تبیان، دستیار زندگی
بعد از تصویب وام های 80 و 60 میلیونی مسکن در ابتدای سال جاری، افزایش وام 35 میلیونی به 50 میلیون تومان می تواند سومین مصوبه تسهیلات مسکن امسال باشد؛ طرحی که فعلا بانک مرکزی در حال بررسی آن است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش وام 35 میلیونی مسکن در صف


بعد از تصویب وام‌های 80 و 60 میلیونی مسکن در ابتدای سال جاری، افزایش وام 35 میلیونی به 50 میلیون تومان می‌تواند سومین مصوبه تسهیلات مسکن امسال باشد؛ طرحی که فعلا بانک مرکزی در حال بررسی آن است.


در حالی که از سال 1384 با تصویب وام 20 میلیونی مسکن با یک فاصله حدود 8 ساله و با وجود افزایش تورم و رشد قیمت خانه، مبلغ وام مسکن تغییری نکرد که در دی ماه 1392 شورای پول و اعتبار طرح بانک مسکن برای افزایش وام تا 35 میلیون تومان را بررسی و مصوب کرد. این در حالی است که به فاصله حدود دو سال از این تغییر بانک مسکن باز هم پیشنهاد افزایش وام را مطرح کرده است.

مسکن


آنطور که چندی پیش مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد در صورت موافقت بانک مرکزی و تصویب شورای پول و اعتبار وام 35 میلیون تومانی فعلی تا 50 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. بت شکن این را هم گفت که سقف وام خرید برای زوج های جوان که در حال حاضر 50 میلیون تومان است تا 60 میلیون تومان افزایش می یابد.
در شرایطی با وجود گذشت چند ماه از ارائه این طرح به بانک مرکزی ، به نظر می رسد بخش اعتبارات این بانک فعلا در حال بررسی ابعاد این وام بوده و هنوز جزئیاتی در رابطه با پیشبرد آن مطرح نشده که در صورت موافقت با افزایش وام 35 میلیونی(با جعاله حدود 45 میلیون) ، متقاضیان عام می توانند از سقف وام 50 میلیونی که بعلاوه 10 میلیون جعاله تا 60 میلیون افزایش می‌یابد استفاده کنند. در عین حال که وام پرداختی به زوج‌های جوان هم از 50 میلیون فعلی به 60 میلیون و بعلاوه جعاله تا 70 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.
باید یادآور شد که شرایط فعلی پرداخت وام 35 میلیون تومانی خرید مسکن بر اساس خرید اوراق در بازار سرمایه است به گونه ای که متقاضیان استفاده از این تسهیلات باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات خریداری شود که بسته به تغییرات قیمتی اوراق ارقام مجموع متفاوت خواهد بود ولی به طور معمول هزینه ای حدود 7 تا 8 میلیون تومان را به متقاضی تحمیل می‌کند.
دو گزینه دیگر خرید مسکن
اما در حالی که بعد از فرازو نشیب بسیار برای افزایش سقف وام خرید مسکن در سال گذشته، از میان پیشنهادهای مطرح شده دو طرح راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و وام 60 میلیونی در ابتدای امسال به تصویب شورای پول و اعتبار رسید که هر یک شرایط خاص برای پرداخت داشته و عموم مردم را در بر نمی‌گیرد؛ از این رو وام 35 میلیونی مصوب سال 1392 با وجود اینکه رقم قابل توجهی در مقابل قیمت فعلی مسکن محسوب نمی‌شود ولی همچنان از گزینه‌های اصلی متقاضیان در مقابل دو طرح دیگر است.
این در حالی است که در صندوق پس انداز مسکن ، برای متقاضیان تهرانی تا سقف 80 میلیون تومان، شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر به بالا تا 60 میلیون و سایر مناطق شهری هم تا 40 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود که البته متقاضی باید خانه اولی باشد یعنی طبق ضوابط تعیین شده از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، اهداء و انتقال سهم الشرکه استفاده نکرده باشند. همچنین بهره‌ای از امکانات دولتی در تهیه مسکن نبرده و متاهل یا سرپرست خانوار باشند.

در صورت موافقت با افزایش وام 35 میلیونی(با جعاله حدود 45 میلیون) ، متقاضیان عام می توانند از سقف وام 50 میلیونی که بعلاوه 10 میلیون جعاله تا 60 میلیون افزایش می‌یابد استفاده کنند. در عین حال که وام پرداختی به زوج‌های جوان هم از 50 میلیون فعلی به 60 میلیون و بعلاوه جعاله تا 70 میلیون تومان افزایش خواهد یافت


از سویی دیگر نباید بیش از 7 سال از تاریخ پروانه ساخت مالی واحد مسکونی قابل خرید با وام صندوق پس انداز گذشته و پایان کار آن بیش از 3 سال عمر داشته باشد. در عین حال که مشتری باید برای دریافت تسهیلات مبلغ مورد نظر که برای آنهم کف تعیین شده است دو دوره شش ماهه سپرده گذاری کند که در این حالت باید حداقل یک سال در صف انتظار برای دریافت وام بماند. همچنین برای پرداخت وام مسکن از این محل محدودیت وجود داشته و سالانه به حدود 85 هزار نفر اعطا خواهد شد.
بر این اساس وام‌های پرداختی صندوق پس‌انداز مسکن شرایط عام نداشته و برای همه متقاضیان کارساز نیست. در عین حال با وجود اینکه این وام از سوی بانک مسکن و با سود 14 درصد پرداخت می شود، بازپرداخت آن تا حدی سنگین و تا حدود یک میلیون و 200 هزار تومان در ماه بوده و به اذعان مدیران بانک مرکزی افرادی با درآمد سطح پایین از عهده پرداخت آن برنمی آیند.
مصوبه دیگر شورای پول و اعتبار، باز کردن دست بانکهای تجاری در پرداخت تسهیلات مسکن بود که طبق آن به ازای هر واحد مسکونی در شهر تهران تا 60 میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود. ولی باید توجه داشت که سود این تسهیلات تا 21 درصد بوده و بازپرداخت سنگینی تا بیش از دو برابر را برای گیرنده به دنبال دارد. البته این تنها مشکل وام 60 میلیونی نیست و در شرایط سخت تر، تا کنون بانکهای تجاری به ارائه این تسهیلات وارد نشده اند و وجود خارجی ندارد چراکه وقتی در حالت عادی بانکها منابع کافی برای تسهیلات دهی نداشته و تولید را هم نمی توانند به طور کامل تامین مالی کنند، مشخص است که فعلا توان پرداخت تسهیلات 60 میلیونی مسکن را نخواهند داشت.
بر این اساس گرچه با موافقت بانک مرکزی و تصویب شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی ، سومین مصوبه وام مسکن در سال جاری رقم خواهد خورد ولی به نظر می رسد با توجه به شرایط خاص تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسکن همچنین وام 60 میلیونی، وام افزایش یافته 35 میلیونی که احتمالا تا 50 میلیون تومان باشد شرایط مطلوب تری را برای متقاضیان فراهم آورد.

بخش اقتصاد تبیان


منبع : ایسنا