وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امنیت سایبری از بزرگترین مشکلات انسان های عصر حاضر محسوب می شود و پلیس فدرال آمریکا (FBI) در آخرین گزارش خود اعلام کرده بزرگترین فهرست افراد تحت تعقیب در این سازمان را مجرمان سایبری تشکیل می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگترین هک ها در شبکه های اجتماعی


امنیت سایبری از بزرگترین مشکلات انسان های عصر حاضر محسوب می شود و پلیس فدرال آمریکا (FBI)  در آخرین گزارش خود اعلام کرده بزرگترین فهرست افراد تحت تعقیب در این سازمان را مجرمان سایبری تشکیل می دهند.

هکر

این سازمان 19 مجرم سایبری بین المللی را دنبال می کند و می گوید این افراد طی سال گذشته به تنهایی 100 میلیون دلار سرقت کرده اند. از آنجا که حدود دو میلیارد نفر معادل 74 درصد کل کاربران اینترنتی جهان در شبکه های اجتماعی عضو هستند، بخش اعظم تهدیدات سایبری به این حوزه مربوط می شود و شبکه اجتماعی به هدف اصلی مجرمان سایبری تبدیل شده است.
طبق آخرین آمار موجود حساب کاربری یک نفر از هر 10 عضو شبکه های اجتماعی در چند سال گذشته هک شده است و روزانه بیش از 600 هزار حساب کاربری در فیس بوک به دست هکرها می افتد. به طور میانگین 170 روز طول می کشد تا حمله سایبری به شبکه های اجتماعی شناسایی شود و میزان خسارات مالی این حملات نسبت به سال 2010 میلادی 96 درصد بیشتر شده است.
گفتنی است 68 درصد خسارات و سرقت های ناشی از حملات صورت گرفته به شبکه های اجتماعی غیرقابل بازگشت هستند.


 با توجه به افزایش اهمیت این نوع حملات سایبری، مرکز Business Insider بررسی جامعی انجام داد و فهرست بزرگترین هک های صورت گرفته در شبکه های اجتماعی را زیر منتشر کرد که تعدادی را در ادامه می خوانید:

 

بانک JP Morgan

بزرگترین بانک وال استریت، JP Morgan  نام دارد که یکی از بزرگترین شبکه های بانکی جهان را نیز در خود جا داده است. اوایل ماه جاری میلادی از مشتریان این بانک در شبکه اجتماعی توییتر خواسته شد با استفاده از هشتگ AskJPM# پرسش های مختلف خود را به صورت مستقیم مطرح کند تا پاسخ های مرتبط با آن را در اختیار بگیرند.
توییتری ها استقبال گسترده ای از این کار انجام دادند اما بررسی های بعدی نشان داد که این اتفاق زمینه سوء استفاده هکرها را فراهم کرده است.
مرکز Topsy اعلام کرد که در شش ساعت نخست بیش از هشت هزار کاربر از طریق این هشتگ پرسش های مختلف خود را با بانک مطرح کردند که اطلاعات مربوط به دو سوم آنها در اختیار هکرها قرار گرفت.
هدف اصلی از برقراری این طرح پرسش و پاسخ این بود که مشتریان بتوانند با سیستم بانک ارتباط نزدیکتر برقرار کنند و در این میان جیمی لی، یکی از مدیران ارشد JP Morgan در این اقدام به صورت مستقیم پاسخ مشتریان را می داد اما هکرها از این فرآیند سوءاستفاده کردند تا طی پرسش و پاسخ های مستقیم خود را در قالب سیستم بانکی معرفی کنند و به اطلاعات بانکی کاربران دست یابند. این اتفاق موجب شد عصر همان روز بانک JP Morgan روی صفحه اختصاصی خود بنویسد «طرح پرسش و پاسخ در توییتر از فردا تعطیل خواهد شد. این یک ایده بود و موجب شد ما هک شویم».
این بانک طی یک سال گذشته چند بار دیگر مورد حملات سایبری مختلف قرار گرفت.


شرکت هواپیمایی British Airways

افزایش به کارگیری شبکه های اجتماعی موجب شده برندها از این طریق ارتباط نزدیکتری با مشتریان خود برقرار کنند و بتوانند نسبت به رقبا جلوتر باشند. این روشی است که معمولا برای فروش هر چه بهتر کالاها و تبلیغات گسترده تر در توییتر، فیس بوک و شبکه های اجتماعی مشابه دنبال می شود.
شرکت هواپیمایی British Airways نیز مانند دیگر سازمان های بزرگ اوایل سال جاری میلادی به صورت گسترده روی این روش تمرکز کرد و بر اساس آن توییتر به عنوان مرکز ارائه خدمات هوایی و انتشار گسترده تبلیغات شرکت انتخاب شد. این روند ابتدا خوب به نظر می رسید و رضایت بیشتر مشتریان را کسب کرده بود اما طولی نکشید که در ماه فوریه اعلام شد صفحه اختصاصی این شرکت هوایی در توییتر هک شده است.
هکرها پس از آنکه کنترل این حساب کاربری را در اختیار گرفتند، روی آن نوشتند: «با British Airways پرواز نکنید. سرویس خدمات مشتری این شرکت ناکارآمد و پروازهای آن ناامن است».

بررسی های بعدی نشان داد یک آرایشگر ساکن شهر شیکاگو توانسته صفحه اختصاصی این شرکت را هک کند و به این وسیله موجب شود ارزش سهام آن در بازار بورس به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد.
این آرایشگر آمریکایی پس از آنکه به همراه پدر خود پروازی را با شرکت BA انجام داد و در پایان سفر چمدان پدرش گم شد، تصمیم گرفت با این کار خشم خود را نشان دهد. پس از آنکه پیام این آرایشگر آمریکایی روی صفحه اختصاصی BA در توییتر منتشر شد، بیش از 50 هزار نفر آن را مشاهده کردند.

از آنجا که حدود دو میلیارد نفر معادل 74 درصد کل کاربران اینترنتی جهان در شبکه های اجتماعی عضو هستند، بخش اعظم تهدیدات سایبری به این حوزه مربوط می شود و شبکه اجتماعی به هدف اصلی مجرمان سایبری تبدیل شده است

سوپرمارکت Tesco

این سوپرمارکت زنجیره ای محبوبیت زیادی نزد مردم آمریکا دارد و برای آنکه بتواند آخرین تخفیف ها، طرح ها و محصولات جدید خود را معرفی کند، روی فیس بوک و توییتر فعالیت گسترده ای انجام می دهد.
برای این سوپرمارکت سیستم خودکار انتشار مطالب روی شبکه های اجتماعی در نظر گرفته شده است و مشتریان نیز به صورت مداوم به صفحه اختصاصی Tesco سر می زنند اما اوایل سال جاری پس از انتشار همزمان یک پیغام روی صفحه این شرکت در فیس بوک و توییتر مشخص شد هکرها کنترل آن را در اختیار گرفته اند. در این پیام نوشته شده بود: «هم اکنون ما انرژی کافی برای انتشار مطلب نداریم. شما می توانید هشت صبح فردا با هشتگ TescoTweets# به ما مراجعه کنید».

هزاران مشتری این شرکت پس از مشاهده پیام مذکور تعجب کردند و سپس شرکت Tesco با انشتار بیانیه ای گفت: « متاسفانه برخلاف در نظر گرفتن امکانات امنیتی مختلف، شب گذشته هک شدیم و کنترل تمام حساب های کاربری ما در شبکه های اجتماعی مختلف به دست هکرها افتاد. ما از این اتفاق شرمنده ایم. این توییت با برنامه ریزی قبلی به وسیله هکرها منتشر شد و ما هرگز برای خدمات رسانی به شما تعلل نمی کنیم».
در همان روز شرکت Tesco به صورت رسمی صفحات اجتماعی خود در شبکه های اجتماعی مختلف را به صورت موقت تعطیل کرد و با انتشار مطلبی در تمام روزنامه های کثیرالانتشار، ضمن عذرخواهی از مشتریان خود، این مطلب را به آنها اطلاع داد.

هک در شبکه های اجتماعی

رستوران مک دونالد

رستوران مک دونالد از ژانویه 2012 به بعد از طریق هشتگ McDStories# ارتباط نزدیک با مشتریان خود برقرار کرده است و به روش های مختلف کاربران را مجبور می کند با مراجعه به این هشتگ امتیاز کسب کنند تا برای مراجعه به شعبات مختلف آن تخفیف بگیرند.
این هشتگ که در توییتر کاربرد بیشتری دارد، تجربیات مثبت کاربران در مورد ساندویچ های مک دونالد را هم انتقال می دهد و موجب شده بر محبوبیت این رستوران بین المللی افزوده شود.
البته در برخی مواقع مشتریان با استفاده از این هشتگ اعتراض های خود را نیز اعلام و انتقادات خود را به مسوولان منتقل می کنند اما این رستوران که به صورت عمده ساندویچ سرو می کند، دسامبر گذشته متوجه شد هکرها کنترل هشتگ مذکور را در اختیار گرفته اند و تمام پیام هایی که از طریق این هشتگ ارسال می شوند، مشابه بوده و یک محتوای منفی را اعلام می کنند.
پس از گذشت چند ساعت، مک دونالد میلیون ها پیام مشابه از طریق این هشتگ دریافت کرد. بررسی های دقیق تر نشان داد که یک گروه هکری چینی توانسته اند مدیریت این هشتگ و حساب کاربری مک دونالد را در اختیار بگیرند. این مشکل هشت ساعت به طول انجامید و مک دونالد پس از حذف پیام های مذکور اعلام کرد امنیت در صفحه اختصاصی او برقرار شده است.

 

شرکت موسیقی HMV

ژانویه امسال مراکز خبری اعلام کردند حساب کاربری شرکت بین المللی تولید موسیقیHMV  به همراه حساب های کاربری مربوط به 190 نفر از مدیران ارشد آن در توییتر هک شده است. در تمامی این صفحات نوشته شد: «این پیام به صورت مستقیم از دفتر مرکزی شرکت منتشر می شود: همه ما اخراج شده ایم».
پس از آن مطلب دیگری با مضمون زیر در این صفحات منتشر شد: «در یک اقدام 60 نفر از کارمندان این شرکت اخراج شدند. این تعداد بسیار زیاد است و حقوق کارمندان در آن لحاظ نشده است. این پیام برای دفاع از حقوق این کارگران ارسال شده است».
از آنجا که پیام مذکور در بیش از 190 صفحه اختصاصی در توییتر منتشر شده بود، شرکت HMV به راحتی نتوانست کنترل آنها را در دست بگیرد و چند روزی طول کشید تا دوباره امنیت برقرار شد.

 

بخش ارتباطات تبیان

منبع: عصر ارتباطات

مطالب مرتبط:
چگونه هکرهای موبایل را دور بزنیم؟

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین