تبیان، دستیار زندگی
ماهی در فرهنگ باستان ایرانیان نماد (زندگی) است. هر ساله با فرا رسیدن عید نوروز، تعداد زیادی ماهی های قرمز هم چون پیام آوران زندگی، طبیعت، زیبایی و به عنوان نماینده ای از دنیای حیوانات به خانه های بسیاری از ما راه می یابند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی احتمال اثر بخشی رنگ بر طول عمر ماهی قرمز
بررسی احتمال اثر بخشی رنگ بر طول عمر ماهی قرمز

دهمین دوره از پروژه های دانش‌آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پرشور شما دوستان و علاقه‌مندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبتطرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی"پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده‌اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه‌ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقه‌مند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: بررسی احتمال اثر بخشی رنگ ظرف (تنگ، آکواریوم و...) بر طول عمر ماهی قرمز
نام ارائه‌دهنده/دهندگان: راضیه شهرآبادی، فاطمه براری
زمینه و نوع پروژه: علوم زیستی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: فرزانگان رودهن


ماهی در فرهنگ باستان ایرانیان نماد زندگی است. هر ساله با فرا رسیدن عید نوروز، تعداد زیادی ماهی های قرمز هم چون پیام آوران زندگی، طبیعت، زیبایی و به عنوان نماینده ای از دنیای حیوانات به خانه های بسیاری از ما راه می یابند. متاسفانه در بسیاری موارد به دلیل عدم آشنایی انسان ها با ویژگی ها و شرایط زندگی این حیوان زیبا، شاهد آن هستیم که ماهی هایی که می توانند تا بیش تر از بیست سال عمر کنند و اندازه آن ها به بیش از 20 سانتی متر یا بیش تر برسد پس از چند روز زندگی در خانه‌ جدید، ناگهان دچار مرگ شده و در حالی که قرار بود نماد زندگی و شادی باشند، صحنه مرگ را از خود به جای می گذارند.
 
در پژوهش حاضر دانش آموزان به بررسی علت های مرگ ماهی های قرمز و راهکاری آسان برای افزایش طول عمر این ماهی پرداخته‌اند.
ماهیان قرمز از جمله گونه های مقاوم در مقابل شرایط نامساعد محیطی هستند اما شهرت آن ها در زود مردن است و این امر ناشی از مراقبت ضعیف از آن هاست. در چند سال گذشته بسیاری از کنشگران حقوق جانوران در ایران و دیگر کشورهای جهان نسبت به خرید ماهی های قرمز و نگهداری نامناسب آن ها اعتراض کرده‌اند، آن ها خرید این ماهیان در بسته های پلاستیکی و با قیمت پایین را عامل پرورش زیاد و در نهایت کشته شدن تعداد بسیاری از آن ها می دانند. امروزه به دلایلی همچون ضربه، مسمومیت با دی اکسید کربن و... طول عمر ماهی های قرمز کاهش می یابد. وقتی جامعه با مشکل کمبودن طول عمر ماهی های قرمز مواجه می شود شرایط نگهداری آن را ذکر می کند مثلاً ماهی قرمز باید در یک محیط کم سر و صدا و کم رفت و آمد نگهداری شود. ایجاد سر و صدای ناگهانی، ضربات و تکان های شدید و ناگهانی به سراغ ماهی رفتن و در آن تولید استرس نمودن ممکن است منجر به سکته قلبی و در نتیجه مرگ ماهی شود که از نظر پژوهشگران این مطالعه انجام این شرایط برای عموم راحت نمی باشد.


در این مطالعه پژوهشگران می خواهند طول عمر ماهی قرمز را با ایجاد شرایطی آسان از طریق کاربرد رنگ ها افزایش دهند که برای عموم راحت باشد؛ به همین دلیل رنگ ظرف ماهی (تنگ، آکواریوم و...) برای سنجش یاس و امید به زندگی در کاهش و افزایش طول عمر ماهی مورد بررسی قرار می گیرد.


اگر چه تأثیر رنگ از نظر روان شناسی بر روی اشتها، تمرکز حواس،...موثر است اما استفاده از آن در افزایش طول عمر ماهی قرمز کاربرد نداشته است، بنابراین این کار کاملاً ابتکاری می شود از آن جایی که ماهی قرمز در بسیاری از مراکز پرورش ماهی رویت می شود و به راحتی در دسترس عموم بوده و با هزینه کم قابل تهیه می باشد و انجام این پروژه موثر و ممکن است بسیاری از افراد جامعه از مردن زود هنگام ماهی های قرمز شکایت دارند و دوست دارند عمر آن ها افزایش یابد و در طول عید نوروز زنده بماند لذا رفع این مشکل ضروری به نظر می رسد.

مهارت های کسب شده

- آموزش روش تحقیق

- آموزش مقاله نویسی

- آموزش ایده یابی

- اجرای کار با جدول گانت

- جمع بندی و تحلیل

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه:مهدی رحمانی
تنظیم:علی سرمدی