وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سریال «تعبیر وارونه یك رویا» تازه ترین موردی است كه بخشی از جذابیتش را بر اساس عشق ممنوعه بنا نهاده است. به این بهانه همه سریال هایی که بر اساس این موضع ساخته شده اند را مرور می کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عشق های ممنوعه تلویزیون

 


سریال «تعبیر وارونه یك رویا» تازه ترین موردی است كه بخشی از جذابیتش را بر اساس عشق ممنوعه بنا نهاده است. به این بهانه همه سریال هایی که بر اساس این موضع ساخته شده اند را مرور می کنیم.

 
تعبیر وارونه یک رویا

تعبیر وارونه یك رویا/ فریدون جیرانی/ 1394 
ماجرا چه بود؟ فریدون جیرانی پایه سریال تعبیر وارونه یك رویا را مسائل هسته ای كشور قرار داده و قصد داشته ناگفته هایی از آن را به تصویر بكشد. او برای جذاب تر كردن داستان و حساس شدن شاخك های مخاطبان، یك عشق ممنوعه را هم وارد كرده است. همان طور كه تا الان دیده اید بین كارمند سازمان انرژی هسته ای و مافوقش عشق قدیمی شعله كشیده و منجر به ازدواج شان شده. 
میزان نمایش عشق ممنوعه: تعبیر وارونه یك رویا با استفاده از المان های بصری ، موسیقی و دیالوگ ها كاملا عریان و واضح عشق را تصویر كرده. كارگردان برای نشان دادن عمق محبت آن ها چند قسمتی را به این رابطه اختصاص داده.
بازیگران نقش: فرهاد قائمیان نقش مامور عاشق پیشه را بازی می كند و پانته آ بهرام عشق قدیمی او است. نقش همسر قانونی قائمیان را هم نگار عابدی بر عهده دارد.
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: نیاز به گفتن نیست كه در تلویزیون ما این حجم از عشق همین طوری اتفاق نمی افتد. حتما پشت این دلدادگی نتیجه ای عكس آن چه در ظاهر ماجرا دیده ایم قرار دارد. پس بزودی شاهد چرخش داستان و اتفاقاتی كه به مسیر اصلی سریال یعنی جاسوس بازی مرتبط است، خواهیم بود. تا همین جا هم كدهایی مبنی بر نمایشی بودن این رابطه داده شده ولی آن چه برتری داشته نمایش یك عشق قدیمی است. تلویزیون هم بخوبی با این ماجرا كنار آمده .
تا ثریا / سیروس مقدم/ 1390
ماجرا چه بود؟ سریال تا ثریا هم بیش از آن كه بخواهد روی عشق ممنوعه تاكید كند، قصد داشت زندگی و سرنوشت تلخ زنی به نام ثریا (آزیتا حاجیان) که پانزده سال پیش شوهر خود را از دست داده بود و حالا مشغول به كار پرستاری است را روایت كند. او در حین كار در بیمارستان با یكی از بیمارن (سرهنگ) آشنا می‌شود و پس از درمان او، پنهانی با یکدیگر ازدواج می‌کنند.این ازدواج به دیگر بخش های مغفول زندگی ثریا پیونده خورده و مشكلاتش را دو چندان می كند.
میزان نمایش عشق ممنوعه: كارگردان تاكیدی روی جذابیت های بصری برای نشان دادن رابطه نداشت. داستان سریال و اصلا سن كاراكترها ورای عشق و عاشقی بود. 
بازیگر نقش: همایون ارشادی نقش سرهنگ را بازی می كرد و آزیتا حاجیان نقش ثریا را بر عهده داشت. 
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: حواشی سریال تا ثریا فراتر از یك رابطه میان زن و مرد بود. اصلا این ازدواج به خودی خود مشكلی نداشت چون همسر ثریا مرده بود و نشان دادن آن حساسیتی به همراه ندارد. حاشیه از تلخی سریال كلید خورد و به قتل سرهنگ و ماجرای چادری بودن ثریا كشید. با این حال اعتراض ها باعث شد 12 قسمت از سریال حذف شود و بخش های جنجالی مثل حامله بودن ثریا یا فاش شدن راز صیغه محرمیتش با یک مرد دیگر، به طور کامل از قصه بیرون بیاید. احتمالا اگر این سانسورها نبود الان درباره تاثریا و ماجرای عشق ممنوعه به گونه ای دیگر می نوشتیم.

در مسیر زاینده رود / حسن فتحی/ 1389
ماجرا چه بود؟ پایه اصلی سریال در مسیر زاینده رود بر عشق ممنوعه استوار نشده بود. سریال روی عصیان لحظه ای بازیگر جوان فوتبال (مهران سارنگ با بازی اشكان خطیبی) تاكید داشت كه باعث قتل یك جوان شده بود. در ادامه مادر او برای نجات فرزندش دست به هر كاری می زند و هر طور شده می خواهد رضایت فرزندش را از ولی دم (مصیب) بگیرد. رفت و آمدهای او در نهایت منجر به یك پیشنهاد ممنوعه تلویزیونی می شود. مصیب از این زن می خواهد برای نجات فرزندش همسر او شود.
میزان نمایش عشق ممنوعه: در این سریال همان طور كه گفتیم تاكید روی یك رابطه عاشقانه نبود بلكه بیشتر می خواست عمق و میزان فداكاری یك مادر را نشان دهد. برای همین او می پذیرد به ازدواج یك پیرمرد دربیاید تا پسرش نجات یابد. طبعا در چنین وضعی، كارگردان نیاز به گرفتن قاب های خوش رنگ و لعاب و موسیقی جانسوز عاشقانه ندارد. بلكه تاكیدش روی تلخی ماجرا است كه سریال بخوبی از پس انتقال آن بر آمد. فتحی چند قسمت از سریالش را به این عشق ممنوعه اختصاص داده بود.
بازیگر نقش: حسن محجوب نقش مصیب را بر عهده داشت و مهرانه مهین ترابی نقش مادر مهربان را.
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: در مسیر زاینده رود از این منظر دچار حاشیه نشد؛ تك واكنش ها هم در میان هیاهوی اعتراض به لهجه اصفهانی گم شد و به چشم نیامد. با این حال چرخش یك باره مصیب و گذشتن از خواسته ازدواجش، حتما ارتباطی مستقیم با ممیزی های تلویزیون دارد.
روز حسرت / سیروس مقدم / 1387
ماجرا چه بود؟ سیروس مقدم در سریال روز حسرت اهتمامش را تصویر كردن مسائل اعتقادی و نكات اخلاقی  قرار داد. با این حال بخشی از داستان كه اتفاقا مد نظر سوژه این گزارش است ، مورد توجه قرار گرفت و  آن هم ماجرای رابطه مسعود و فریده بود .  همسر مسعود در تصادفی فلج شده بود. مسعود هم رابطه ای عاشقانه با فریده پی ریزی می كند كه در نهایت به ازدواج موقت شان ختم می شود.
میزان نمایش عشق ممنوعه: سریال روز حسرت عشق ممنوعه را با غلظت به تصویر نكشید و سعی نكرد با كلوزآپ و رنگ تند و نگاه های پر مفهوم این رابطه را تصویر كند. در عوض بیشتر تلاش سازندگان نشان دادن نتیجه این عشق بود. برای همین بیننده فریده را در حالت بارداری می بیند ؛‌آن هم در شرایطی كه روی دیگر ماجرا یعنی اعتیادش بر ملا شده . مسعود خواستار سقط جنین است اما فریده مقاومت می كند تا این كه پای خانواده ها هم به ماجرا باز می شود. 
بازیگر نقش: پوریا پورسره نقش مسعود را بازی كرده بود و پارتنرش مهراوه شریفی نیا در نقش فریده بود. همسر مسعود را هم لیندا كیانی در نقش معصومه بازی می كرد.
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: كارگردان از چارچوب و قواعد مشخص تلویزیون عبور نكرد و تلاشش را برای نمایش نتیجه و تاثیر منفی این دلداگی قرار داده بود. برای همین فیلم دچار حاشیه خاصی نشد. بعدها برخی صاحب نظران این مشخصه سریال را پاشنه آشیلش دانستند و یك نقطه ضعف بحساب آوردند.

