تبیان، دستیار زندگی
در مطلب قبل، در مورد ناراحتی های پوستی ورزشکاران که در اثر تعریق زیاد، ساییدن و عفونت های باکتریایی به وجود می آید برای شما مطالبی را ارائه کردیم. در این مطلب سایر مشکلات پوستی را بیان می کنیم. آكنه مكانیكا: آكنه مكانیكا شكل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشكلات پوستی ناشی از ورزش(2)


در مطلب قبل، در مورد ناراحتی های پوستی ورزشکاران که در اثر تعریق زیاد، ساییدن و عفونت های باکتریایی به وجود می آید برای شما مطالبی را ارائه کردیم. در این مطلب سایر مشکلات پوستی را بیان می کنیم.


آكنه مكانیكا:

آكنه مكانیكا شكلی از آكنه است كه در اثر گرما، فشار، بستگی و اصطكاك در ورزشكاران ایجاد می شود(تصویر بالا). این آكنه معمولا در مناطقی مانند شانه ها، پشت و سر كه با پوشش های محافظ پوشانده می شود، ایجاد می گردد. لباس هایی از جنس صناعی محكم یا تجهیزات و لوازمی مثل كلاه و پدهای شانه سبب ایجاد آكنه مكانیكا در بازیكنان فوتبال و هاكی می شوند. پیشگیری و درمان آكنه مكانیكا عبارت است از پوشیدن یك تیشِرت تمیز كتانی یا جنسی كه رطوبت پوست را به شكل یكنواخت جذب كند. شستن مناطق مذكور بلافاصله پس از فعالیت ورزشی و استفاده از یك لوسیون كراتولیتیك مثل لوسیون حاوی اسید سالیسیك ورزورسینول كه مستقیما روی راش ها استفاده شود.


آفتاب سوختگی:

شاید یكی از آسیب رسان ترین اثرات ورزش در فضای آزاد خطر مواجهه بیش از حد با اشعه ماوراء بنفش خورشید است كه می تواند ایجاد سرطان و پیری زودرس كند. بازیكنان بیس بال، گلف و تنیس اغلب در وسط روز كه اشعه خورشید بیشترین شدت را دارد بازی می كنند.

چند ضد آفتاب سوختگی بد در دوره طفولیت می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان پوست كند.

آكادمی درماتولوژی آمریكا برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، استفاده از یك ضد آفتاب با SPF معادل 15 یا بالاتر را حتی در روزهای ابری و امتناع از مواجهه با نور خورشید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر را تا جای ممكن توصیه می كند.

اسكی بازان و HIKER ها نیز باید بدانند كه هر چه ارتفاع بالاتر باشد، آفتاب سوختگی سریع تر ایجاد می شود.


تاول ها:

اغلب فعالیت های ورزشی با تحرك همراه هستند كه سبب افزایش حرارت و اصطكاك پوست و لوازم ورزشی می شود؛ مثل راكت تنیس، كفش ها، پاروی قایق رانی و سایر آن. این اصطكاك همراه با تعریق به ایجاد تاول هایی منجر می شود كه می توانند كاملا دردناك بوده و توانایی ورزشكار را برای رقابت و فعالیت كاهش دهند.

برای جلوگیری از ایجاد تاول ورزشكار باید پوست خود را نرم و چرب نگه دارد تا اصطكاك كاهش پیدا كند.

بازیكنان تنیس اغلب از وازلین برای پاهای خود استفاده می كنند و یك مطالعه نشان داده است كه استفاده از ضد عرق در پا قبل از ورزش می توانند از ایجاد تاول جلوگیری كند. استفاده از پودرها و اسپری های ضد عرق حاوی كلرهیدرات آلومینیم یا كلراید آلومینیم راه های ارزانی برای كاهش رطوبت است. مصرف شبانه هگزا هیدرات كلراید آلومینیم 20 درصد (DRY SOL) خشكی بیشتری فراهم می كند.

روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد تاول، شامل پوشیدن جوراب های آكریلیك بیش از جوراب های نخی است، زیرا جوراب های آكریلیك سبب حذف اصطكاك و عرق از پوست می شوند و به این ترتیب پوست را تا حد ممكن خشك نگه می دارند.

پاشنه پوش ها می توانند به كاهش اصطكاك در منطقه پاشنه كمك كنند. لایه ای بودن جوراب ها یا جوراب های مخصوص دو لایه می تواند تقسیم نیرو را به حداقل برساند.

برای ورزش كفش های مخصوص بخرید و هنگام امتحان كردن كفش ها مطمئن شوید كه جوراب مخصوص ورزش یا پاشنه پوش را پوشیده اید.

كفش هایتان را بعد از ظهر یا غروب امتحان كنید، زیرا در طول روز پاها ورم كرده اند.

پیش از خرید كفش ها دور مغازه قدم بزنید و پس از خرید یك تا دو ساعت همان كفش ها را در منزل بپوشید تا بفهمید در كدام قسمت ها پاهایتان احتمالا ناراحت است، در مورد دست ها هم همین موارد صادق هستند.

در صورت امكان از دستكش استفاده كنید، مناطق در معرض تاول را با نوار ببندید و از پودر یا مواد ضد عرق برای كمك به خشك ماندن دست ها استفاده كنید و فعالیت بدنی خود را به تدریج افزایش دهید.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیبایی


* مطالب مرتبط در این سایت :

مشكلات پوستی ناشی از ورزش(1)

بیماری پای ورزشکاران چیست؟

قارچ های پوستی و راه درمان آنها

چگونه از پاها و پوست خود در برابر امراض پوستى محافظت كنیم

آفتاب سوختگی

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

کارآیی ضد آفتاب ها چیست؟

چگونه بوی بد بدن را از بین ببریم ؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.