تبیان، دستیار زندگی
مردان بدنساز از این مساله آگاه هستند که برای رسیدن به یک سطح مناسب فیزیک بدنی از عوامل کمکی همچون مکمل های بدنسازی می توان استفاده کرد، اما این گروه از افراد باید آگاه شوند که...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطر مرگ‌ در‌ کمین پهلوان پنبه‌ها


مردان بدنساز از این مساله آگاه هستند که برای رسیدن به یک سطح مناسب فیزیک بدنی از عوامل کمکی همچون مکمل های بدنسازی می توان استفاده کرد، اما این گروه از افراد باید آگاه شوند که مصرف بیش از اندازه این مکمل ها موجب بی نظمی و اختلال در خوردن شده که سلامت بدنی شان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
مکمل بدنسازی

براساس نتایج تحقیقات اخیر دانشگاه آلیانت لس‌آنجلس، مصرف گسترده و بیش از اندازه مکمل‌های بدنسازی می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خوردن و تغذیه شود.


به گفته ریچارد اچیرو، محقق این دانشگاه بین المللی، مردان بدنساز از این مساله آگاه هستند که برای رسیدن به یک سطح مناسب فیزیک بدنی از عوامل کمکی همچون مکمل های بدنسازی می توان استفاده کرد، اما این گروه از افراد باید آگاه شوند که مصرف بیش از اندازه آن نیز موجب ایجاد بی نظمی و اختلال در خوردن شده که سلامت بدنی شان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


به بهانه انتشار این خبر، بیشتر به بحث تاثیرات تغذیه ای مصرف بی رویه مکمل های بدنسازی می پردازیم.


مکمل های بدنسازی، مکمل های غذایی هستند که از سوی ورزشکاران و بخصوص افراد بدنساز یا به اصطلاح بادی بیلدینگ کار مصرف می شوند. این مکمل ها به دلایل مختلفی مثل تسریع افزایش وزن، تسریع کاهش وزن و یا بهبود ظاهر ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرند.


بد نیست بدانید بیشترین موادی که به عنوان مکمل های بدنسازی استفاده می شوند شامل مکمل های پروتئینی، ویتامینی، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات غذایی جایگزین، کراتین، محصولات کاهش وزن و تقویت کننده های تستوسترونی هستند.


این مکمل ها یا به صورت یک ترکیب واحد فروخته شده یا به صورت تلفیقی از چند مکمل بدنسازی ارائه می شوند؛ با این ادعا که چند مکمل به کار رفته آثار یکدیگر را تقویت می کنند.

همه برندهای معروف، یک یا چند نمونه تقلبی هم دارند. با این حساب از فروشگاه های مطمئن مکمل بخرید و حواستان به برچسب های وزارت بهداشت باشد و به خاطر هزینه کمتر، جانتان را به خطر نیندازید

دکتر نسترن طالب زاده، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره می گوید:
نکته بسیار مهم در مورد مصرف مکمل های بدنسازی این است که تعیین مقدار دوز مصرفی به وسیله خود فرد امکان پذیر نیست و فقط افراد متخصص می توانند تعیین کنند هر فردی چه مقدار از انواع مکمل نیاز دارد، در حالی که ما می بینیم در باشگاه های بدنسازی افراد غیرکارشناس به مردم بویژه ورزشکاران تازه کار مصرف مکمل های مختلف را پیشنهاد می دهند.

مربیانی که مکمل می فروشند
تقریبا در همه باشگاه های ورزشی مربیان قدیمی و حرفه ای مجموعه، بدون اطلاع از اصول علم تغذیه، مکمل های متعددی برای ورزشکاران تجویز می کنند.


گاهی اوقات مربی به حدی ورزشکار را برای حجیم کردن عضلاتش تحت فشار می گذارد که او ناچار به مصرف مکمل های مختلف می شود. حتی بسیاری از مکمل هایی که در دسترس ورزشکاران قرار می گیرد، در باشگاه های ورزشی به فروش می رسد و یکی از دلایلی که در باشگاه ها مکمل ها با دوزهای بالا تجویز می شود، این است که خود آنها فروشنده و به نوعی ذی نفع هستند.


در واقع، شغل تعداد زیادی از مربی ها فروش مکمل های بدنسازی است و حرفه مربیگری شغل دومشان محسوب می شود. پس حواستان را حسابی جمع کنید تا در دام این بازی ها نیفتید.

مصرف مکمل به جای غذا ممنوع
برخی مواقع افراد می خواهند راه صدساله را یک شبه طی کنند و در مدت کوتاهی صاحب یک بدن عضله ای و قدرتمند شوند، به همین دلیل هم سراغ انواع و اقسام مکمل های بدنسازی می روند.


حتی بعضی ها به حدی حساس می شوند که به جای غذای اصلی، پروتئین، کراتین، گلوتامین و... می خورند.


در این شرایط شاید از نظر بدنی به شرایط ایده آلی که مدنظرشان است برسند، اما دو اتفاق ناخوشایند برای آنها می افتد؛ اول این که نیاز بدنشان به مواد مغذی مختلف تامین نمی شود، چراکه فقط مکمل مصرف می کنند و دوم این که به مرور زمان به این مکمل ها معتاد شده و از غذا خوردن فراری می شوند و اگر به هر دلیلی غذا مصرف کنند، مشکلات گوارشی مثل تهوع، استفراغ، معده درد، یبوست و... سراغشان می آید.


این اختلال به خودی خود برطرف نمی شود و فرد برای خلاص شدن از آن حتما باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد.

توصیه هایی طلایی به مصرف کنندگان مکمل ها
دکتر طالب زاده با بیان این که آسیب های کلیوی، ناباروری، مشکلات شدید پوستی، اختلالات عصبی و روانی و... از جمله عوارض مصرف بی رویه و غیراصولی مکمل های بدنسازی تقلبی است، خاطرنشان می کند: کم نیستند افرادی که به دلیل مصرف این مکمل ها بویژه انواع تقلبی و غیراستاندارد دچار مشکلات این چنینی شده اند و به واسطه سکته قلبی، جانشان را از دست داده اند.


پس اگر ورزشکار هستید، حتما زیر نظر یک پزشک، مکمل بدنسازی مصرف کنید تا با تعیین دوز مصرفی دچار آسیب های جدی و خطرناک نشوید.


همچنین فراموش نکنید همه برندهای معروف، یک یا چند نمونه تقلبی هم دارند. با این حساب از فروشگاه های مطمئن مکمل بخرید و حواستان به برچسب های وزارت بهداشت باشد و به خاطر هزینه کمتر، جانتان را به خطر نیندازید.


از طرفی اگر جزو افرادی هستید که قصد ورزش حرفه ای ندارید و صرفا برای سلامت و تناسب اندام ورزش می کنید، نیازی به دریافت مکمل ندارید.

پودر پروتئین و لاغری؟!
مصرف پودر پروتئین برای لاغری بویژه از سوی خانم ها یکی از اتفاقات عجیب و غریب این روزهاست که به گفته دکتر طالب زاده راه رفتن روی لبه تیغ است، چون با مصرف این مکمل ها، نه تنها فرد دچار کمبود مواد معدنی و انواع ویتامین و املاح و... می شود، بلکه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از شرایط بدنی و دوز مصرفی، با مشکل تجمع پروتئین در بدن روبه رو خواهد شد که خطرات زیادی مثل بروز سنگ کلیه، مشکلات کبدی و اختلال های آب و الکترولیت را همراه دارد.


فراموش نکنید برای لاغر شدن فقط و فقط یک روش استاندارد وجود دارد؛ پیروی از یک برنامه غذایی درست و افزایش فعالیت بدنی.

اتفاقی تلخ که برای پسر خانم بازیگر افتاد
به گفته دکتر طالب زاده، مکمل ها به دو گروه مکمل های تغذیه ای و دارویی تقسیم می شوند که مثل هر ترکیب دیگری اگر نادرست و بی رویه مصرف شوند، می توانند عوارض کوتاه مدت یا بلندمدت بسیار زیادی داشته باشند و حتی باعث مرگ شوند؛ اتفاقی که متاسفانه چند سال پیش به دلیل مصرف همین مکمل ها برای پسر خانم زهره حمیدی بازیگر کشورمان افتاد و مرگ این جوان ورزشکار را رقم زد.


خانم زهره حمیدی درباره مرگ پسرش اینچنین می گوید:
«حامد تنها 27 سال داشت که این اتفاق برایش رخ داد. او در اثر ایست قلبی در خواب، ما را ترک کرد. حامد مانند تمام جوان‌های هم سن و سالش به فکر سلامتی و اندامش بود و به همین خاطر از داروهایی که در کلاس‌های بدنسازی به او معرفی شده بود استفاده می‌کرد و دارویی که حامد مصرف کرده بود روی قلبش تاثیر گذاشته بود.
توصیه من به جوان‌ها به عنوان یک مادر، پرهیز از مصرف داروهای این چنینی و شیمیایی است و جوان‌های امروز باید مثل جوان‌های قدیم که زورخانه می‌رفتند با روش‌های درست به فکر سلامتی‌شان باشند.»


در میان مکمل های تغذیه ای، مکمل های پروتئینی، پرمصرف ترین ها هستند که ممکن است با املاح و ویتامین ها غنی شده باشد.


درصد پروتئین ها هم در مکمل های مختلف از 25 تا 97 درصد است، اما نکته بسیار مهم اینجاست که بیش از 50 درصد مکمل های بدنسازی که به روش های گوناگون و از مراکز غیرمعتبر تهیه می شوند، یا استانداردهای لازم را ندارند و یا تقلبی هستند.

فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان

منابع:
جام جم - پریسا اصولی
خانواده سبز

مطالب مرتبط:
عوارض استفاده از هورمون رشد در ورزشکاران
دگزامتازون؛ شمشیر دو لبه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.