تبیان، دستیار زندگی

9 علت باور نکردنی سردرد

اگر خیلی زود دچار سردرد می‌شوید، باید به دنبال علت آن باشید. شاید باورتان نشود، اما خوردن غذای سنگین، تغییرات آب و هوا، شنیدین خبر خوش، اختلالات هورمونی و غیره جزو عوامل ایجادکننده سردرد هستند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند. در این مطلب شما را با این عوامل مهم و تعجب برانگیز سردرد بیشتر آشنا می کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میگرن را چطور درمان کنیم؟

باد و طوفان

تغییرات آب و هوا یکی از عوامل بروز سردرد در افراد حساس است. این نوع سردرد که بیشتر به عوامل محیطی بستگی دارد، میگرن است.


برخی از افراد مبتلا به میگرن به مدت یک روز و یا چند ساعت قبل از توفان، باد و باران دچار حمله ی میگرنی می‌شوند. در برخی دیگر از افراد درد با باد شدید کلید می خورد.


در هر حال دمای هوا و تغییرات آب و هوایی می تواند عاملی برای سردرد باشد.


افراد مبتلا به میگرن به گرما حساس تر هستند، چون گرما باعث انبساط رگ های خونی مغز شده و به مشکل دامن می‌زند.


توصیه می‌کنیم از قرار گرفتن در معرض باد شدید، باد کولر و غیره بپرهیزید. یادتان باشد که استرس‌هایتان را کنترل کنید، چون یکی از عوامل مهم بروز سردرد محسوب می‌شوند.

احساسات ناگهانی و شدید اعم از احساسات مثبت مانند شادی زیاد و یا احساسات منفی مانند استرس، اضطراب و ناراحتی شدید همگی باعث بروز میگرن می‌شوند

 

تا لنگ ظهر خوابیدن

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما خوابیدن تا لنگ ظهر باعث بروز سردرد می‌شود. به طور کلی هر نوع تغییری در میزان ساعات خواب می‌تواند عاملی برای سردرد و نوع خاص آن یعنی میگرن باشد.


این مشکل زمانی که به اندازه ی کافی نمی خوابید و همچنین زمانی که دچار پرخوابی می‌شوید بروز می‌کند؛ به عنوان مثال افرادی که عادت دارند هر روز صبح ساعت شش از خواب بیدار شوند، زمانی که تا ساعت 11 صبح روز تعطیل در رختخواب می مانند، دچار سردرد می‌شوند.


بدون شک نیازی نیست که از ترس میگرن خودتان را از خواب محروم کنید. بهتر است در طول هفته، استرس‌ها و فشار کاری را کنترل کنید. شب ها زود بخوابید تا مجبور نباشید آخر هفته، تا دیر وقت در رختخواب بمانید.

 

صرفنظر کردن از یک وعده ی غذایی

ایجاد تغییرات غیرمنتظره در وعده های غذایی می تواند عاملی برای بروز سردرد شود. در نتیجه صرفنظر کردن از یک وعده ی غذایی و یا مصرف غذای سنگین در یک وعده می تواند عاملی برای بروز سردردهای میگرنی شود.


در برخی از افراد مبتلا به میگرن، افتادن قند خون و یا گرسنه ماندن و روزه داری باعث بروز حملات  میگرنی می‌شود.


برای مقابله با بروز چنین مشکلاتی بهتر است سر ساعت مشخصی غذا بخورید و از پرخوری بپرهیزید. با هیچ بهانه‌ای از خوردن وعده‌های غذایی اصلی، صرفنظر نکنید.

 

شنیدن خبر خوش

شنیدن خبر خوش و احساس شادی ناگهانی و زیاد می تواند عاملی برای بروز دردهای میگرنی باشد. دلیل اصلی این مسئله به درستی مشخص نشده است، اما احساسات ناگهانی و شدید اعم از احساسات مثبت مانند شادی زیاد و یا احساسات منفی مانند استرس، اضطراب و ناراحتی شدید همگی باعث بروز حملات میگرنی می‌شوند.


تنها راه چاره برای افراد مبتلا به میگرن، کنترل احساسات است. توصیه می کنیم ورزش ها و روش های کنترل استرس مانند ورزش یوگا، مدیتیشن و غیره را بیاموزید و در زندگی روزمره به کار بگیرید.

 

ترک ناگهانی مصرف قهوه

قهوه جزو نوشیدنی هایی است که باید در مصرف آن محتاط بود. کافئین موجود در قهوه در حین حملات میگرن می تواند تسکین دهنده باشد، به خاطر اینکه باعث تنگ شدن عروق شده و به مقدار کمی مسکن است.


اما در افرادی که عادت به مصرف زیاد قهوه دارند، قطع ناگهانی آن باعث بروز دردهای میگرنی خواهد شد. این نوع سردرد به عنوان مثال در افرادی که در طول هفته سر کار قهوه می نوشند، اما در روز تعطیل کافئینی دریافت نمی کنند بیشتر دیده می‌شود.


بهتر است در مصرف قهوه زیاده روی نکرده و روزانه بیش از سه فنجان از آن ننوشید. همچنین توصیه می‌شود بعد از ساعت پنج بعد از ظهر، قهوه مصرف نشود، چون امکان بروز اختلالات خواب را بالا می برد.

 

خوردن بستنی

بلافاصله بعد از خوردن بستنی و یا هر ماده‌ی غذایی خنکی، سردرد میگرنی استارت خورده و چند ثانیه‌ای طول می‌کشد.

 

البته در افرادی که دچار میگرن هستند، مدت زمان این سردرد طولانی‌تر است. این مسئله ناشی از سرد شدن ناگهانی کام است.


به عقیده متخصصان، یک سوم افراد با خوردن بستنی دچار سردرد می‌شوند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر بستنی و یا هر ماده‌ی غذایی خنک دیگری به آرامی خورده شود، امکان بروز سردرد نیز کاهش پیدا می‌کند.

صرفنظر کردن از یک وعده ی غذایی و یا مصرف غذای سنگین در یک وعده می تواند عاملی برای بروز سردردهای میگرنی شود

 

رایحه‌ی تند عطر و ادوکلن

احتمالا شما نیز متوجه شده‌اید که برخی عطرها باعث سردرد می‌شوند. بوها نیز یکی از عوامل بروز میگرن هستند.

واقعیت این است که حس‌های بویایی، شنوایی و بینایی به ترتیب با دریافت بوی تند، سر و صدای زیاد و نور شدید باعث بروز دردهای میگرنی می‌شوند.


البته همه چیز به میزان حساسیت افراد بستگی دارد. با این حال اگر شما زود دچار سردرد می‌شوید، بهتر است در و پنجره ی منزل را ببندید تا در معرض سر و صدای زیاد قرار نگیرید.


از استشمام بوهای تند و قرار گرفتن در معرض نور شدید نیز بپرهیزید.


برخی از افرادی که دچار میگرن هستند نمی‌توانند تشخیص دهند که آیا بو باعث دردهای میگرنی می‌شود و یا اینکه میگرن، آنها را نسبت به بو حساس می‌کند. می‌توانید مشکل را با پزشک‌تان در میان بگذارید تا به شما بیشتر کمک کند.

 

شکلات سیاه

کاکائوی سیاه می تواند یکی از عوامل ایجاد سردردهای میگرنی شود به خاطر اینکه سرشار از تیرامین است.


این ترکیب امکان تنگ کردن عروق مغز را بالا برده و به این ترتیب باعث بروز سردرد می‌شود.

 

عوامل هورمونی: عادت ماهانه، بارداری، یائسگی

در بین خانم ها اولین عامل بروز میگرن، عوامل هورمونی است. در برخی از خانم ها حملات میگرنی درست قبل از شروع قاعدگی یا در دوره‌ی قبل از یائسگی بروز می‌کند.


به عقیده ی متخصصان، کاهش هورمون استروژن باعث حساسیت برخی از گیرنده های مغز شده و باعث ایجاد سردرد می‌شود.


مصرف قرص های ضدبارداری نیز در برخی از خانم ها عاملی برای سردرد است و در برخی دیگر به تسکین این سردردها کمک می‌کند.


اگر دچار چنین سردردهایی شده اید، با پزشک مشورت کنید. 


مطالب مرتبط:

8 علت عجیب ولی واقعی سردرد

موقع سرفه کردن سردرد می‌گیرید؟
سردردی که فقط در خواب شروع می‌شود
سردردی که با ورزش می آید
با خوردن بستنی سرتان تیر می کشد
وقتی کودک سردرد می گیرد
خانه‌تان را محلی بدون سردرد کنید
سردرد میگرنی چگونه است؟
7 علامت شایع میگرن
سردرد سینوزیت چگونه است؟
سرتان درد می‌کند؟
چطور سردردتان را قطع کنید؟
چرا سردرد می گیریم؟
8 سردرد خطرناک
عوامل مۆثر در بروز سردرد
مواردی که باعث سردرد می‌شوند

 

فیلم مرتبط:

علل سردرد

سردرد کودکان

 

صوت مرتبط:

سخنان دکتر سیدسعید طباطبایی آل طه، متخصص مغز و اعصاب درباره سردردهای شایع

سخنان پروفسور منوچهر جعفریاند درباره میگرن

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.