تبیان، دستیار زندگی
کشمکش میان کاخ سفید و مخالفان توافق هسته ای ایران به اوج خود رسیده بطوریکه این‎بار «باراک اوباما» به جنگ لفظی با رهبر جمهوریخواهان در سنا پرداخت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جنگ لفظی اوباما با رهبر جمهوریخواهان سنا در مورد برجام


کشمکش میان کاخ سفید و مخالفان توافق هسته ای ایران به اوج خود رسیده بطوریکه این‎بار «باراک اوباما» به جنگ لفظی با رهبر جمهوریخواهان در سنا پرداخت.
اوباما و رهبر جمهوری خواهان سنا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی بار دیگر جمهوریخواهان مخالف توافق هسته‌ای را متهم ساخت که به خاطر تعهدات ایدئولوژیک خود اساسا نمی‌خواستند توافقی صورت بگیرد.
وی در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» در واکنش به جمهوریخواهان و حتی دموکرات‌هایی که این مقایسه را «توهین‌آمیز» خوانده‌اند، اظهار داشت: «آن‌چه من گفته‌ام کاملا درست است و واقعیت دارد.»
این بخش از اظهارات اوباما نیز که عنوان کرده تنها گزینه برای اجتناب از جنگ با ایران توافق هسته‌ای است، واکنش منفی جمهوریخواهان را به دنبال داشت.
از جمله این منتقدان سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکاست که اظهارات اوباما را «یک اشتباه بزرگ» خواند و گفت: «مسئله اصلی انتخاب بین توافق و جنگ نیست، بلکه مسئله دستیابی به یک توافق بهتر است.»
اما باراک اوباما تاکید می‌کند که جمهوریخواهان اساسا به دنبال دستیابی به توافق هسته‌ای نیستند.
رئیس جمهوری آمریکا در ادامه مصاحبه خود با سی‌ ان‌ ان اظهار داشت: «دلیل آن که میچ مک‌کانل و دیگر افراد هم‌حزب او که یک دفعه مخالفت کردند، یعنی قبل از مطالعه متن توافق، حتی قبل از آن که توافق اعلام شود، نشان‌دهنده یک تعهد ایدئولوژیک است که اساسا توافقی صورت نگیرد.»
این اظهارات در حالی است که جمهوریخواهان کنگره آمریکا هشدار داده‌اند توافق اتمی با ایران را رد می‌کنند. نمایندگان کنگره باید تا ۱۷ سپتامبر امسال به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی رای مثبت یا منفی دهند یا تصمیم بگیرند رای ندهند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید  که در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در واشنگتن صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص این که به چند رای در کنگره احتیاج است تا توافق با ایران تایید شود، گفت: «واقعیت این است که ما احتیاج نداریم کنگره این توافق را تایید کند، ما فقط نیاز داریم کنگره آن را بر هم نزند.»

در همین رابطه «جاش ارنست»  سخنگوی کاخ سفید نیز با حمایت از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، تاکید کرد که جمهوریخواهان در کنگره خواهان رد توافق هسته‌ای با تهران هستند.
جاش ارنست که در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در واشنگتن صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص این که به چند رای در کنگره احتیاج است تا توافق با ایران تایید شود، گفت: «واقعیت این است که ما احتیاج نداریم کنگره این توافق را تایید کند، ما فقط نیاز داریم کنگره آن را بر هم نزند.»
وی اظهار داشت: «جمهوریخواهان حتی پیش از این که توافق هسته‌ای حاصل شود، با آن مخالف بودند و اعلام کردند که این توافق بد است و نباید سر بگیرد.»

بخش سیاست تبیان


منبع : مهر