تبیان، دستیار زندگی
زگیل، ضایعه بدشکل و مزاحمی است. درمان های مختلفی تاکنون برای آن پیشنهاد داده شده است مانند چسب زگیل یا استفاده از داروهای گیاهی و ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی زگیل و امکان سنجی ساخت کرم گیاهی

امکانسنجی ساخت کرمی برای زگیل با پوست گردو

دهمین دوره

از پروژه های دانش‌آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پرشور شما دوستان و علاقه‌مندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده‌اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه‌ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقه‌مند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: بررسی زگیل و میخچه

نام ارائه‌دهنده/دهندگان: فاطمه نوراله
زمینه و نوع پروژه: تجربی/ گیاهان دارویی/ گیاه درمانی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: غیردولتی هما (دوره اول)


زگیل، ضایعه بدشکل و مزاحمی است. درمان های مختلفی تاکنون برای آن پیشنهاد داده شده است مانند چسب زگیل یا استفاده از داروهای گیاهی و ... زگیل، ضایعه پوستی مخاطی است که بر اثر ویروسی به نام پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. این ویروس از دسته ویروس های حاوی دی ان ای است. تا به حال بیش از صد نوع از این ویروس شناسایی شده است. بعضی ویروس ها فقط در نواحی خاصی از بدن ظاهر شده، بر اساس نوع و محل درگیری و شکلشان، تقسیم‌بندی می شود. تعدادی از ویروس ها در ناحیه سطحی پوست متمرکز می شود و شروع به تکثیر می کنند، ولی این تکثیر خطرناک نیست.

بنابراین سلول های اپیدرمی زیاد می شود و برجستگی ناصاف در سطح پوست به وجود می آورد که گاهی کوچک است و گاه نیز بسیار بزرگ می شود. زگیل، ضایعه‌ای خوش‌خیم است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند، ولی زگیل هایی که در ناحیه تناسلی رشد می کند، احتمال بدخیم شدن دارد.

امکانسنجی ساخت کرمی برای زگیل با پوست گردو

برخی زگیل ها در نواحی کف دست و پا رشد می کنند، اما به دلیل این که اپیدرم این ناحیه ضخیم است، زیاد برجسته نمی شوند. این نوع زگیل، کسانی را بیشتر درگیر می کند که دچار صدماتی به کف دست و پا می شوند یا افرادی که مدت های طولانی، کفش و پوتین را از پا در نمی آورند.

البته در این شرایط، گاهی زگیل با میخچه اشتباه گرفته می شود، اما تفاوت این دو در این است که میخچه ناشی از فشار واردشده به پوست است و در نگاه ظاهری، تغییری در خطوط سطح پوست دیده نمی شود و با اصلاح فشار، این عارضه، خود به خود برطرف می شود؛ ولی زگیل، شکل دیگری دارد که همه با اشکال آن آشنا هستیم. یک بیماری ویروسی است که به خود فرد و دیگران منتقل می شود. نوع بعدی در ناحیه گردن و تنه دیده می شود. در پژوهش حاضر دانش آموزان سعی در شناخت بیشتر زگیل به منظور درمان گیاهی آن داشتند.

مهارت های کسب شده

  1. مطالعه زگیل، انواع آن، علل و درمان های موجود
  2. مطالعه گیاهان مختلف و یافتن پوست سبز گردو
  3. آموزش کمک به حفظ محیط زیست با مصرف دوباره مواد دور ریز مثل پوست گردو
  4. مطالعه سایر کاربردهای پوست سبز گردو و مطالعات قبلی انجام شده در این زمینه
  5. ساخت کرم برای زگیل
  6. بررسی اثر آن

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: مهدی رحمانی

تنظیم: علی سرمدی