تبیان، دستیار زندگی
از دیدگاه هومیوپاتی انسان موجودی است انرژیتیک که اعضای مختلف بدن انسان تحت نفوذ این انرژی در هماهنگی و تعادل قرار دارند. هومیوپاتی یک قانون در طبیعت می باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هومیوپاتی چیست؟
هومیوپاتی چیست؟

دهمین دوره از پروژه های دانش�ٌآموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پرشور شما دوستان و علاقه�ٌمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده�ٌاند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه�ٌای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقه�ٌمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: هومیوپاتی چیست؟
نام ارائه�ٌدهنده/دهندگان: آبتین زمانی
زمینه و نوع پروژه: پزشگی
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: دبستان پسرانه فرهنگ سعادت


از دیدگاه هومیوپاتی انسان موجودی است انرژیتیک که اعضای مختلف بدن انسان تحت نفوذ این انرژی در هماهنگی و تعادل قرار دارند. هومیوپاتی یک قانون در طبیعت می باشد و شما بدون کمک دارو نیز می توانید مشابهت را ایجادنمایید. پزشک هومیوپات می تواند تنها یک دارو برای تمامی این علایم تجویز نماید و نیازی به استفاده از چند دارو برای چند علامت گوناگون نیست. هومیوپاتی علاوه بر اینکه در زمینه اکثر بیماری ها کاربرد دارد، در زمینه کشاورزی و دامپروری هم کاربرد دارد و می تواند مشکلات بیماری در گیاهان و دام را حل کند بدون اینکه محیط زیست را آلوده کند.

هومیوپاتی چیست؟


هومیوپاتی چیست؟
هومیوپاتی از دو جزء هومو به معنی مشابه و پاتی به معنی بیمارگری گرفته شده است. که در فارسی مشابه درمانی ترجمه شده است بدین معنا که هر ماده ای بتواند یک سری علائم را در افراد سالم ایجاد نماید می تواند همان علائم را در فرد بیمار بهبود بخشد.


در هومیوپاتی چند نوع دارو وجود دارد و منشأ آن ها چیست؟
حدود 4000 نوع دارو وجود دارد. منشأ گیاهان (حدود 70%) مانند بلادون، گل تاج الملوک، گل بنفشه سه رنگ،
 گیاه تاج الملوک آرنیکا، گل همیشه بهار

هومیوپاتی چیست؟ ٗ� املاح معدنی، (حدود 20%) مثل طلا، آهن، کلسیم، فسفر
 حیوانات (حدود 7%) مانند زنبور عسل و یک نوع ماهی مرکب
 مواد بیولوژیک (حدود 3%) تیرویید گوسفند و پوست صدف

هومیوپاتی چیست؟


ریشه هومیوپاتی به كدام كشور بر می گردد و ابداع گر آن كه بوده است؟
هومیوپاتی در اصل یک قانون طبیعی است و از زمان بقراط 450 سال قبل از میلاد مسیح نقل شده است. تااین كه در سال 1796 دكتر ساموئل هانمن پزشك آلمانی آن را به شكلی قانون مند ارائه نمود. در ایران نیز افرادی بوده اند كه حدود 80 سال قبل با هومیوپاتی آشنا بوده اند. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی پس از بررسی های فراوان در دی ماه 1377 رسماً فعالیت هومیوپاتی را قانونی اعلام كرد.

هومیوپاتی چیست؟    هومیوپاتی چیست؟

بقراط (پدرطب) دکتر ساموئل هانمن (ابداع کننده طب هومیوپاتی)

شکل و مصرف داروهای هومیوپاتی
داروهای هومیوپاتی به صورت قرص می باشد که پوشش آن از جنس شیر بز می باشد تفاوت داروهای هومیوپاتی با طب رایج این است که در طب رایج مقدار ماده موثره تعیین کننده دارو است، در سیستم هومیوپاتی به جای مقدار ماده موثره از واژه توان استفاده می کنند به دلیل اینکه یکی از مهم ترین مراحل تهیه داروی هومیوپاتی رقیق سازی دارو است و هرچه رقت دارو افزایش یابد دارو قویتر شده یا توان آن افزایش یافته است. قویتر کردن این دارو در اثر ضربه های شدیدی است که به آن وارد می کنند، خواص درمانی ماده موثره که می تواند گیاه باشد در اثر ضربه های شدید به مولکول آب منتقل شده و مولکول آب حامل اثرات درمانی می شود.
 
تعدادی بذر پنبه را به محلول هومیوپاتی آغشته کرده و بذرها را در گلدان شماره 1 می کاریم، در گلدان شماره 2 بذر پنبه که با داروی هومیوپاتی آغشته نشده می کاریم بعد از چند روز مشاهده می شود بذر گلدان 1 زودتر جوانه می زند و پس از یک ماه برگ های گلدان 1 سالمند ولی گلدان 2 برگ های پنبه دچار بیماری شده اند که از این آزمایش نتیجه می گیریم گیاهی که بذرش با محلول هومیوپاتی ضدعفونی شده می تواند سریع تر رشد می کند و هم دچار بیماری نشده است همچنین به جای اینکه از سموم شیمیایی استفاده شود از مواد طبیعی استفاده شد و به محیط زیست آسیبی نرسید.هومیوپاتی چیست؟ هومیوپاتی چیست؟

مراجعه به پزشک هومیوپات
 نگهداری داروهای هومیوپاتی
1- دور از نور خورشید باشند.
2- نزدیک موادی که بوی قوی دارند نباشند.
3- نزدیک وسایل برقی دارای میدان الکترومغناطیسی نباشند.
همچنین در مصرف داروهای هومیوپاتی نباید سیر، قهوه، نسکافه و نعناع خورد هر داروی هومیوپاتی خواص خود را به واسطه پیوند هیدروژنی مولکول های آب در خود ذخیره می کند بنابراین هرعامل فیزیکی مانند پرتو ماوراء بنفش، حرارت بالا، یخ زدگی، مواد غذایی با بوی فرار مانند نعناع و سیر که این پیوندها را تهدید کند باید از آن پرهیز شود، پرهیزهای موجود در این سیستم فقط تا زمانی اعمال می شود که بیمار اثرات درمانی را تجربه کند و بعد از آن نیاز به داروی هومیوپاتی و پرهیز غذایی یا دارویی ندارد.
هومیوپاتی چیست؟     هومیوپاتی چیست؟
در پژوهش حاضر دانش آموزان سعی در شناخت هومیوپاتی داشتند لذا جهت کسب اطلاعات لازم از شیوه های مطالعات کتابخانه ای، جستجو در اینترنت و پرسش از متخصصان و پزشکان استفاده کردند.

مهارت های کسب شده

روش های تحقیق کردن-آشنایی با هومیوپاتی

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: مهدی رحمانی

تنظیم: علی سرمدی