تبیان، دستیار زندگی
وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست بررسی توافق هسته ای وین گفت: تحریم های شورای امینت همیشه به جنگ یا تغییر رژیم منتهی شده است، اما نتوانستند مردم ایران را از حاکمیت جدا کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ظریف: حضور مردم مذاکرات را به نتیجه رساند


وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست بررسی توافق هسته‌ای وین گفت: تحریم‌های شورای امینت همیشه به جنگ یا تغییر رژیم منتهی شده است، اما نتوانستند مردم ایران را از حاکمیت جدا کنند.

ظریف

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست بررسی توافق هسته‌ای وین که با حضور ظریف صالحی عراقچی روانچی و صادق خرازی برگزار شد گفت فرصتی به لطف خدا با حضور مردم در انتخابات ایجاد شده  و این حضور بود که مذاکرات را به ثمر رساند.
وی افزود: این شعار نیست بلکه اگر متون علمی درباره تحریمها را مطالعه کنید می‌بینید که هدف آن ایجاد فشار اقتصادی صرف نیست بلکه هدف آن تغییر سیاست است.  به این ترتیب که به مردم فشار آورد و مردم نیز به حاکمیت فشار آوردند و حاکمیت مجبور شود به خواسته‌های تحریم کنندگان تن دهد.
وزیر امور خارجه  تاکید کرد: تحریم‌های شورای امینت همیشه به جنگ یا تغییر رژیم منتهی شده است، اما نتوانستند مردم را از حاکمیت جدا کنند.
محمد جواد ظریف در ادامه گفت: مردم به پای صندوقهای رای رفته  حضور 73 درصدی نشان داد که مردم می خواهند از طریق صندوق خواسته های خود را بیان کنند و غربی ها فهمیدند که از طریق ادامه تحریم ها نمی‌توانند به خواسته های خود برسند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متن نهایی متن متوازنی است ، در این متن ما تمام خواسته‌های مان را به طرف مقابل تحمیل نکردیم
طرف مقابل هم نتوانست چنین کاری بکند. زیرا این دیگر توافق نیست بلکه سند تسلیم است. در داخل متن هم توازن قابل توجهی حتی از نظر تناظر زمانی اقدامات وجود دارد.
ظریف گفت : در فاصله ده ساله پرونده ایران در شورای امنیت به صورت کامل رفع می‌شود و از دستور کار خارج خواهد شد.
وزیر امورخارجه کشورمان درباره قطعنامه شورای امنیت(2231)درباره برجام گفت: در قطعنامه جدید محدودیت داریم اما در قطعنامه های قدیم ممنوعیت داشتیم.‌کشورها مجاز نبودند که در برنامه هسته‌ای ایران حضور داشته باشند اما اکنون کشورها تشویق می‌شوند که در برنامه هسته‌ای ایران حضور یابند.
ظریف گفت : نکته بعدی اینکه از روز پایان مذاکرات برخورد با ایران در حوزه هسته‌ای بر اساس برجام و قطعنامه تغییر کرده است؛ از روزی که برجام جمع بندی شد این تغییر رفتار رخ داده نه از روزی که کاملا اجرایی می شود. لذا از روز اول دیگر برنامه هسته‌ای ایران موضوع تهدید امنیت بین المللی دیگر نیست و یک زمانی نیز دارد که کل این موضوع از برنامه کاری شورای امنیت خارج می شد.

وزیر امورخارجه کشورمان درباره قطعنامه شورای امنیت(2231)درباره برجام گفت: در قطعنامه جدید محدودیت داریم اما در قطعنامه های قدیم ممنوعیت داشتیم.‌کشورها مجاز نبودند که در برنامه هسته‌ای ایران حضور داشته باشند اما اکنون کشورها تشویق می‌شوند که در برنامه هسته‌ای ایران حضور یابند.

در این نشست علاوه بر وزیر امور خارجه،‌علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و عراقچی و روانچی معاونین وزارت امور خارجه حضور دارند.
وی در مورد برنامه موشکی ایران گفت: قطعنامه 929 هر نوع فعالیتی در حوزه موشک‌های بالستیک که توانایی حمل کلاهک هسته ای داشتند را ذیل فصل هفت ممنوع میکرد و تمام کشورها موظف بودند هر اقدامی را انجام دهند تا این نوع فعالیت های ایران را متوقف کنند. اکنون این تبدیل شده به یک خاسته غیر الزام آور از ایران که نه موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند بلکه برای این منظور طراحی شده‌اند را به مدت هشت سال متوقف کنند، در حالیکه ایران هیچ موشکی با این توانایی طراحی نکرده و نمی‌کند. نکته دیگر این است که در برجام هیچ ممنوعیت و محدودیت موشکی وجود ندارد. اعلام کرده ایم در برجام که توان دفاعی ما ادامه خواهد داشت.  این قطعنامه دستاورد بسیار بزرگی است و بزرگترین خیانت این است که به مردم ما بگویند شما شکست خوردید.
وی درباره مباحث اقتصادی گفت: مهمترین تضمین برجام در هم تندیدن برجام با روابط اقتصادی است. ما هزینه دادیم تا به دنیا بگویی که شما نمی توانید حرفتان را به ما تحمیل کنید. اگر توافق وین یک موفقیت بود موفقیتی بود برای اینکه در دنیا ثابت شود که پارادایم حذف دیگر کارآمد نیست. بازی با حاصل جمع صفر مبنای این پارادایم است که به جنگ مینجامد. اگر ما میخواستیم مبنای پارادایم را بازی جمع صفر بگذاریم، این نیز به جنگ میانجامید. ما مبنای برنامه‌مان  را بر این اساس گذاشتیم که باید بازی برد باخت را کنار بگذاریم. بازی برد باخت برای هیچ کس منفعت ندارد که حتی برای بزرگترین قدرت نظامی دنیا را به یازده سپتامبر کشاند. در این معادله همه بازیگران جز جنگ طلبان شکست خوردند.

بخش  سیاست تبیان

منبع : خبرگزاری تسنیم