تبیان، دستیار زندگی

آیا خانم‌ها بیماری قلبی نمی‌گیرند؟

این تصور وجود دارد که خانم‌ها دچار بیماری‌های قلبی عروقی نمی@شوند. اما چنین قطعیتی وجود ندارد و لازم است که شما بیماری‌های قلبی، علل و عوامل آن را به خوبی بشناسید. مهم است که بدانید آیا شما نیز در معرض ابتلا به این بیماری‌ها هستید یا خیر. خوشبختانه اکثر خانم‌ها عوامل خطر اصلی بروز بیماری‌های قلبی مانند دیابت، چاقی مفرط، مصرف دخانیات، کم تحرکی و فشار خون بالا را ندارند، اما از خطرات این عوامل برای سلامتی‌شان هم آگاه نیستند. در این مطلب در خصوص باورهای رایج شکل گرفته در مورد بیماری‌های قلبی در خانم‌ها را بررسی کرده و درست و نادرست بودن آنها را عنوان می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حمله قلبی در زنان، سکته قلبی زنان، بیماری قلبی زنان،

بیماری‌های قلبی صرفا بعد از دوره یائسگی خانم‌ها بروز می کنند

این باور اشتباه است. خانم‌ها در هر سن و سالی می توانند دچار بیماری‌های قلبی شوند.


اگرچه عواملی مانند کاهش میزان هورمون های استروژن و پروستروژن در دوره یائسگی، خانم‌ها را در معرض ابتلا به کلسترول خون بالا، افزایش چربی بدن و فشار خون بالا قرار می دهد، اما این مسئله بدان معنی نیست که خانم‌های جوان‌تر در ناحیه امن قرار دارند و خطری تهدیدشان نمی کند.

به عقیده ی متخصصان، خانم‌ها باید در دو دوره از زندگی خود چشم هایشان را باز کنند و مراقب باشند.


اولین زمان مربوط به دوران بارداری است. اگر خانمی در بارداری با دیابت بارداری یا پره اکلامپسی مواجه شود، باید تغییراتی در سبک زندگی خود در پیش بگیرد که خطرات احتمالی در آینده کاهش پیدا کند، چون این دو مشکل خطر بروز بیماری‌های قلبی را در خانم‌ها بالا می برند.


مرحله ی بعد، شروع دوره یائسگی است. در این دوره باید خانم‌ها به طور مرتب آزمایش داده و تحت نظر پزشک متخصص باشند تا بروز هر گونه خطر احتمالی کاهش یابد.

اگر شما در دوره یائسگی قرار دارید و تحت هورمون درمانی هستید، باید بدانید که این درمان‌ها از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری نمی کنند


علائم سکته قلبی در خانم‌ها مشابه آقایان است

این باور نیز اشتباه است. علائم کلاسیک سکته مانند درد بازو، فک، گلو و درد قفسه سینه در هر دو جنس یکسان است، اما علائم دیگری مانند خستگی زیاد و نفس نفس زدن در بین خانم‌ها بیشتر دیده می شود.


این علائم در خانم‌ها به میزان 38 درصد و در آقایان 27 درصد دیده می شود. در خانم‌های مسن تر، علائم حین قرار گرفتن در معرض استرس، فشارهای روحی، بی تحرکی و غیره بروز می کند.


اما معمولا خانم‌ها چنین علائمی را به عوامل دیگری مانند سن و سال، مشکلات کارهای خانه و کار بیرون و غیره نسبت می دهند و احتمال نمی دهند که ممکن است این علائم پیش درآمد سکته قلبی باشد.


به عقیده متخصصان امکان دارد خانم‌ها بدون اینکه متوجه باشند از بیماری‌های قلبی رنج ببرند.


اگر احساس می کنید مثل همیشه نیستید بخصوص زمانی که ورزش می کنید، اجسام سنگین بلند می کنید و اگر تصور می کنید انرژی لازم برای نفس کشیدن را ندارید، بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا سلامت قلب تان بررسی شود.

 

اگر از بیماری قلبی رنج می برید، نباید ورزش کنید

این نیز یک باور رایج اشتباه است. خانم‌هایی که به هر دلیلی دچار بیماری‌های قلبی شده اند، باید تشویق به فعال‌تر بودن و انجام ورزش شوند، به خاطر اینکه ورزش و تحرک بدنی مانع از پیشرفت بیماری می شود.


اما توصیه می کنیم قبل از رفتن به باشگاه یا ورزش در پارک و غیره، نظر پزشک خود را جویا شوید.


اگر داروی خاصی برای قلب تان بخورید، بیماری شما تحت کنترل قرار می گیرد. بنابراین ورزش کردن با نظر پزشک تان برای سلامتی شما مفید خواهد بود.

در اکثر خانم‌ها، قرص‌های ضدبارداری باعث بروز هیچ مشکلی نمی‌شوند، اما در بخش اندکی از جامعه‌ی زنان، مصرف قرص‌‎های ضدبارداری باعث افزایش احتمال تشکیل لخته‌های خونی و سکته قلبی می شود

 

هورمون درمانی مانع از بیماری‌های قلبی می شود

خیر! این باور نادرست است. اگر شما در دوره یائسگی قرار دارید و تحت هورمون درمانی هستید، باید بدانید که این درمان ها از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری نمی کنند.


نتایج یک پژوهش آمریکایی که روی قلب انجام شده است نشان می دهد که درمان های هورمونی باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی نمی شود و این درمان ها صرفا باید برای کنترل مشکلات هورمونی مورد استفاده قرار گیرد.


اگر در دوره ی یائسگی قرار دارید و می خواهید عوامل ایجاد کننده مشکلات قلبی را کاهش دهید، باید از مصرف دخانیات خودداری کنید. وزن خود را کنترل کرده و ورزش کنید. لازم است که تغذیه ی سالمی داشته باشید.


به عقیده محققان، فشار خون بالا و دیابت دو عاملی هستند که احتمال بروز بیماری‌های قلبی را افزایش می دهند، اما در عین حال با ورزش، تغذیه مناسب و دارو قابل کنترل می باشند.

 

اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی را دارید، حتما خودتان نیز دچار خواهید شد

خوشبختانه این باور نیز نادرست است. اگر دستورات لازم برای پیشگیری از عوامل بیماری‌زا را رعایت کنید، یعنی اینکه از مصرف دخانیات بپرهیزید، تغذیه ی سالمی داشته باشید و به طور مرتب ورزش کنید، خطر بروز مرگ و میر ناشی از سکته قلبی را به 82 درصد کاهش می دهید.


به عقیده ی محققان با پرهیز از عوامل خطرزا و مراعات نکات سلامتی، خطر بروز بیماری‌های قلبی کاهش پیدا می کند.

 

قرص های ضدبارداری تاثیری در بروز مشکلات قلبی ندارند

در اکثر خانم‌ها، قرص های ضدبارداری باعث بروز هیچ مشکلی نمی شوند، اما در بخش اندکی از جامعه ی زنان، مصرف قرص های ضدبارداری باعث افزایش احتمال تشکیل لخته های خونی و سکته قلبی می شود.


اگر سن و سال تان بالای چهل است، سیگار می کشید و دچار پرفشاری خون یا اختلالات انعقادی هستید، کمی محتاط باشید، چون به عقیده متخصصان، خوردن قرص های ضدبارداری می تواند خطر بروز سکته ی قلبی را افزایش دهد. 


مطالب مرتبط:
3 بیماری شایع در خانم‌ها
آنچه خانم‌ها باید بدانند
چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده؟
قلب و ناگهان ایست
علائم قلبی را نادیده نگیرید
افزایش بیماری‌ های قلبی در زنان شاغل

 مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.