وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
براساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات، ایران در رده بندی پهنای باند اینترنت ثابت، رتبه 115 جهان را دارا می باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رتبه ۱۵۸ ایران در تخصیص پهنای باند اینترنت به کاربران

ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات از توسعه ICT کشورهابراساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات، ایران در رده ‌بندی پهنای باند اینترنت ثابت، رتبه 115 جهان را دارا می‌باشد.

اینترنت

بر اساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات، ایران در رده‌ بندی پهنای باند اینترنت ثابت، رتبه 115 جهان و در زمینه تخصیص پهنای باند به ازای هر کاربر، رتبه 158 را به خود اختصاص داده است.
احمد نخجوانی، عضو دبیرخانه شرکت ‌های ارائه دهنده خدمات ADSL در کشور در نشست خبری با تاکید بر لزوم توسعه باند پهن در کشور به ارزیابی ‌های صورت گرفته در زمینه وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در مقایسه با سایر کشورها براساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات اشاره کرد و اظهار داشت: تا دو سال آینده نسل سوم موبایل، 89 درصد دنیا را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی با بیان اینکه تا پایان سال 2015 نسل سوم موبایل 89 درصد قاره اروپا، 60 درصد قاره امریکا، 34 درصد کشورهای درحال توسعه و ۶ درصد خانوار کشورهای کمتر توسعه یافته را پوشش می‌دهد تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان این سال، 46 درصد خانوار در دنیا تحت پوشش 3G  قرار گیرند.
نخجوانی با اشاره به روند رو به رشد نسل چهارم ارتباطات همراه – LTE – در دنیا گفت: براساس گزارش اتحادیه جهانی مخابرات، تعداد کاربران LTE تا پایان سال 2019 به 2 میلیارد و 600 میلیون نفر در دنیا خواهد رسید.
وی با اشاره به شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط اتحادیه جهانی مخابرات منتشر شده است، افزود: بررسی‌ ها نشان می‌دهد که تا پایان سال 2013 ایران در شاخص توسعه ICT در جهان رتبه 94 را به خود اختصاص داده و با وجود صعود 3 رتبه‌ای از کشورهایی همچون مالدیو، اردن، فیجی و مغولستان رتبه پایین‌تری دارد؛ در این رده‌بندی کشورمان بالاتر از کشورهای جامائیکا و تونس قرار گرفته است.
نخجوانی به آمارهایی از دسترسی به باند پهن ارتباطات ثابت در دنیا اشاره کرد و گفت: ایران در این رده‌ بندی در رتبه 115 جهان قرار دارد و در زمینه تخصیص پهنای باند به ازای هر کاربر، رتبه 158 دنیا را به خود اختصاص داده است.

 

بررسی‌ ها نشان می‌دهد که تا پایان سال 2013 ایران در شاخص توسعه ICT در جهان رتبه 94 را به خود اختصاص داده و با وجود صعود 3 رتبه‌ای از کشورهایی همچون مالدیو، اردن، فیجی و مغولستان رتبه پایین‌تری دارد؛ در این رده‌بندی کشورمان بالاتر از کشورهای جامائیکا و تونس قرار گرفته است

وی گفت: در شاخص توسعه IDI که کشورها را براساس 3 پارامتر دسترسی، کاربری و مهارت در حوزه ICT طبقه‌ بندی می‌کند، ایران با رتبه 94 از متوسط آسیا و جهان پایین‌تر است؛ در این رده‌ بندی در زمینه دسترسی به فناوری اطلاعات رتبه 82، در زمینه کاربری رتبه 116 جهان، در زمینه مهارت رتبه 68 دنیا در اختیار ایران است و در مجموع کشورمان در این شاخص رتبه 94 را به خود اختصاص داده است.

مشکلات شرکت ‌های اینترنتی با توقف فروش ADSL مخابرات
در این نشست محمد حسن شانه ساززاده – ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت در کشور- نیز با اشاره به وضعیت رو به رشد دنیا در ارائه خدمات باند پهن و برنامه های رگولاتوری برای تغییر مجوز فعالیت شرکت‌ های اینترنتی در کشور اظهار داشت: علاوه بر مجوز FCP که برای ارائه خدمات باند پهن ثابت، قرار است به زودی از سوی رگولاتوری به متقاضیان عرضه شود، در زمینه اپراتورهای مجازی تلفن همراه نیز تاکنون ۱۰۰ شرکت تقاضای خود را به رگولاتوری ارائه داده‌اند.
وی با اشاره به مشکلات احتمالی تعدد صدور پروانه فعالیت در بازار خدمات ICT تاکید کرد: مشکلات عدم دریافت امکانات مخابراتی از جمله مواردی است که می‌تواند در پروانه‌ های جدید خدمات اینترنت در کشور نیز تاثیرگذار باشد.
این فعال بازار اینترنت، دستور توقف فروش اینترنت مخابرات در ۶ استان کشور که از سوی رگولاتوری ارائه شده است را به ضرر شرکت ‌های اینترنتی عنوان کرد و گفت: به دلیل مشکلات موجود شرکت‌ های مخابرات استانی به شرکت‌های PAP در این استان‌ها سرویس نمی‌دهند.

 

بخش ارتباطات تبیان


منبع: فارس
مطلب مرتبط:
ایران در رتبه 164 میانگین سرعت اینترنت 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین