، گفت: اگر فردی مشکوک باشد متناسب با اینکه چه میزان تردید وجود دارد مدت قرنطینه متفاوت خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه در مورد افرادی که در بیمارستان های عربستان سعودی بستری هستند، سخت گیری بیشتری انجام خواهد شد، افزود: طبق آمار مشخص است که چه افرادی در بیمارستان های سعودی بستری هستند و طبیعی است که این افراد بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، زیرا احتمال انتقال بیماری در بیمارستان های عربستان بیشتر وجود دارد.

به منا نمی روم

وزیر بهداشت همچنین سفرش به منا را منتفی دانست و گفت: رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و وزیر ارشاد به منا سفر خواهند کرد.


منبع : ایسنا