میوه ممنوعه / حسن فتحی/ 1386
ماجرا چه بود؟ حسن فتحی علاقه خاصی به كهن الگوها دارد. او برای ساخت سریال میوه ممنوعه داستان شیخ صنعا را برگزید و به شكل امروزی تصویر كرد. قهرمانش حاج یونس ، انسان متدین و متشرعی بود كه به یك باره در دام عشقی خانمان سوز می افتد. حاج یونس پیر ،‌در برابر عشق هستی جوان دل و دین از دست می دهد و برای رسیدن به او ایمانش به لرزه می افتد.
میزان نمایش عشق ممنوعه: فتحی با شناختی كه از ممیزی های تلویزیون داشت، تا جایی كه می توانست سعی كرد عشق حاج یونس را در قالب دیالوگ و نگاه او نشان دهد. برای همین كمتر از نشانه های تصویری و رنگ های تند استفاده كرد تا بستر بیان این عشق زننده نباشد. ضمن آن كه تاكید بیشتر، بر رسوایی حاج یونس بود نه قدرت عشق هستی.
بازیگر نقش: علی نصیریان نقش حاج یونس را بر عهده داشت و هانیه توسلی هستی. همسر حاج یونس هم گوهر خیر اندیش بود.
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: رمضان سال 86 سریال میوه ممنوعه علاوه بر اقبال فراوان عمومی دچار حاشیه های زیادی هم شد. كار تا جایی پیش رفت كه در قسمت های پایانی از میزان عشق حاج یونس كم شد و مسیر قصه به سمتی دیگر رفت. نصیریان هم در اعتراض این طور گفت:‌« حاج یونس نمی توانست بعد از قضیه جلال و شوکت تصادف و کمای دختر یک باره متحول شود و برگردد. او در واقع می رود و سر به بیابان می گذارد . همان که در بیمارستان به هستی می گوید که باید بروم خود را بسازم.»
او یك فرشته بود / علیرضا افخمی/ 1384
ماجرا چه بود؟ سریال او یك فرشته بود در قالب ژانر ابداعی ماورایی تعریف می شود. پس در این قالب اختیار عمل سازندگان می تواند بیشتر هم باشد. انصافا هم آن ها استفاده ای به قاعده از عشق ممنوعه كردند و نگذاشتند اصل موضوع زیر سایه جذابیت های دراماتیكی عشق گم شود. حتما خاطرتان هست كه داستان سریال درباره بهزاد است كه آدمی اهل نماز و مسجد و مقید به خانواده است. بعد از تصادف با یك خانم برای كمك به او ، پایش را به منزل خود باز می كند و در نهایت اسیر خدعه و جادویش می شود و با او ازدواج می كند. البته همسرش را هم طلاق می دهد.
میزان نمایش عشق ممنوعه: در این سریال سازندگان برای نشان دادن شكل گیری زمینه عشق، روی دیالوگ ، نحوه بیان آن و حركات فرشته تاكید داشتند. او آرام و شمره و با مهربانی حرف می زد و این گونه خود را در دل بهزاد جا می كرد. در كنار این رنگ های تند كمك زیادی به شكل گیری این فضا كرده بود.   
بازیگر نقش: حسن جوهرچی نقش بهزاد را بازی می كرد و بهاره افشاری نقش فرشته.
حاشیه نمایش عشق ممنوعه: همان طور كه اشاره كردیم سازندگان برای تصویر این عشق ، دچار زیاده روی نشدند. از آن سو چون یك سر ماجرا به شیطان وصل بود و سریال خیلی زود از شیطان بودن فرشته پرده برداشت، حساسیتی ایجاد نشد. این را هم فراموش نكنیم كه اصل نشان دادن شیطان با آن مختصات،‌آن قدر جذابیت دراماتیكی داشت كه رفتار عاشقانه اش را محو می كرد.

بخش سینما و تلویزیون تبیانمنبع: هفت صبح / احمد رنجبر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین