وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شرکت مرسدس بنز آلمان به تازگی اعلام کرده است در راستای جبران خسارت های ایران خودرو به علت ترک یکباره شراکت از سوی بنز، ۴۲ میلیون یورو به ایران خودرو غرامت می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غرامت مرسدس بنز به ایران خودرو


شرکت مرسدس بنز آلمان به تازگی اعلام کرده است در راستای جبران خسارت‌های ایران خودرو به علت ترک یکباره شراکت از سوی بنز، ۴۲ میلیون یورو به ایران خودرو غرامت می‌دهد.
بنز

پس از اعمال تحریم‌ها علیه صنعت خودروسازی کشور از سوی غرب، مرسدس بنز که خط تولید چند خودروی سنگین شامل کامیون و اتوبوس را در ایران خودرو در دست داشت، به یکباره تولید این خودروها را متوقف کرد و ایران را ترک کرد.

بنز همچنین در حال ایجاد خط تولید یک خودروی لوکس در ایران بود که با ترک ایران این خط تولید نیز لغو شد.

همین حرکت بنز در کنار برخی مسائل دیگر بود که ایران خودرو را به سمت خودروسازان چینی سوق داد و حواشی جدیدی را برای این خودروساز داخلی رقم زد.

حال پس از سال ها، بنز از تصمیم خود برای بازگشت به ایران خبر داده و اعلام کرده است که برای جبران خسار‌ت های ایران خودرو از ترک یکباره این شرکت، ۴۲ میلیون یورو به این شرکت خسارت خواهد داد.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ۴۲ میلیون یورو می تواند رقم مناسبی برای جبران خسارت های وارد شده به کشور بر اثر ترک همکاری از سوی این خودرو ساز باشد؟

ایران خودرو بخشی از اعتبار خود را در صنعت خودروهای سنگین در پی تولید خودروهای چینی نظیر هوو و فراز از دست داد.

شرکتی که تا پیش از ترک بنز تولید خودروهایی مانند آکسور و آکتروس را در دست داشته و حرف های زیادی برای گفتن داشت به یکباره دست به دامن چینی ها شد و اعتبار سال ها فعالیت خود را تا حدودی از دست داد.

به نظر می رسد دریافت این مقدار غرامت نمی تواند برای جبران خسارت های وارد شده به ایران خودرو کافی باشد.

اگرچه دریافت خسارت می تواند در کوتاه مدت برای ایران خودرو مطلوب به نظر برسد، ولی بازگشت به شرایط گذشته و اعتماد دوباره این شرکت بر توان شرکت های خارجی،‌ شرایط مشابه گذشته را برای این ایران خودرو به ارمغان خواهد داشت

سئوال دومی که باید مطرح شود اینست که با توجه به سابقه این شرکت در ترک همکاری با ایران، آیا بازگشت به شرایط گذشته برای ایران خودرو از منطق قابل قبولی برخوردار است یا اینکه این وقت آن رسیده است که خودروسازان داخلی با افزایش سرمایه گذاری در بخش های تحقیق و توسعه، تکیه خود را بر شرکت های خارجی چه آلمانی و چه چینی برداشته و شروع به تکیه بر توان تولید داخل کنند.

از سوی دیگر رفتن مرسدس بنز فشار قابل توجهی را نیز به صنعت حمل و نقل و اقتصاد کشور وارد کرد، هم به دلیل کاهش عرضه محصولات با کیفیت به بازار و هم به دلیل استفاده از محصولات بی کیفیت چینی و خسارت‌های مالی و جانی استفاده از آنها که مستقیم یا غیر مستقیم به بی‌وفایی شرکت‌هایی مانند بنز در همکاری با ایران باز می‌گردد.

خبرها از مذاکره ایران خودرو با پژو برای دریافت غرامت و بازگشت به ایران حکایت دارند اما هنوز مبلغ این غرامت درخواستی اعلام نشده است.

اگرچه دریافت خسارت می تواند در کوتاه مدت برای ایران خودرو مطلوب به نظر برسد، ولی بازگشت به شرایط گذشته و اعتماد دوباره این شرکت بر توان شرکت های خارجی،‌ شرایط مشابه گذشته را برای این ایران خودرو به ارمغان خواهد داشت.

پس از سال ها، بنز از تصمیم خود برای بازگشت به ایران خبر داده و اعلام کرده است که برای جبران خسار‌ت های ایران خودرو از ترک یکباره این شرکت، ۴۲ میلیون یورو به این شرکت خسارت خواهد داد

در کنار موارد یاد شده در صورتی که مزایای ورود شرکت های خارجی به صنعت خودروی داخلی را بیش از معایب حضور آن ها بدانیم، باید در نظر داشت که دیگر زمان نیاز مبرم ایران به خارج در صنعت خودرو به پایان رسیده است و تنها خودروسازان برتر جهان باید اجازه ورود به بازار داخل را داشته باشند که آن هم باید تحت شرایط خاص و معین صورت گیرد.

خودروسازان آلمانی، و ژاپنی از اعتبار بسیار خوبی در صنعت خودروی جهان برخوردار هستند اما دیگر خودروسازان فرانسوی رنو و پژو حرفی در برابر این خودروسازان ندارند.

بر اساس رتبه بندی پایگاه تاپ تن، و همانطور که در گزارشات قبلی به آن پرداخته شد، مرسدس بنز پس از فراری، لامبورگینی و بی ام و در رده چهارمین خودروساز برتر جهان قرار دارد.

بر همین اساس شکی نیست که بنز یکی از معتبرترین خودروسازان جهان است، و همکاری با این خودروساز تحت شرایط معین و متعادل می تواند به نفع کشور باشد اما واقعا دیگر جایی برای پژو در میان خودروسازان جهان نمی‌توان متصور شد و دلیل ایران خودرو برای پافشاری نسبت به ادامه همکاری با این شرکت مشخص نیست.

بخش اقتصاد تبیانمنبع : فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین