تبیان، دستیار زندگی
مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر دو شهید غواص گمنام در حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم، علیرضا قزوه شعری را در مدح شهدای غواص قرائت کرد و فاضل نظری نیز بیانیه هنرمندان را به مناسبت خاک سپاری شهدای گمنام در حوزه هنری برای حاضران خواند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تشییع دو شهید غواص در حوزه هنری


مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر دو شهید غواص گمنام در حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم، علیرضا قزوه شعری را در مدح شهدای غواص قرائت کرد و فاضل نظری نیز بیانیه هنرمندان را به مناسبت خاک‌سپاری شهدای گمنام در حوزه هنری برای حاضران خواند.


تشییع شهدا غواص

مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد رسول‌الله (ص) و ناصر فیض شاعر، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان، شرف‌الدین از فعالان عرصه سینما، احمدرضا درویش کارگردان سینما، سردار گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس و سرهنگ رنگین مسئول ستاد معراج شهدای تهران نیز حضور داشتند.
بعد از زیارت عاشورا طنین «لا اله الا الله» میدان فلسطین را فراگرفت و تابوت شهدا از مسجد امام صادق (ع) به میان جمعیت تشییع‌کننده آمد. گروه موتورسواران با پرچم‌های سیاه‌رنگ و منقش به اذکار اهل‌بیت (ع) پیش روی جمعیت تشییع‌کننده مسیر را برای عبور مردم به‌شکلی منظم و هماهنگ آماده می‌کرد.

متن پیام رهبری در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا این‌چنین بود:
بسمه‌تعالی
کار شایسته‌ای است، امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.
این موتورسواران تا پایان مسیر تشییع جلوی انبوه جمعیت حرکت می‌کردند.میانه مسیر تشییع نماز میت بر پیکر این دو غواص شهید 19 و 20 ساله که در عملیات کربلای 4 در ام‌الرصاص به شهادت رسیده‌اند و در یک گور دسته‌جمعی در ابوفلوس کشف‌شده‌اند، بعد از گذشت 29 سال از شهادتشان در خیابان استاد نجات‌اللهی با حضور عموم مردم تشییع‌کننده اقامه شد.

تشییع شهدا غواص

کهفی به زیبایی حوض
 محلی که برای تدفین دو شهید غواص گمنام در نظر گرفته‌شده بود مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای داخل حوضی زیبا قرار داشت. جایگاه تدفین با داربست‌هایی که از اطراف بسته‌شده بود، محافظت می‌شد تا مراسم تدفین به‌دوراز ازدحام جمعیت به‌صورت مناسبی برپا شود.در ابتدای این مراسم مومنی شریف رئیس حوزه هنری متن پیام امام خامنه‌ای درباره خاک‌سپاری شهدای غواص در حوزه هنری را قرائت کرد.

متن پیام رهبری در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا این‌چنین بود:
بسمه‌تعالی
کار شایسته‌ای است، امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.
والسلام علی عباد الله الصالحین
سیدعلی خامنه‌ای
پس از اقامه نماز بر پیکرهای این دو شهید، پیکرهای آن‌ها به محوطه داخلی حوزه هنری منتقل و در جوار مسجد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به خاک سپرده شدند.

تشییع شهدا غواص

بیانیه هنرمندان
سپس فاضل نظری بیانیه هنرمندان به مناسبت تشییع و تدفین شهدای غواص در حوزه هنری را قرائت کرد، متن بیانیه به‌شرح زیر است:
«شهادت هنر مردان خداست، هنر جان‌های شیفته و دل‌های زلال، هنر سبک‌بالان عاشق و پرندگان آفاق و ملکوت، سلام خدا بر دلیرمردانی که حماسه حقیقت آفریدند و درود بر هنرمندانی که با روایت حقیقت آن به دفاع آمدند. دفاع‌مقدس یک حقیقت است، یک سرمایه معنوی و گنجی تمام‌نشدنی، اقیانوسی ژرف و خروشان که از رود که می‌گذرد کرانه‌های تازه‌ای پدیدار می‌سازد. اکنون حوزه هنری این اقبال را یافته است که جگرگوشه‌های این سرزمین را در آغوش بگیرد، مرواریدهای بی‌نشانی که غواصان پهنه آسمان هستند، مسافران غریبی که سال‌ها منتظر بازگشتشان بودیم.تشییع و تدفین این ستاره‌های درخشان در حوزه هنری مجالی است برای تجدید بیعت هنرمندان انقلاب با شهیدان ایران اسلامی.

تشییع شهدا غواص

هنرمندان انقلاب بار دیگر در برابر پیکر مطهر شهیدان این مرزوبوم عهد می‌بندند که تا واپسین نفس خون پاک ایشان را پاس بدارند. پیمان می‌بندند که راویان راستین حقیقتی باشند که این خاک‌بازان شهید و محبان صادق جان خود را بر سر آن‌ها که در قهقهه مستانه خود عِندَ رَبِّهِم یرزَقونَ اند.

روز الهام‌بخش
در این مراسم که با اجرای رسالت بوذری همراه بود، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری در سخنانی عنوان داشت: شهدا همواره در دل ما جا داشته‌اند و اما امروز مقدمشان را نیز گرامی می‌داریم. سال‌های قبل نیز در چنین ایامی با حضور رهبرمان پیکر شهید سید مرتضی آوینی را تشییع کردیم که برای ما روز الهام بخشی بود و امروز نیز حوزه هنری میزبان شهداست.

تشییع شهدا غواص


وی همچنین گفت: تشییع پیکر شهید آوینی از حوزه هنری مشکلاتی را که پس از پذیرش قطعنامه در ذهن هنرمندان شکل‌گرفته بود را ترمیم کرد و آن‌ها را به سمت خلق هنر و ادبیات بالنده امروز هدایت کرد. امروز نیز بنا بر گفته امام راحل (ره) مبنی‌بر اینکه مزار شهیدان دارالشفای آزادگان است، حضور این شهیدان مایه عزتمندی ما خواهد بود.

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ و پایداری تبیان


منابع: خبرگزاری: مهر، تسنیم، فارس، ایسنا