سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چندی پیش در خبرها آمده بود که برخی از دستمال های مرطوب به ماده مخدر LSD آلوده شده اند تا بتوانند در گروهی از دختران جوان یا نوجوان جرقه های اولیه اعتیاد را بزنند. به همین تصمیم گرفتیم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نیره ولدخانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مزایا و معایب دستمال های مرطوب


چندی پیش در خبرها آمده بود که برخی از دستمال‌های مرطوب به ماده مخدر LSD آلوده شده‌اند تا بتوانند در گروهی از دختران جوان یا نوجوان جرقه‌های اولیه اعتیاد را بزنند. به همین تصمیم گرفتیم در مورد دستمال‌های مرطوب و مزایا و معایب آنها و در کنارش درباره این ماده مخدر و میزان جذبش از طریق پوست مطلبی تهیه کنیم. با ما همراه شوید.
دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست

شاید برخی از دستمال‌های مرطوب با نام و نشانی غیرمعتبر، به عمد، آلوده به ماده توهم‌زای LSD شده باشند و شاید هم نه. اما در این تردیدی نیست که تقریبا تمام دستمال‌های مرطوب که حتی تولید برند‌های معروفی هم هستند، حاوی ترکیب‌های مضری هستند که می‌توانند بر محیط‌زیست و به دنبال آن بر سلامت ما تاثیر منفی بگذارند و به همین دلیل بهتر است تا جایی که ممکن است، استفاده از آنها را محدود کنیم.

 

مزایای دستمال‌های مرطوب
دستمال‌های مرطوب به‌دلیل کاربردی و در دسترس بودن، همچنین به‌دلیل بوی خوب و لطافتی که دارند مورد علاقه بسیاری از افراد به‌خصوص خانم‌ها و مادران جوان هستند.


از نظر بسیاری از مصرف‌کنندگان، دستمال‌های مرطوب اقتصادی و به صرفه هستند و کاربرد آنها در هر شرایطی ساده است.


تولیدکنندگان ادعا می‌کنند استفاده از این دستمال‌ها باعث می‌شود حین شستشو در مصرف آب به میزان سه برابر صرفه‌جویی شود و چهار تا هفت برابر کمتر آب را آلوده می‌کند.


البته فراموش نکنید که مصرف‌کنندگان نمی‌دانند چه مقدار آب برای تولید دستمال مرطوب استفاده می‌شود.

فنوکسی‌اتانول موجود در دستمال مرطوب برای کبد مضر است و می‌تواند برای سیستم عصبی و گوارشی و خون مشکل‌ساز باشد. لذا توصیه اصلی محققات بر مصرف نکردن این نوع محصولات مخصوصا در دوران بارداری و کودکی است

معایب دستمال مرطوب
دستمال‌های مرطوب بر پایه آب و بدون الکل تهیه شده‌اند و برای اینکه دچار آلودگی‌های میکروبی نشوند، نگهدارنده‌هایی دارند که معروف‌ترین آنها فنوکسی‌اتانول است. این ماده شیمیایی خاصیت ضدمیکروبی دارد و از رشد باکتری‌ها پیشگیری می‌کند.


برخی از انواع دستمال‌های مرطوب بهداشتی از 60 درصد پلی‌استر (مواد شیمیایی) و 40 درصد سلولز تهیه شده‌اند.


متخصصان توصیه می‌کنند از انواع صددرصد سلولزی استفاده کنید، زیرا پلی‌استر، چهار برابر سلولز دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند که برای محیط‌زیست مضر است. در ضمن به نوع نگهدارنده استفاده‌شده نیز باید توجه داشته باشید.


تاکنون تحقیقات بسیاری در رابطه با فنوکسی‌اتانول انجام شده است. گرچه این ماده از سال 2005 از سوی مقامات بهداشتی اروپایی مجوز استفاده گرفته است، اما به اثبات رسیده که برای کبد مضر است و می‌تواند برای سیستم عصبی و سیستم گوارشی و خون مشکل‌ساز باشد؛ به‌عنوان مثال این ماده و مشتقاتش می‌توانند باعث اختلال در عملکرد غدد درون‌ریز و آلرژی شوند.


حتی در سال 2003 محققان انگلیسی از ارتباط میان مصرف این نگهدارنده و ابتلا به سرطان پستان خبر دادند.


مواد مضر دیگر موجود در دستمال‌های مرطوب فتالات‌ها هستند. فتالات‌ها مولکول‌های شیمیایی‌ای هستند که به‌عنوان تثبیت‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.


در اروپا تنها یک نوع از فتالات‌ها با عنوان دی‌اتیل فتالات استفاده می‌شود، اما بررسی‌ها نشان داده حتی این نوع از فتالات هم می‌تواند در رشد بیضه و کاهش قدرت باروری موثر باشد و باعث اختلال در میزان هورمون‌های کبدی شود.


تولیدکنندگان می‌گویند از این مواد در میزان استاندارد استفاده می شود تا مسمومیتی ایجاد نکنند، اما هنوز به اثبات نرسیده که آیا دوز پایین این ترکیب‌های شیمیایی می‌تواند بی‌خطر باشد یا نه.


به گفته متخصصان سرطان‌شناسی، همین میزان پایین از مواد سمی می‌تواند مخصوصا در دوران بارداری با تاثیر بر عملکرد غدد درون‌ریز زمینه‌ساز ابتلا به سرطان‌هایی باشد که 40 یا 50 سال بعد نمایان شوند.


به همین دلیل توصیه اصلی بر مصرف نکردن این نوع محصولات مخصوصا در دوران بارداری و کودکی است. متاسفانه آمار نشان می‌دهد طی بیست سال گذشته در اروپا، میزان ابتلای کودکان به سرطان افزایش یافته است.

 

پوشک نوزاد

دستمال مرطوب برای پاک کردن کودک مناسب نیست
آ‍ژانس ملی امنیت دارویی و محصولات بهداشتی فرانسه هشدار داد، ماده شیمیایی فنوکسی اتانول موجود در دستمال های مرطوب، در کودکان زیر سه سال خطر ایجاد مسمومیت را به همراه دارد.


محققان توصیه می‌کنند در تولید دستمال‌های مرطوب مخصوص پاک کردن کودک، نباید از این ماده شیمیایی استفاده شود و باید میزان غلظت این ماده در سایر محصولات بهداشتی ویژه کودکان از یک درصد به 0.4 درصد کاهش یابد.


ماده فنوکسی اتانول قابلیت جذب بالایی دارد و از طریق پوست به بدن کودک نفوذ می‌کند.


اگرچه مصرف کوتاه مدت آن عوارض قابل توجهی ندارد و باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی نیز نمی‌شود، اما مصرف مداوم آن باعث سوزش چشم ها می‌شود.

 

برای پاک کردن آرایش چشم، از دستمال مرطوب استفاده نکنید
امروزه شیر پاک کن فراموش شده و به جای آن خانم ها از دستمال مرطوب برای پاک کردن آرایش استفاده می کنند.

پاک کردن آرایش با استفاده از دستمال مرطوب شاید راه حل آسانی بنظر آید، اما متاسفانه عواقب منفی در پشت آن نهفته است.


دستمال مرطوب باعث بوجود آمدن آکنه و چین و چروک پوست صورت می شود.


تحقیقات نشان داده اند که دستمال مرطوب، پوست را کاملا تمیز نمی کند و آلودگی روی پوست جمع می شود. علاوه بر آن این مایعی که دستمال را مرطوب می کند، برای پوست ضرر دارد.

اگر برای پاک کردن ادرار و مدفوع کودک زیر سه سال از دستمال مرطوب در ناحیه تناسلی استفاده می‌کنید، بعد از آن با پارچه‌ای نمناک و تمیز محل را پاک کنید

وقتی آرایش چشم را با این دستمال مرطوب تمیز می کنیم، با انجام حرکت ناگهانی و خشن، چین و چروک های ریزی دور چشم ایجاد می شود و چون پوست اطراف چشم نازک است، باعث بوجود آمدن  قرمزی چشم ها، تورم و آکنه زیر پوستی می شود.


بهترین راه برای پاک کردن آرایش صورت این است که چند ثانیه صورت را با آب خیس کنید. سپس با آب و صابون بشویید. با این کار به آسانی آرایش صورت پاک می شود.

 

چند توصیه تکمیلی درباره دستمال های مرطوب
1- از دستمال‌های مرطوب تنها در مواقع ضروری استفاده کنید.


2- در صورتی که امکان استفاده از آب و صابون را دارید، از این مواد به جای دستمال‌های مرطوب استفاده کنید.


3- سعی کنید هنگام خرید، انواعی را انتخاب کنید که روی آنها قید شده از نظر آلرژی‌زا بودن کنترل شده‌اند.


4- اگر برای پاک کردن ادرار و مدفوع کودک زیر سه سال از دستمال مرطوب در ناحیه تناسلی استفاده می‌کنید، بعد از آن با پارچه‌ای نمناک و تمیز محل را پاک کنید.


5- از دستمال‌های الکلی بیش از حد استفاده نکنید، زیرا باعث خشکی شدید پوست می‌شوند.

 

دستمال مرطوب

ماده مخدر LSD چیست؟
چندی پیش دکتر مجید ابهری ، آسیب شناس اجتماعی از فروش دستمال‌های مرطوب کننده اعتیادآور در بازار خبر داد و گفت:


«اخیرا با توجه به گسترش مبارزه پلیس مبارزه با مواد مخدر با قاچاقچیان، مافیای مواد مخدر تاکتیک های خود را عوض کرده و اقدام به تولید و عرضه اقلام جدید با تبلیغات کاذب کرده است.


یکی از این اقلام، دستمال کاغذی مرطوب کننده برای رفع خستگی پوست و جوان سازی آن است که توسط فروشندگان زن در اتوبوس ها، مترو و اماکن پر تردد بانوان تبلیغ و عرضه می شود.


این دستمال های مرطوب کننده نه تنها موجب جوان سازی پوست نمی شوند، بلکه با ایجاد اعتیاد به مواد مخدر صنعتی باعث بروز بیماری های متعدد نیز خواهند شد.


این دستمال ها بعد از دو بار استفاده اعتیاد ایجاد می کنند و دارای مواد مخدر «ال اس دی» از مشتقات آمفتامین هستند.»


LSD یک ماده توهم‌زاست که بی‌بو و بی‌رنگ است و به اشکال مختلف مانند قرص‌های نقره‌ای و خاکستری رنگ، پودر سفید‌رنگ، کپسول، ژلاتین و مایع صاف و روشن وجود دارد.


گاهی دیده شده این ماده به‌صورت کاغذهای مربعی‌شکل کوچکی که روی آنها نقش و نگارهای مختلفی کشیده شده، به‌عنوان «کاغذ خشک‌کن» فروخته شده است.


LSD را به شیوه‌های خوراکی، دخانی، استنشاقی و تزریقی مصرف می‌کنند. آثار فوری مصرف آن پس از یک ساعت ظاهر می‌شود و به مدت هشت تا دوازده ساعت باقی‌می‌ماند.

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

منابع:
هفته نامه سلامت – سمیه مقصودعلی
سلامت نیوز

مجله پزشکی دکتر سلام
مهر

 

مطالب مرتبط:
دستمال کاغذی مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟
گاهی خشک کردن با دستمال کاغذی دردسرسازه
10 نکته برای تعویض پوشک بچه
7 راه درمان اگزمای نوزادان
دستمال کاغذی مرغوب بخرید
دستمال کاغذی سالم‌ تر از حوله
10 شگفتی در مسائل بهداشتی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین