سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سایت فرهنگی اطاع رسانی تبیان در آستانه حلول ماه مبارک ذی القعده و در مقاله ایی دینی به بررسی «دلیل پرداختن اسلام به جزئیاتی چون خوردن و آشامیدن» بر اساس آموزه های دینی پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلیل پرداختن اسلام به جزئیاتی نظیر خوردن

خوردن و آشامیدن

سایت فرهنگی اطاع رسانی تبیان در آستانه حلول ماه مبارک ذی القعده و در مقاله ایی دینی به بررسی «دلیل پرداختن اسلام به جزئیاتی چون خوردن و آشامیدن» بر اساس آموزه های دینی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی، بخش اخلاق و عرفان اسلامی موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس اخلاق کاربردی منتشره در کتب دینی تهیه و منتشر کرد.

فاطمه محمدی در این مقاله می نویسد:« بالاخره بخواهیم و نخواهیم ما این کارها را انجام می دهیم. غذا خوردن، میهمانی رفتن، خوابیدن و مسافرت رفتن. این ها مجموعه ای از رفتارهای ما در زندگی هستند و زندگی یعنی مجموعه ای از این جور تعاملات. گاهی برخورد در تجارت و بازار و گاهی برخورد با همسر، برخورد با فرزند، گاهی در مسائل شخصی است و گاهی در مسائل خانوادگی است. بنده باید غذا بخورم بالاخره یک جوری میخورم. حالا وقتی اسلام یک قوانینی می گذارد مثلا می‌گوید که لقمه را خوب بجوید. این چه اشکالی دارد؟ چه لطمه ای می زند؟ این الزام نیست و اگر شما خوب نجویدید، قیامت شما را محاکمه نمی کنند. ما در آداب غذا خوردن و آشامیدن و میهمانی رفتن، یک اصول و پایه هایی داریم که باید باشد و دین وظیفه اش این است که آن ها را بیان کند. یک آداب و روشی داریم. اینها باید ندارد ولی بهتر است رعایت بشود. در روایت داریم که پیامبر صلی الله علیه و آله لباس سبز کمرنگ و سفید را دوست داشت. حالا اگر کسی رنگ سبز را دوست نداشته باشد و بخواهد سرخ بپوشد اشکالی ندارد. بعضی از این ها سیره است و بعضی از این ها توصیه است. آیا باید همه امور زندگی بر طبق دستورات اسلام باشد؟ اسلام، انجام اعمالی را همانند نماز و روزه و. .. لازم و تخلف‌ ناپذیر دانسته و از آنها با عنوان "واجب" یاد نموده است. رفتارهای دیگری؛ همانند دروغ، غیبت، ظلم و. .. را نیز ممنوع نموده و عنوان "حرام" را برای این گونه اعمال برگزیده است. هر موضوعی که از دو گروه یاد شده نباشد، مباح؛ به معنای عام آن؛ در نظر گرفته می‌شوند. بیشتر امور روزمره ما نیز در دایره مباحات قرار دارند که انسان، به راحتی می‌تواند در آن، حق انتخاب داشته ‌باشد و در نتیجه، هر انتخابی که نموده، با اسلام مخالفت نداشته ‌باشد! انتخاب نوع گوشی تلفن و پودر لباسشویی، سفر با اتوبوس یا قطار و هزاران موارد از این نوع را می‌توان از مسائلی دانست که نیازی به تطبیق آن با موازین دینی نیست و دین هم چنین چیزی از ما نخواسته که برای همه امور دنبال دستور دینی باشیم. به این فرموده امام علی(علیه السلام) توجه فرمایید! ایشان می‌فرمایند: خداوند واجباتی را برای شما در نظر گرفته که مراقبت نمایید تا آن را ضایع ننمایید و حد و مرزهایی را برایتان مشخص نموده که تلاش نمایید از آن تجاوز نشود و از چیزهایی نیز منعتان نموده که این نهی خدا را محترم بشمارید، اما در مواردی سکوت نموده و چیزی بیان ننموده و این سکوت، نه به آن دلیل بوده که چنین موضوعات را فراموش نموده بود(بلکه انتخاب را بر عهده خودتان گذاشته)! شما نیز سعی کنید که در این امور، خود را دچار تکلف و دشواری ننمایید. به تصریح قرآن کریم، خداوند تصمیم بر آسان گرفتن بر مردم داشته و قصد ندارد آنان را به دشواری بیندازد، و یا این که در اسلام، حکم دشوار و تحمل ناپذیر وجود ندارد. البته این بدان معنا نیست که برای عمل به احکام اسلامی، نباید متحمل هیچ دشواری شد، چون به یقین می‌دانیم که عباداتی هم چون روزه و جهاد، همراه با برخی سختی‌ها است، اما این نیز مسلم است که زندگی در دنیا؛ چه با اعتقاد به دین و چه بی اعتقاد به آن؛ برای هیچ شخصی بدون دشواری نخواهد بود، اما طبق قرآن و روایات، عمل به دین، به آن اندازه دشوار نیست که قابل تحمل نبوده و انسان ها را در دیندار بودن دچار تردید نماید و بر همین اساس است که با وجود تأکید اسلام بر مستحبات، باید انجام آنها در حدی باشد که با سایر وظایف انسان ایجاد مشکل ننماید.»

علاقه مندان می توانند متن کامل این مقاله را در بخش اخلاق و عرفان اسلامی مشاهده کنند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین